Kościół łamie prawo? GIODO rusza na kontrole

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 13:16
Inspektorzy danych osobowych wchodzą do kościołów. Mają sprawdzać czy dane tych, którzy opuścili ich szeregi, są nadal przetwarzane.
Audio
  • GIODO: Mam nadzieję, że żaden z istniejących w Polsce kościołów i związków wyznaniowych nie odmówi współpracy (Sygnały dnia/Jedynka)
Kościół łamie prawo? GIODO rusza na kontrole
Foto: sxc.hu/cc

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski mówił w radiowej Jedynce, że to reakcja na skargi takich osób. Wiele z nich twierdziło, że po wystąpieniu kościoły ciągle przetwarzały ich dane - trafiały one do ksiąg parafialnych lub na strony internetowe parafii. Tymczasem ustawa daje prawo do ich aktualizacji, a więc także do tego, by odmówić pozwolenia na dalsze ich wykorzystywanie. Kościoły i związki wyznaniowe różnie reagują na prośbę dawnych parafian o zastrzeżenie ich danych osobowych. Niektóre wpisują stosowną adnotację na wniosek byłych wiernych, a inne wymagają przeprowadzenia oficjalnego procesu apostazji.

GIODO - będzie międzynarodowa konwencja o ochronie danych osobowych po PRISM? - posłuchaj rozmowy z "Sygnałów dnia" >>>

Wojciech Wiewiórowski mówił w "Sygnałach dnia”, że największym problemem jest ustalenie kiedy dana osoba występuje z Kościoła, a tym samym - od którego momentu życia jej dane nie powinny być przetwarzane. GIODO ma nadzieję, że kościoły wpuszczą inspektorów danych osobowych. Jeśli tego nie zrobią, złamią prawo - mówił Wiewiórowski.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Służby chcą kontroli. Telefony tylko na dowód?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2012 08:30
- Rozumiem służby specjalne, które nie są w stanie stwierdzić, kto jest posiadaczem danego telefonu - mówił w radiowej Jedynce Wojciech Rafał Wiewiórowski, GIODO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak chronić nasze wrażliwe dane osobowe

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 15:06
W ramach Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych odbyła się konferencja "Dane osobowe w ochronie zdrowia i w badaniach klinicznych - powiedział w PR24 Wojciech Rafał Wiewiórowski, Główny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GIODO - będzie międzynarodowa konwencja o ochronie danych osobowych po PRISM?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 09:19
- Rada Europy próbuje promować swoją konwencję, Konwencję 108 Rady Europy, istniejącą już od kilkudziesięciu lat jako standard, który powinien być przyjmowany nie tylko w Europie, ale też poza Europą - powiedział Wojciech Rafał Wiewiórowski (GIODO).
rozwiń zwiń