Tragedia w Afganistanie. Pożegnanie polskiego żołnierza

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 17:31
Żołnierze z polskiej bazy w Ghazni w Afganistanie pożegnali chorążego Mirosława Łuckiego. Zginął on minionej nocy w czasie akcji antyterrorystycznej.
Audio
  • Pożegnanie polskiego żołnierza w Afganistanie (IAR)
Mirosław Łucki
Mirosław Łucki Foto: PAP/Wydział Prasowy Dowództwa Wojsk Specjalnych

Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało w komunikacie, że do zdarzenia doszło w nocy z 23 na 24 sierpnia, w prowincji Ghazni. Polscy komandosi wspierali kolejną operację afgańskiego oddziału antyterrorystycznego, który chciał zlikwidować skład materiałów wybuchowych, wykorzystywanych przez terrorystów do ataków na wojska koalicyjne, afgańskie siły bezpieczeństwa, a przede wszystkim na ludność cywilną.

W czasie wykonywania zadań eksplodowała mina-pułapka. Wskutek wybuchu rannych zostało kilku afgańskich policjantów oraz trzech polskich komandosów. Udzielono im natychmiastowej pomocy medycznej i wezwano śmigłowce ewakuacji medycznej. Ranni zostali przetransportowani do polskiego szpitala w bazie Ghazni. Niestety, lekarzom nie udało się uratować życia chorążemu Mirosławowi Łuckiemu. Życiu i zdrowiu pozostałych żołnierzy, poszkodowanych w czasie akcji, nie zagraża niebezpieczeństwo.

Chorąży Mirosław Łucki miał 38 lat. Służył w Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Był żonaty, osierocił syna. Służbę wojskową pełnił od 1997 roku, w tym kilkukrotnie poza granicami państwa. Był bardzo doświadczonym żołnierzem, służył między innymi w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, a w Afganistanie był po raz drugi. Rodzina żołnierza została powiadomiona o tym tragicznym zdarzeniu i otoczona opieką ze strony wojska.

W Afganistanie śmierć poniosło 41 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego - żołnierze i cywilny ratownik medyczny. Najtragiczniejszy dla PKW atak nastąpił w grudniu 2011 roku, gdy wskutek eksplozji miny-pułapki pod pojazdem zginęło pięciu żołnierzy.

''IAR/PAP/aj

Zobacz więcej na temat: Afganistan Ghazni wojsko
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Afganistanie zginął polski żołnierz. Trzech komandosów zostało rannych

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 13:59
Chorąży Mirosław Łucki poniósł śmierć minionej nocy w czasie operacji antyterrorystycznej w prowincji Ghazni. Trzej inni Polacy zostali ranni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski żołnierz, który zginął w Afganistanie, został pośmiertnie awansowany

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 13:31
Chorąży Mirosław Łucki zginął w nocy z piątku na sobotę w Ghazni. Minister obrony narodowej zadecydował o jego pośmiertnym awansie.
rozwiń zwiń