Zakopane: zbiorowe zatrucie dzieci na koloniach

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:11
Doszło do niego w jednym z pensjonatów w Murzasichlu pod Zakopanem gdzie przebywa grupa 39-a dzieci i ich opiekunowie z Torunia.
Audio
  • Zatrucie na koloniach w Murzasichlu. Mówi Adam Radko Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem (IAR/P.Bolechowski/R.Kraków)
Widok Muzrasichle
Widok MuzrasichleFoto: wikipedia cc/Mateusz Giełczyński

W poniedziałek u dwóch osób wystąpiły objawy zatrucia pokarmowego. Potem okazało się, że na podobne dolegliwości zaczynają skarżyć się kolejne dzieci. Do szpitali w Zakopanem i w Nowym Targu przewieziono 21 kolonistów. Część z nich została pod opieką lekarzy reszta wróciła do pensjonatu.

Adam Radko Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem zapewnia, że wszyscy koloniści są pod dobrą opieką i ich stan jest dobry.

Sanepid przeprowadza właśnie ustalenia jakie mogły być przyczyny zbiorowego zachorowania dzieci. Może to być zatrucie pokarmowe, ale i infekcja wirusowa.
Pensjonat, w którym przebywa kolonia posiada wszelkie niezbędne zezwolenia i Sanepid nie wykrył tam żadnych uchybień.
Na wyniki badań laboratoryjnych wody czy próbek żywności trzeba będzie poczekać najprawdopodobniej kilka dni. Sanepid pobrał też wymazy od dzieci, aby ustalić czy objawy nieżytu żołądkowego nie są spowodowane zbiorową infekcją wirusową.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Masowe zatrucie na kolonii. Dzieci w szpitalu

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2012 16:16
Dzieci wypoczywały w Bukowinie Tatrzańskiej. Pierwsze objawy zatrucia pojawiły się w środę wieczorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrucie w Koninie: 10 dzieci trafiło do szpitala

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 15:56
Dzieci trafiły do szpitala z objawami wskazującymi na nieżyt jelitowo-żołądkowy - poinformował dyrektor szpitala w Koninie Grzegorz Wrona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zatrucia grzybami w warmińsko-mazurskim

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 13:44
Choć to dopiero początek sezonu grzybowego, a do szpitali w północno-wschodniej Polsce trafiły już cztery osoby z objawami zatrucia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje to wzrost liczby zatruć pokarmowych dzieci

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 15:28
Szczególnie narażone zatruciem są dzieci przebywające na wyjazdach poza domem. Brak możliwości właściwego przechowywania produktów czy korzystanie z niesprawdzonych przydrożnych barów może skutkować zakażeniami przewodu pokarmowego.
rozwiń zwiń