Poseł PO złożył skargę ws. referendum w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 23:59
Andrzej Halicki złożył skargę do warszawskiej komisarz w sprawie nieważności referendum ws odwołania prezydent Warszawy. W ubiegłym tygodniu poseł PO wystosował wniosek w tej sprawie do PKW.
Audio
  • Andrzej Halicki, poseł PO o skardze dot. referendum w Warszawie
Andrzej Halicki
Andrzej HalickiFoto: PAP/Grzegorz Jakubowski

Twierdził, że naruszona mogła zostać ustawa o referendum lokalnym, bo PiS zbierał podpisy bez uprzedniej rejestracji komitetu, na zupełnie innych formularzach niż zarejestrowana wspólnota samorządowa.
W poniedziałek PKW stwierdziło, że nie jest właściwym organem do rozpatrywania tej kwestii. Andrzej Halicki wyjaśnia, że chodziło mu jedynie o odpowiedź w sprawie wykładni prawa.
PKW sprawdza teraz ważność złożonych podpisów. Ma na to czas do 21 sierpnia. Warszawska Wspólnota Samorządowa złożyła ich 232 tysiące. By referendum się odbyło, ważnych podpisów musi być 133 tysięcy.

Tomasz Nałęcz: nie wezmę udziału w referendum

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Gronkiewicz-Waltz: nie trzeba zmieniać prezydenta Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 16:00
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz odniosła się do informacji o złożeniu 232 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie jej odwołania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odwołają Hannę Gronkiewicz-Waltz? PO oskarża PiS

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2013 09:30
PO twierdzi, że PiS mogło złamać ustawę o partiach politycznych. Chodzi o zaangażowanie się w akcję zbierania podpisów pod wnioskiem ws. referendum o odwołanie prezydent Warszawy. - To gra dwóch różnych sił - mówił w radiowej Trójce Grzegorz Osiecki ("Dziennik Gazeta Prawna").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka PiS: Platforma boi się porażki w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2013 12:56
Posłanka PiS Jadwiga Wiśniewska zapewniła w Jedynce, że podpisy za przeprowadzeniem referendum zbierane przez jej partię są ważne.
rozwiń zwiń