Chiny: krytykował partię komunistyczną, został aresztowany

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2013 12:51
Jeden z działaczy społecznych, Yang Lin, usłyszał zarzuty prowadzenia „działalności wywrotowej”.
Audio
  • W Chinach kolejny działacz społeczny aresztowany. Z Pekinu Tomasz Sajewicz (IAR)
Flaga Chin
Flaga ChinFoto: sxc.hu

45-letni Yang Lin, mieszkający w Kantonie, był jednym z sygnatariuszy Karty ’08 - dokumentu, w którym grupa chińskich intelektualistów apelowała do władz o wprowadzenie w Chinach demokratycznych reform. Jednym z autorów Karty był przebywający obecnie w więzieniu laureat pokojowej nagrody Nobla, Liu Xiaobo.

Nowe władze Chin, po ujawnieniu wielu skandali korupcyjnych z udziałem urzędników, zapowiedziały walkę z nadużyciami w łonie partii rządzącej. Tym niemniej do aresztu trafiło co najmniej 16 działaczy społecznych, którzy domagali się ujawnienia przez władze informacji o majątku najważniejszych osób w państwie.

W czerwcu oskarżenia o działalność wywrotową usłyszał też Chińczyk, który zwrócił się do władz Pekinu z prośbą o zgodę na demonstrację w rocznicę masakry na placu Tiananmen.

mc

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepełnosprawna działaczka społeczna skazana

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2012 11:38
Poważne zaniepokojenie wyrokiem chińskiego sądu wyraziła UE. Ni Yulan i jej mąż Dong Jiqin pomagali osobom, które były ofiarami przymusowych przesiedleń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińska policja strzela do świętujących Tybetańczyków

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 10:14
W rocznicę urodzin Dalajlamy policja chińska otworzyła ogień do świętujących Tybetańczyków - podają zagraniczne organizacje monitorujące sytuację w Tybecie. Według różnych źródeł, jeden lub dwoje mnichów zostało postrzelonych w głowę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: urzędnicy skatowali ciężarną. Kobieta jest w stanie krytycznym

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2013 10:49
Urzędnicy chińskiego Biura Planowania Rodziny pobili kobietę w czwartym miesiącu ciąży, po czym wstrzyknęli jej substancje poronne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińczycy solidaryzują się z niepełnosprawnym sprawcą zamachu w Pekinie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 07:53
Poruszający się na wózku inwalidzkim Ji Zhongxing w sobotę zdetonował bombę na lotnisku w Pekinie, ale zamiast społecznego oburzenia, trafił do serc Chińczyków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chińscy politycy cenzurowani. Mają wyglądać biedniej

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 15:54
Chińscy politycy na zdjęciu zrobionym w czasie deszczu? Fotoedytorzy i wydawcy otrzymali polecenie, by tego typu fotografie publikować wyłącznie wtedy, gdy polityk sam trzyma nad sobą parasol. Jeśli robi to jego ochrona - kategorycznie nie.
rozwiń zwiń