Nowy pomysł Wałęsy: zjednoczyć Polskę i Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 20:33
- Czas stworzyć nowy porządek świata - mówi Lech Wałęsa w wywiadzie dla rosyjskiej agencji ITAR-TASS. Proponuje, aby z Polski i Niemiec stworzyć jedno państwo.
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: Instytut Lecha Wałęsy

Zdaniem Lecha Wałęsy ONZ, NATO i Rada Europy, to "idee starej epoki". Były prezydent uważa, że czas stworzyć nowy porządek świata. Wałęsa proponuje, aby połączyć Polskę i Niemcy. - Moja walka doprowadziła do zjednoczenia Niemiec. Granice rozbiliśmy. Na horyzoncie globalizacja. To wszystko wymaga innych programów i struktur - podkreślił w wywiadzie Wałęsa. Dodał, że podczas swoich podróży po świecie próbuje namawiać ludzi do dyskusji nad nowym porządkiem świata. - Tak daleko doszliśmy w ramach technicznej modernizacji, że już nie mieścimy się w naszych krajach. Musimy rozszerzyć ekonomiczne, obronne i różne inne struktury, stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa - zasugerował.

Dziennikarze pytali legendarnego przywódcę "Solidarności" o ocenę stosunków polsko-rosyjskich. - Niestety nie można ich nazwać dobrymi - ocenił. - Niemcy przyczynili nam znacznie więcej zła, a stosunki mamy z nimi znacznie lepsze, niż z Rosją. Dlaczego? Bo Niemcy po wojnie  przyznali się do wszystkich swoich świństw. Należy raz na zawsze powiedzieć, co kto komu złego zrobił i postawić kropkę. Póki tego nie zrobimy, rana się nie zagoi - tłumaczył.

Według Lecha Wałęsy jedną ze spraw, które utrudniają relacje Polski i Rosji jest katastrofa smoleńska. - Są tacy ludzie, którzy żyją historią, przeszłością, specagentami. Oni nie umieją wymyślić nic innego. Dlatego nie wolno im dawać powodu. Takie tematy należy usuwać - zaznaczył.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

rmf24.pl/ITAR-TASS/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polska i Merkozy, czyli czemu Niemcy nas potrzebują

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2012 14:28
- Niemcom zależy na poparciu Polski, dzięki temu byliby niezależni od Francji - twierdzą komentatorzy magazynu "Świat w Jedynce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wałęsa: nie ma Europy bez Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 16:16
Stosunki transatlantyckie, pozycja Europy Środkowej, Partnerstwo Wschodnie, sytuacja w Rosji i na Ukrainie oraz bezpieczeństwo energetyczne - to główne tematy Wrocław Global Forum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lech Wałęsa dostał Złotą Kurę. "Poruszył Europę"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 07:01
Były prezydent RP Lech Wałęsa został wyróżniony w Berlinie honorową nagrodą Złotej Kury, przyznawaną przez wschodnioniemieckie media. Wałęsę uhonorowano za dokonania polityczne.
rozwiń zwiń