Afganistan: talibowie przyznali się do ataku w Ghazni. Rannych 10 Polaków

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 17:58
Minister Obrony Narodowej podał na Twitterze aktualne dane o Polakach poszkodowanych w wyniku ataku na bazę w Ghazni. Do ostrzału przyznali się talibowie.
Audio
  • Rzecznik Dowództwa Operacyjnego, major Marek Pietrzak: były przygotowywane plany na wypadek takiego ataku i one się sprawdziły (IAR)
  • Rzecznik Dowództwa Operacyjnego, major Marek Pietrzak: rebelianci próbowali przeprowadzić atak na bazę Ghazni (IAR)
  • Rzecznik Dowództwa Operacyjnego, major Marek Pietrzak o rannych i poszkodowanych żołnierzach (IAR)
Afgańskie służby bezpieczeństwa na trasie Kabul-Kandahar prowadzącej do bazy Ghazni zaatakowanej przez talibów
Afgańskie służby bezpieczeństwa na trasie Kabul-Kandahar prowadzącej do bazy Ghazni zaatakowanej przez talibów Foto: PAP/EPA/NAWEED HAQJOO

Po wymianie ognia do której doszło w Afganistanie w bazie, gdzie stacjonują polscy żołnierze, rannych jest 10 Polaków - poinformował szef MON Tomasz Siemoniak. Do ataku przyznali się talibowie.
- Dziś we wczesnych godzinach popołudniowych grupa rebeliantów usiłowała wedrzeć się do polskiej bazy Ghazni w Afganistanie poprzez ostrzał bazy. Wszyscy rebelianci zostali wyeliminowani. Sytuacja w bazie jest opanowana - powiedział w środę rzecznik Dowództwa Operacyjnego mjr Marek Pietrzak.
Rzecznik informował, że w wyniku ataku zostało rannych siedmiu polskich żołnierzy. Później jednak szef MON doprecyzował na Twitterze, że poszkodowanych zostało 10 żołnierzy. "1 ciężko ranny - stan stabilny, 2 średnio i 7 lekko rannych" - napisał.

Minister poinformował też, że w akcji obronnej zabitych zostało 10 rebeliantów.

Ranni zostali przetransportowani do polskiego szpitala polowego w bazie Ghazni, gdzie udzielono im natychmiastowej pomocy medycznej.
Jak powiedział mjr Marek Pietrzak rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych, we wczesnych godzinach popołudniowych doszło do ataku. - Pewna grupa rebeliantów próbowała wedrzeć się do bazy, przeprowadzając atak kompleksowy. Ta grupa została wyeliminowana. Ranni żołnierze zostali opatrzeni w szpitalu w bazie - powiedział major Pietrzak.

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid poinformował, że odpowiedzialność za atak na polską bazę bierze na siebie jego ugrupowanie.
Z kolei wicegubernator prowincji Ghazni Mohammad Ali Ahmadi uściślił, że napastnikom nie udało się sforsować muru otaczającego bazę i zostali zabici.

Udanej akcji obronnej pogratulował polskim żołnierzom, również na Twitterze, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"Gratuluję naszym żołnierzom odparcia ataku Talibów na bazę w Ghazni bez strat własnych. Rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał.

W Afganistanie służy obecnie około 1800 żołnierzy i pracowników polskiego kontyngentu wchodzącego w skład dowodzonych przez NATO sił ISAF, których misja ma się zakończyć w 2014 roku.
W ostatnią sobotę, w akcji przejęcia broni i materiałów wybuchowych zgromadzonych przez rebeliantów, zginął chor. Mirosław Łucki. Dotychczas w Afganistanie zginęło i zmarło 42 członków Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

''

PAP, IAR, bk

Zobacz więcej na temat: Afganistan Ghazni wojsko
Czytaj także

Atak talibów na polską bazę w Ghazni. 7 polskich żołnierzy rannych, w tym 1 ciężko

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 16:34
Atak na bazę wojskową w Ghazni, gdzie stacjonują polscy i afgańscy żołnierze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak w Ghazni. Szef MON: żołnierze zabili 10 rebeliantów, sytuacja opanowana

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 19:00
Polską bazę w Ghazni zaatakowali w środę rebelianci. Rannych jest 7 żołnierzy, w tym 1 ciężko.
rozwiń zwiń