Nowa wyspa po trzęsieniu ziemi. Zdjęcia NASA i wideo

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 13:33
Nowa wyspa wyłoniła się kilka dni temu z oceanu, po dużym trzęsieniu ziemi w Pakistanie. Jedna z hipotez głosi, że nowa wyspa jest w istocie wielkim wulkanem błotnym. Według świadków, wydobywa się z niej palny gaz.
Nowa wyspa, która wyłoniła się z oceanu po trzęsieniu ziemi
Nowa wyspa, która wyłoniła się z oceanu po trzęsieniu ziemiFoto: NASA

Trzęsienie ziemi 24 września w północno-zachodnim Pakistanie w prowincji Beludżystan spowodowało śmierć 350 osób, ponad 100 tysięcy zostało bez dachu nad głową. Siła wstrząsów wynosiła 7,7 stopni w skali Richtera.

Po tym kataklizmie w Zatoce Zachodniej (Paddi Zir) w pobliżu miejscowości Gwadar w Oakistanie pojawiła się nowa wyspa. 26 września satelita NASA zarejestrował jej obraz. Można porównać to zdjęcie z wcześniejszą fotografią tego samego obszaru z 17 kwietnia 2013 roku.

Naukowcy zastanawiają się teraz nad pochodzeniem i budową tej wyspy. Jej wymiary to w przybliżeniu 75 na 90 metrów, wystaje około 20 metrów ponad linię wody. Na powierzchni znajduje się mieszanina mułu, piasku i skał. Ocenia się, że głębokość wody wokół wyspy wynosi około 15-20 metrów (tak oszacowano na podstawie barwy wody na zdjęciach satelitarnych).

NASA przypomina, że wokół Gwadar jest już kilka błotnych wulkanów, niektóre są na lądzie, a niektóre w morzu. Jeden z nich pojawił się na powierzchni jako wyspa 26 listopada 2010 roku.

Według świadków, z nowej wyspy wydobywa się miejscami, z sykiem, palny gaz. Wspierałoby to teorię o budowie geologicznej tych terenów, zgodnie z którą pokłady skondensowanych gazów, takich jak metan, ulegają zaburzenia np. w czasie trzęsienia ziemi i wówczas wyrzucają ku górze małe połacie lądu.

Według badań geologów, powstanie błotnych wulkanów w Pakistanie zapoczątkowało potężne trzęsienie ziemi z 1945 roku, o sile 8,1 w skali Richtera.

NASA/Earth Observatory/agkm

Niżej: wybrzeże Pakistanu 17 kwietnia 2013 roku, przed tym jak pojawiła się nowa wyspa i po jej ukazaniu się na powierzchni

/
/
Zobacz więcej na temat: Pakistan trzęsienie ziemi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzęsienie ziemi w Pakistanie. Co najmniej 348 zabitych

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 10:29
Do 348 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego silnego trzęsienia ziemi w Pakistanie - poinformował rzecznik władz prowincji Beludżystan. Ponad 550 osób zostało rannych. Wciąż trwa akcja ratunkowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne trzęsienie ziemi w Pakistanie

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2013 14:56
Drugie w ciągu kilku dni trzęsienie ziemi w południowo-zachodnim Pakistanie zbiera śmiertelne żniwo. Miejscowe władze podały, że potwierdzono śmierć co najmniej 12 osób.
rozwiń zwiń