X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielki Dzień Pszczół

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 10:52
W czwartek po raz pierwszy w Polsce obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół. Jego pomysłodawcą jest Akademia Przyjaciół Pszczół. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na to, jak ważnym elementem naszego środowiska są pszczoły.
Audio
  • Dariusz Ruda o pszczołach i ich wpływie na środowisko i gospodarkę (IAR)
  • Dariusz Ruda o hodowlach pszczół (IAR)
Wielki Dzień Pszczół
Foto: Glow Images/East News

Od kilku lat obserwuje się znaczny spadek liczby pszczół na całym świecie, a z niektórych jego części owady te zniknęły zupełnie. Naukowcy nie są zgodni, co jest przyczyną wymierania, wskazując między innymi na stosowanie pestycydów w rolnictwie.

Problemem masowego ginięcia pszczół zajęła się również Komisja Europejska. To dobrze, że komisarze zwrócili uwagę na wpływ tych owadów na gospodarkę – mówi pszczelarz Dariusz Ruda z Aleksandrowa Łódzkiego i dodaje, że KE oceniła, że jedna rodzina pszczela przynosi gospodarce ponad 1 tys. euro tylko z tytułu zapylania. Jak podkreślił pszczelarz, miód stanowi jedynie mały procent tego, co wznosi pszczoła dla człowieka i jego środowiska. Zacytował też słowa Einsteina, który powiedział, że jeśli zginą pszczoły, to po czterech latach zginie ludzkość.
Z okazji dnia pszczół w całej Polsce organizowane są specjalne zajęcia edukacyjne dla dzieci.

IAR/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia broni pszczół

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 18:44
Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły. Te żółto-czarne owady są szalenie istotne dla funkcjonowania naszego ekosystemu. W rolnictwie stosuje się obecnie pestycydy, które przyswajane z roślin przez miododajne stworzenia, atakują ich układ nerwowy i immunologiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć pszczół to koniec naszej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 11:10
Pszczoły kojarzą się głównie z miodem, ale tak naprawdę są niezbędną częścią naszego ekosystemu. W Warszawie rezydują na dachu luksusowego hotelu, a ich życiu i pracy pszczelarza przyglądał się Błażej Prośniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczelarze pozywają rolników za trucie pszczół

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 11:10
Dokonywane o nieodpowiedniej porze dnia opryski pół i sadów mogą powodować trucie pszczół. Właściciele pasiek mają dość beztroski rolników i coraz częściej takie sprawy trafiają do sądu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa batalia o życie i zdrowie pszczół

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 08:59
Konsekwencje przyjęcia przez Komisję Europejską przepisów ograniczających stosowanie trzech rodzajów środków ochrony roślin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liczba pszczół w Polsce spadła o 20 proc. Ceny żywności mogą pójść w górę

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 10:40
W czwartek w całej Polsce jest obchodzony Wielki Dzień Pszczół. Ich liczba systematycznie spada, a odgrywają one wielką rolę w produkcji żywności.
rozwiń zwiń