Od wyginięcia dinozaurów klimat się nie zmieniał tak szybko

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 19:49
Klimatolodzy z Uniwersytetu Stanforda, Noah Diffenbaugh i Chris Field, wyliczyli, że obecnie klimat zmienia się 10 razy szybciej niż w ciągu ostatnich 65 mln lat.
Od wyginięcia dinozaurów klimat się nie zmieniał tak szybko
Foto: sxc.hu

Tempo zmian klimatu może być za szybkie dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie zdążą dostosować się do nowych warunków środowiska - dowodzą naukowcy na łamach tygodnika "Science".
Naukowcy podają przykład ostatniego zldowacenia. 20 tys. lat temu, kiedy zlodowacenie miało się ku końcowi, temperatura na Ziemi podniosła się o 5 stopni Celsjusza. Lodowiec ustępował powoli, dzięki czemu rośliny i zwierzęta miały czas na rekolonizację ocieplających się terenów.
Zdaniem naukowców do lat 2046-65 roczne temperatury w Ameryce Północnej, Europie i Wschodniej Azji zwiększą się o 2-4 stopnie Celsjusza. Spowoduje to, że najgorętsze lato ostatnich 20 lat będzie powtarzać się co drugi rok lub częściej. Pod koniec wieku temperatury na półkuli północnej zwiększą się o 5-6 stopni Celsjusza, co spowoduje, że najgorętsze lato ostatnich 20 lat będzie powtarzać się już co roku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Zobacz więcej na temat: ekologia NAUKA pogoda
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pioruny kuliste zagadką dla naukowców

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 10:49
Intensywne wyładowania atmosferyczne powodują zarówno powodzie, jak i pożary. Człowiek nie jest w stanie zapanować nad burzą, a niektóre jej elementy są wciąż zagadką dla naukowców. Jedną z nich jest piorun kulisty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanieczyszczenie powietrza zabija 2 mln osób rocznie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 22:00
Naukowcy dowiedzieli się o tym na podstawie modeli komputerowych. Podobne szacunki podaje WHO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak upalnie jak teraz było w Warszawie... 19 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 15:16
Odnotowana w poniedziałek w stolicy temperatura, 35,9 stopni Celsjusza, dorównuje lipcowemu rekordowi, jaki padł 30 lipca 1994 roku - powiedziała prof. Halina Lorenc z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).
rozwiń zwiń