X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pomnik Witolda Pileckiego zamiast Czterech Śpiących? Petycja

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 07:11
W warszawskim ratuszu ma zostać złożonych 10 tysięcy podpisów pod wnioskiem, by pomnik Armii Czerwonej, zwany "Pomnikiem Czterech Śpiących", nie wracał na miejsce.
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku.  Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci rotmistrz Witold Pilecki został stracony w 1948 roku. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownikaFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Pomnik Armii Czerwonej stał na Pradze, został przeniesiony w związku z budową drugiej linii metra. Zaproponowano, aby na jego miejscu stanął monument pułkownika Witolda Pileckiego.

Wcześniej, 12 września podczas sesji rady miasta warszawscy radni zdecydowali, że Witold Pilecki zostanie uhonorowany pomnikiem w stolicy. Powstanie on po skonsultowaniu go z Radą Pamięci Walk i Męczeństwa. Nie ustalono jednak, gdzie się będzie znajdować.

6 września minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak awansował pośmiertnie Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.

Pilecki współorganizował Tajną Armię Polską w 1939 roku. Był żołnierzem podziemia, organizatorem ruchu oporu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, gdzie znalazł się dobrowolnie, by zdobyć informacje o panujących w nim warunkach.

Żołnierze wyklęci: serwis specjalny >>>

Biografia Witolda Pileckiego

Witold Pilecki (pseud. Witold, Druh, nazwiska konspiracyjne: Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Leon Bryjak, Jan Uznański, Witold Smoliński) urodził się w 1901 r. w Ołońcu w północnej Rosji, dokąd jego rodzina została przesiedlona w ramach represji za udział w powstaniu styczniowym. Pochodził ze szlachty pieczętującej się herbem Leliwa. Od 1910 r. mieszkał i uczył się w Wilnie. Od roku 1914 należał do zakazanego przez władze carskie harcerstwa. Maturę zdał w 1921 r.
W latach 1918-21 służył w Wojsku Polskim, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Jako kawalerzysta brał udział w obronie Grodna. W sierpniu 1920 r. wstąpił do 211. Pułku Ułanów i w jego szeregach uczestniczył w bitwie warszawskiej, w walkach w Puszczy Rudnickiej oraz w wyzwoleniu Wilna. Dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych.
Zmobilizowany w sierpniu 1939 r., walczył w kampanii wrześniowej w składzie 19. Dywizji Piechoty Armii "Prusy" jako dowódca plutonu kawalerii dywizyjnej.

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>

Tajna Armia Polska. Auschwitz
Po zakończeniu kampanii przedostał się do Warszawy, gdzie stał się jednym z organizatorów powołanej 9 listopada 1939 r. konspiracyjnej Tajnej Armii Polskiej pod dowództwem mjr. Jana Włodarkiewicza, podporządkowanej później Związkowi Walki Zbrojnej.
19 września 1940 r. podczas niemieckiej łapanki pozwolił się aresztować, by przedostać się do niemieckiego obozu Auschwitz i zdobyć informacje o panujących tam warunkach. Do obozu trafił wraz z tzw. drugim transportem warszawskim jako Tomasz Serafiński. Był głównym inicjatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce byli m.in. Xawery Dunikowski i Bronisław Czech.

''
W tym czasie Pilecki opracowywał sprawozdania przesłane później do dowództwa w Warszawie i dalej na Zachód. Planował zbrojne oswobodzenie obozu. W listopadzie 1941 r. został awansowany do stopnia porucznika przez gen. Stefana Roweckiego "Grota". Dosłużył się stopnia rotmistrza (to w kawalerii odpowiednik kapitana).

Aresztowanie i egzekucja
W październiku 1945 r., na osobisty rozkaz gen. Władysława Andersa, Pilecki wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. 8 maja 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa; był torturowany i oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji.
15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy.
Unieważnienie wyroku w sprawie Witolda Pileckiego oraz pozostałych, osądzonych wraz z nim w 1948 r., nastąpiło 1 października 1990 r. Wojskowy Sąd Najwyższy uwolnił skazanych od stawianych im podczas procesu zarzutów, podkreślając niesprawiedliwy charakter wydanych wyroków, które zapadły z naruszeniem prawa.
Rotmistrz Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Jest też honorowym obywatelem Warszawy.

Przed tygodniem PiS ogłosił, że wystąpi do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych o pośmiertny wniosek do prezydenta ws. nominacji generalskiej dla Pileckiego.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS: pomnik Pileckiego zamiast radzieckiego obelisku

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 23:59
Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości proponują, żeby na Placu Wileńskim upamiętnić rotmistrza Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilecki pułkownikiem. Szef IPN: to wielki bohater

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 14:01
Od piątku to już nie rotmistrz Witold Pilecki. Ministerstwo Obrony Narodowej awansowało go pośmiertnie na stopień pułkownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 14:16
Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego Witold Pilecki został pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika. Decyzję w tej sprawie podjął Minister Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Panny Wyklęte", czyli polskie artystki śpiewają o patriotyzmie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 13:34
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na koncert w Warszawie inaugurujący płytę "Panny Wyklęte".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomnik Witolda Pileckiego stanie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 22:37
Pułkownik Pilecki zostanie uhonorowany pomnikiem. Zdecydowali o tym radni Warszawy podczas czwartkowej sesji rady miasta. Inicjatywę poparła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz kluby PO i PiS.
rozwiń zwiń