X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odwołanie szefa kontrwywiadu. Przez korupcję w wojsku?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 20:43
O odwołanie generała Janusza Noska wnioskował minister obrony narodowej.
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusz Nosek
Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusz Nosek Foto: PAP ARCHIWUM/Jacek Turczyk

Premier Donald Tusk podjął decyzję o rozpoczęciu procedury odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Janusza Noska - poinformowało w piątek Centrum Informacyjne Rządu. Wniosek o odwołanie generała złożył szef MON Tomasz Siemoniak.
"Prezes Rady Ministrów, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, podjął decyzję o rozpoczęciu przewidzianej ustawą procedury dotyczącej odwołania Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Janusza Noska z zajmowanego stanowiska" - podał CIR w komunikacie przesłanym w piątek.

Zgodnie z ustawą o SKW i Służbie Wywiadu Wojskowego szefów tych służb premier powołuje na wniosek ministra obrony po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej speckomisji.

Premier sprawę konsultuje jeszcze z Komisją do Spraw Służb Specjalnych i Kolegium do Spraw Służb Specjalnych.

Powody nieujawnione

Minister Siemoniak nie komentuje powodów odwołania Noska. - To sprawa służb - ucina.
Przewodnicząca Komisji ds. Służb Specjalnych Elżbieta Radziszewska powiedziała, że nie widziała jeszcze wniosku premiera. - Gdy tylko wpłynie, komisja zaopiniuje go - zaznaczyła. Według kalendarza prac komisji najbliższe posiedzenie planowane jest na czwartek 26 września.
Odwołanie Noska może mieć związek z nieprawidłowościami związanymi z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska w Malborku. Źródła  w MON nieoficjalnie komentują, że minister obrony nie był zadowolony, że SKW zawczasu nie wykryła tej sprawy. - SKW powinna takie rzeczy wyłapywać na wcześniejszym etapie. Tymczasem pod ich nosem prokuratura, policja i Żandarmeria Wojskowa zrobiły wielką akcję - powiedziało źródło.
Zarzuty w tej sprawie usłyszało w środę i czwartek osiem osób. Wymagania przetargu miały być tak sformułowane, by warte 7 mln zł zamówienie otrzymała konkretna firma. Zdaniem policji zwycięzca de facto nie wykonywał usług lub wykonywał je w znacznie ograniczonym zakresie. W piątek szef MON odwołał dowódcę bazy w Malborku.
Pod koniec lipca "Rzeczpospolita" napisała, że SKW wystąpiła do prokuratury przeciwko wiceministrowi obrony Waldemarowi Skrzypczakowi odpowiedzialnemu za zakupy i uzbrojenie. SKW miała podejrzewać Skrzypczaka o lobbing na rzecz koncernów zbrojeniowych. Dziennik twierdził też, że SKW ostatnio nie przedłużyła Skrzypczakowi certyfikatu dostępu do informacji "ściśle tajne".
Skrzypczak zaprzeczył, by lobbował za jakąkolwiek firmą, przyznał jednak, że osobiście zna niektórych szefów firm zbrojeniowych i pracujących dla nich lobbystów. Dodał, że oficjalnie nic nie wie o doniesieniu SKW do prokuratury, nie dziwi go jednak zainteresowanie kontrwywiadu wojskowego. Według Skrzypczaka zamieszanie mogło być zemstą lobbystów za przecięcie "wielu patologicznych układów".

Kim jest gen. Janusz Nosek?

Janusz Nosek jest szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego od 2008 roku. Ma stopień generała brygady.

Z wykształcenia jest historykiem. Ukończył Wydział Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz studia podyplomowe w Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie w zakresie racjonalizacji działania służb prewencyjnych i kontrolnych.
W1992 roku został funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa. W 2002 r. został zatrudniony w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W latach 1996-2006 zajmował wiele stanowisk kierowniczych średniego i wysokiego szczebla, między innymi był dyrektorem Zarządu Ochrony Ekonomicznych Interesów Państwa UOP oraz dyrektorem Delegatury ABW w Krakowie.
Uczestniczył w szkoleniach w kraju i za granicą między innymi, w w Akademii FBI w Quantico. Jest autorem opublikowanej w 1999 roku pracy „Zarys biografii wojskowej gen. bryg. Mieczysława Boruty Spiechowicza (1894-1985)”.
20 lutego 2008 roku premier Donald Tusk powierzył mu pełnienie obowiązków szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, zaś 20 maja 2008 roku powołał go na to stanowisko. 9 listopada 2010 roku prezydent Bronisław Komorowski mianował Janusza Noska generałem brygady.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR, PAP, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tworzą polską grupę zbrojeniową. Otrzyma nazwę ”Rosomak”?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 13:27
Wielka konsolidacja w polskim przemyśle zbrojeniowym. Powstaje polska grupa zbrojeniowa zrzeszająca kluczowe przedsiębiorstwa - poinformował premier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska armia: modernizacja i konsolidacja, czy oszczędności?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 21:18
- Jak słyszę o obcięciu o 500 mln złotych wydatków na paliwo dla polskiej armii to zimny dreszcz mnie przechodzi - powiedział w Debacie dnia radiowej Jedynki na temat polskiej armii Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korupcja w wojsku. Dowódca Bazy Lotniczej w Malborku odwołany

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 21:03
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak odwołał go ze stanowiska w trybie natychmiastowym.
rozwiń zwiń