X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oświęcim: pogrzeb Władysława Foltyna, byłego więźnia Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 15:39
Władysław Foltyn, który podczas wojny był zaangażowany w pomoc więźniom obozu Auschwitz, a następnie został w nim za to osadzony, spoczął na cmentarzu w Oświęcimiu.
Oświęcim: pogrzeb Władysława Foltyna, byłego więźnia Auschwitz
Foto: sxc.hu/cc

- Władysław Foltyn był jednym z już nielicznych niestety świadków tragicznej historii KL Auschwitz-Birkenau. Był mieszkańcem Oświęcimia, który nie bacząc na zagrożenie utraty życia swojego i całej rodziny pomagał więźniom obozu. Swoim bohaterstwem i postawą dawał im wiarę i nadzieję, że mimo okrutnych cierpień i śmierci, możliwe będzie życie - powiedziała o zmarłym zastępca prezydenta Oświęcimia Maria Pędrak. Dodał, że Foltyn biorąc udział w spotkaniach z młodzieżą na temat wojny przekazywał jej prawdę o KL Auschwitz oraz "uczył szacunku i poszanowania drugiego człowieka".
II WOJNA ŚWIATOWA - serwis specjalny>>>
Jadwiga Dąbrowska z biura kontaktów z byłymi więźniami w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau pokreśliła, że każde odejście Świadka jest bolesne, tym bardziej, gdy dotyka osoby, która często przychodziła do placówki. - Władysław Foltyn mieszkał w pobliżu Muzeum. Często do nas przychodził. Był życzliwą i ciepłą osobą. Lubił żartować. Zawsze chętnie pomagał - powiedziała.
Władysław Foltyn zmarł w miniony piątek w wieku 89 lat.
Urodził się 23 listopada 1923 roku w Dworach koło Oświęcimia. - Jego rodzina podczas okupacji niemieckiej była zaangażowana w akcję niesienia pomocy więźniom KL Auschwitz. Wraz z bratem Józefem był przymusowo zatrudniony na terenie przyobozowym jako pracownik cywilnej niemieckiej firmy "Kluge" - powiedział historyk z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Adam Cyra.
HISTORIA w portalu polskieradio.pl>>>
Foltyn pomagał więźniom Auschwitz i pośredniczył w ich nielegalnej korespondencji. Na przełomie 1942 i 1943 roku za kontakty z nimi został aresztowany i osadzony w areszcie obozowym w bloku nr 11. Trafił do celi nr 18, w której śmiercią głodową zginął ojciec Maksymilian Kolbe. - Po kilkutygodniowym śledztwie zwolniono go z obozu. Został wysłany na przymusowe roboty w głąb Rzeszy - powiedział dr Cyra.
Po zakończeniu wojny wrócił do Oświęcimia. Sowieccy żołnierze zamknęli go na krótko w tej samej celi, w której więziło go w latach wojny obozowe gestapo.
Władysław Foltyn za pomoc więźniom został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie dzielił się wspomnieniami z młodzieżą. Często się z nią spotykał. Był członkiem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Łódź: zmarła działaczka opozycji demokratycznej Ewa Sułkowska-Bierezin

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2013 17:40
Ewa Sułkowska-Bierezin zmarła we wtorek w Łodzi po ciężkiej chorobie. Miała 78 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł historyk profesor Jacek Staszewski

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 14:33
Wieloletni pracownik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitny znawca epoki saskiej, prof. Jacek Staszewski miał 79 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje były więzień Auschwitz Władysław Foltyn

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 14:18
W wieku 89 lat zmarł Władysław Foltyn, oświęcimianin, który pomagał więźniom nazistowskiego obozu Auschwitz, a następnie został w nim osadzony.
rozwiń zwiń