Polska archeologia ma się całkiem dobrze

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 17:10
Tak oceniają sami archeolodzy. W Warszawie rozpoczął się Pierwszy Kongres Archeologii Polskiej.
Audio
  • Egiptolog, profesor Karol Myśliwiec podkreśla, że polscy archeolodzy są wciąż niezwykle cenieni na świecie.(IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc.

Podczas kongresu naukowcy będą przedstawiać swoje wyniki badań, rozmawiać o nowinkach technicznych oraz o problemach nurtujących polską archeologię.

Egiptolog, profesor Karol Myśliwiec podkreśla, w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że polscy archeolodzy są wciąż niezwykle cenieni na świecie - "jesteśmy wręcz potęgą archeologiczną"- podkreśla. Zdaniem naukowca obecnie większość misji archeologicznych na świecie w sowich składach ma Polaków, którzy są bardzo dobrze wykwalifikowanymi specjalistami.

Polscy archeolodzy pracujący w Egipcie mogą też pochwalić poważnymi osiągnięciami podkreśla profesor Myśliwiec. W tym roku badawczym, polscy eksperci dokonali sensacyjnego odkrycia przy najstarszej piramidzie świata w piramidzie Dżesera w Sakkarze. Odnaleźli tam, wyjaśnia profesor, kilka pięter grobowców wykutych w skale, tak zwanej suchej fosy obiegającej całą piramidę Dżesera. Zdaniem naukowca, po dokładnym zbadaniu znaleziska może to być nowa karta w historii architektury grobowej okresu Starego Państwa czyli 3. tysiąclecia przed naszą erą.

Tymczasem w Polsce archeologia zdecydowanie zmienia swój charakter. Jak wyjaśnia profesor Zbigniew Kobyliński, prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, kiedyś archeolodzy dotowani przez państwo wybierali stanowiska, które chcieli badać, obecnie w sporej części są uzależnieni od zleceń inwestorów i samorządów. Kiedyś prowadzono w Polsce około 300 wykopalisk obecnie ponad tysiąc ale wynika to - tłumaczy naukowiec - z ustawowego obowiązku przeprowadzenia prac archeologicznych przed zbudowaniem drogi, osiedla czy galerii handlowej.

Niestety archeolodzy często swoją pracę kończą na wykopaliskach i wydobyciu zabytków. Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Warszawie doktor Wojciech Brzeziński tłumaczy, że brakuje opracowań i publikacji podsumowujących wyniki prace archeologów.

Archeolodzy podkreślają, że największym problemem dla prowadzenia badań ściśle naukowych jest brak pieniędzy, a z racji tego, że budżety uczelni są coraz niższe, trudniej jest prowadzić niezależne badanie nie wiążące się z projektami komercyjnymi.

Zobacz serwis - Nauka>>>

mc

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

87 monet i kurze jajko. Wykopaliska w Ośnie Lubuskim

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 13:00
Podczas prac remontowych w średniowiecznym kościele w Ośnie Lubuskim w ziemi pod posadzką archeolodzy znaleźli 87 monet, późnośredniowieczne kurze jajko i wiele przedmiotów codziennego użytku datowanych na XIII-XIX wiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy archeolodzy odnaleźli zabytek sprzed 4 500 lat

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 14:50
Pracujący w Gunduk w Iraku poznańscy archeolodzy odnaleźli fragmenty reliefu, pochodzącego z połowy III tysiąclecia p.n.e. Pozostałości zniszczonego w latach 90. zabytku trafią teraz do muzeum w Dohuk w irackim Kurdystanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Őtzi - człowiek lodu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 07:00
Dzięki znalezieniu człowieka z Similaun możemy spojrzeć na życie istoty, która żyła ponad pięć tysięcy lat temu. Naukowcy zbadali jego genotyp, odtworzyli  twarz, ubranie, a nawet ostatnie godziny życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto najstarsze w Europie rysunki naskalne

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 21:22
Malowidła w jaskini Altxerri w Kraju Basków, na północy Hiszpanii, przedstawiające figury zwierząt, powstały 39 tysięcy lat temu.
rozwiń zwiń