X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie porównujmy ukraińskiej zbrodni z polskim odwetem"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 17:28
Skala zbrodni ukraińskich nacjonalistów jest nieporównywalnie większa niż polskie akcje odwetowe - przyznaje ukraiński historyk Ihor Iluszyn.
Audio
  • Ukraiński historyk Ihor Iluszyn o zbrodni wołyńskiej. Z Kijowa Piotr Pogorzelski (IAR)
Wystawa Polacy - Ukraińcy 1943-1945 Antypolska akcja OUN i UPA Bandery. Rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia
Wystawa "Polacy - Ukraińcy 1943-1945" "Antypolska akcja" OUN i UPA Bandery. Rzeź wołyńsko-galicyjska w dokumentach ukraińskich" w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Jego zdaniem nie można też mówić o bratobójczych walkach na Wołyniu.

Ihor Iluszyn podkreśla, że wielu jego ukraińskich kolegów mówi o „dwustronnych czystkach etnicznych”, które miały taki sam charakter i następstwa. Jego zdaniem, jest to błędne podejście. Przede wszystkim dlatego, że nacjonaliści mówili o konieczności oczyszczenia Wołynia z Polaków. Polskie akcje odwetowe nie miały takiego charakteru. Ani w 1943 ani w 1944 roku żadna podziemna polska organizacja wojskowa nie stawiała sobie za cel pozbycia się wszystkich Ukraińców z Wołynia lub Galicji Wschodniej, czy nawet z jakichś ich części.

Jego zdaniem, nawet jeśli nie ma zachowanego na piśmie rozkazu przywódców ukraińskich nacjonalistów mówiących o tym, że Polacy powinni zostać wymordowani, to świadczą o tym raporty z przeprowadzonych akcji, w których pisano o osiągnięciu zamierzonego celu.

Szacuje się, że w czasie działań na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943 - 44 zostało zabitych sto tysięcy Polaków. Ukraińscy historycy mówią także o 15 tysiącach Ukraińców, którzy zginęli w akcjach odwetowych polskiego podziemia.

Zbrodnia Wołyńska - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pamięć o tamtych wydarzeniach wciąż dzieli Polaków i Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 11:45
Okrutna, straszliwa zbrodnia. Od kul, siekier, wideł i noży ginęli niewinni ludzie. Nie oszczędzano kobiet i dzieci. Na Wołyniu 70 lat temu zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków, choć niektóre szacunki mówią nawet o 100 tysiącach ofiar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina nie zna swojej historii. Wykorzystują to politycy

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 12:39
Wiele etapów historii Ukrainy nie zostało tam jeszcze zbadanych. Dotyczy to także zbrodni wołyńskiej. A politycy starają się używać historii do swoich celów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń: czystka etniczna czy wprost ludobójstwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 17:02
Odsłonięcie pomnika na warszawskim Żoliborzu, uroczystości oficjalne i tzw. społeczne, wystawa w Sejmie oraz spór o tekst uchwały. Tak mija 70. rocznica kulminacyjnego momentu rzezi wołyńskiej, w której zginęło ponad sto tysięcy Polaków i kilkanaście tysięcy Ukraińców.
rozwiń zwiń