Nowa misja NASA. LADEE leci w kierunku Księżyca

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 10:30
Po udanym starcie bezzałogowa amerykańska sonda LADEE leci w kierunku Księżyca. Przez następne miesiące ma badać cienką atmosferę srebrnego globu.
Audio
  • Sonda LADEE w drodze na Księżyc. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
LADEE
LADEEFoto: PAP/EPA/NASA / HANDOUT

Stacja kosmiczna Wallopsa w amerykańskim stanie Wirginia pogrążona była w ciemności; nagle rozświetlił ją złoto-żółty płomień wydobywający się z silnika rakietowego. Niedługo po starcie sonda LADEE odłączyła się od rakiety nośnej. Pojawiły się obawy co do sprawności urządzeń zapewniających sondzie stabilność, ale ekspert NASA Pete Worden mówi, że to nic wielkiego.

LADEE ma wielkość małego samochodu; waży niecałą tonę. Jego najważniejsze zadanie to analiza rzadkiej atmosfery Księżyca. Zdaniem NASA, może to pomóc w badaniu innych ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Misja potrwa niecałe sześć miesięcy.

Start nastąpił z kosmodromu Wallops, w stanie Wirginia. W kosmos sondę wyniosła rakieta Minotaur V. Koszt misji to 280 mln dolarów. LADEE (ang. Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) - pojazd wielkości samochodu - oprócz atmosfery Księżyca będzie prowadził obserwacje zachowań pyłu księżycowego, który w pewnych okolicznościach wzlatuje bardzo wysoko ponad powierzchnię srebrnego globu. Ponadto testować będzie nowy system komunikacji laserowej, który NASA chciałaby z czasem wykorzystać w przyszłych misjach planetarnych.

Technologia telekomunikacji laserowej pozwala na przesyłania danych daleko przekraczających możliwości tradycyjnej komunikacji radiowej. Jak twierdzi jeden z członków ekipy badawczej Sarah Noble, misja przyniesie zaskoczenie tym, którzy myślą, że Księżyc nie ma żadnej atmosfery.

''aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Życie przybyło z Marsa? Zaskakujące badania

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 13:48
Ziemskie życie mogło zrodzić się na Marsie - twierdzi amerykański naukowiec. Zdaniem profesora Stevena Bennera miliardy lat temu czerwona planeta była miejscem przyjaznym dla procesów biologicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gigantyczna planetoida zbliża się do Ziemi. Ma 200 km średnicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 13:34
Planetoida (324) Bamberga zbliża się do Ziemi na odległość najmniejszą od 22 lat. Będzie można ja zobaczyć przez zwykłą lornetkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA: asteroida 2013 RQ5 przeleci blisko Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 06:52
Jest niewielka, ale bardzo szybka. W piątek przeleci blisko Ziemi. NASA uspokaja: asteroida nie zagraża naszej planecie.
rozwiń zwiń