X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska archeologia ma się całkiem dobrze

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 17:10
Tak oceniają sami archeolodzy. W Warszawie rozpoczął się Pierwszy Kongres Archeologii Polskiej.
Audio
  • Egiptolog, profesor Karol Myśliwiec podkreśla, że polscy archeolodzy są wciąż niezwykle cenieni na świecie.(IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc.

Podczas kongresu naukowcy będą przedstawiać swoje wyniki badań, rozmawiać o nowinkach technicznych oraz o problemach nurtujących polską archeologię.

Egiptolog, profesor Karol Myśliwiec podkreśla, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że polscy archeolodzy są wciąż niezwykle cenieni na świecie - "jesteśmy wręcz potęgą archeologiczną"- podkreśla. Zdaniem naukowca obecnie większość misji archeologicznych na świecie w sowich składach ma Polaków, którzy są bardzo dobrze wykwalifikowanymi specjalistami.

Polscy archeolodzy pracujący w Egipcie mogą też pochwalić poważnymi osiągnięciami podkreśla profesor Myśliwiec. W tym roku badawczym, polscy eksperci dokonali sensacyjnego odkrycia przy najstarszej piramidzie świata w piramidzie Dżesera w Sakkarze. Odnaleźli tam, wyjaśnia profesor, kilka pięter grobowców wykutych w skale, tak zwanej suchej fosy obiegającej całą piramidę Dżesera. Zdaniem naukowca, po dokładnym zbadaniu znaleziska może to być nowa karta w historii architektury grobowej okresu Starego Państwa czyli 3. tysiąclecia przed naszą erą.

Tymczasem w Polsce archeologia zdecydowanie zmienia swój charakter. Jak wyjaśnia profesor Zbigniew Kobyliński, prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, kiedyś archeolodzy dotowani przez państwo wybierali stanowiska, które chcieli badać, obecnie w sporej części są uzależnieni od zleceń inwestorów i samorządów. Kiedyś prowadzono w Polsce około 300 wykopalisk obecnie ponad tysiąc ale wynika to - tłumaczy naukowiec - z ustawowego obowiązku przeprowadzenia prac archeologicznych przed zbudowaniem drogi, osiedla czy galerii handlowej.

Niestety archeolodzy często swoją pracę kończą na wykopaliskach i wydobyciu zabytków. Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Warszawie doktor Wojciech Brzeziński tłumaczy, że brakuje opracowań i publikacji podsumowujących wyniki prace archeologów.

Archeolodzy podkreślają, że największym problemem dla prowadzenia badań ściśle naukowych jest brak pieniędzy, a z racji tego, że budżety uczelni są coraz niższe, trudniej jest prowadzić niezależne badanie nie wiążące się z projektami komercyjnymi.

Zobacz serwis - Nauka>>>

mc

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

87 monet i kurze jajko. Wykopaliska w Ośnie Lubuskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 13:00
Podczas prac remontowych w średniowiecznym kościele w Ośnie Lubuskim w ziemi pod posadzką archeolodzy znaleźli 87 monet, późnośredniowieczne kurze jajko i wiele przedmiotów codziennego użytku datowanych na XIII-XIX wiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy archeolodzy odnaleźli zabytek sprzed 4 500 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 14:50
Pracujący w Gunduk w Iraku poznańscy archeolodzy odnaleźli fragmenty reliefu, pochodzącego z połowy III tysiąclecia p.n.e. Pozostałości zniszczonego w latach 90. zabytku trafią teraz do muzeum w Dohuk w irackim Kurdystanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Őtzi - człowiek lodu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 07:00
Dzięki znalezieniu człowieka z Similaun możemy spojrzeć na życie istoty, która żyła ponad pięć tysięcy lat temu. Naukowcy zbadali jego genotyp, odtworzyli  twarz, ubranie, a nawet ostatnie godziny życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto najstarsze w Europie rysunki naskalne

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 21:22
Malowidła w jaskini Altxerri w Kraju Basków, na północy Hiszpanii, przedstawiające figury zwierząt, powstały 39 tysięcy lat temu.
rozwiń zwiń