X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmarł Tom Clancy - słynny autor książek sensacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 21:15
Tom Clancy napisał między innymi: "Polowanie na Czerwony Październik" i "Czerwony Sztorm". O śmierci amerykańskiego pisarza poinformował jego wydawca. Clancy miał 66 lat
Audio
  • Zmarł Tom Clancy. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)
Tom Clancy zmarł 2.10.2013
Tom Clancy zmarł 2.10.2013Foto: PAP/EPA/ANDREW GOMBERT

Urodził się 12 kwietnia 1947 w Baltimore w USA. Uczęszczał do katolickiej szkoły Loyola High School w Towson. Następnie studiował filologię angielską na Baltimore Loyola College. W 1970 r. ożenił się z Wandą, z którą rozwiódł się w 1998 r. Rok później, w wieku 52 lat, Clancy powtórnie ożenił się. Tym razem z 32-letnią pisarką Alexandrą Marie Llewellyn.

Przyszły autor powieści sensacyjnych od najmłodszych lat pasjonował się historią marynarki i wojskowości. Wiedzę o technice, taktyce i strategii działania różnych rodzajów wojsk dały przyszłemu pisarzowi podręczniki przeznaczone dla inżynierów i wojskowych.

W 1984 r. opublikował swoją pierwszą książkę pt. Polowanie na Czerwony Październik. Ta powieść przyniosła mu międzynarodową sławę. Clancy stworzył postać Jacka Ryana, historyka, analityka CIA, a później nawet prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ta fikcyjna postać występuje w najbardziej znanych książkach autora, takich jak: "Czas patriotów", "Polowanie na Czerwony Październik", "Stan zagrożenia" czy "Suma wszystkich strachów".

W grudniu 2013 roku ukaże się kolejna książka pisarza pt. "Command Authority", w której pojawi się  Jack Ryan.

Kilka jego książek przeniesiono na duży ekran. Największą popularność zyskały adaptacje "Polowania na Czerwony Październik" oraz "Czasu Patriotów". W hollywoodzkich produkacjach na podstawie książek Clancy'ego grali między innymi Sean Connery, Harrison Ford, Alec Baldwin, Morgan Freeman czy Ben Affleck.

Clancy miał przyjaciół z kół wojskowych i służb specjalnych, tak w USA, jak i za granicą. Pisarz w swojej twórczości korzystał z informacji, które otrzymywał od nich, choć w 2003 r. w wywiadzie dla CNN podkreślił, że nigdy nie ujawnił informacji tajnych lub szczegółów działania służb specjalnych, których opisanie mogłoby narazić ich funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo.

Twórczość Clancy'ego to klasyka powieści sensacyjnych na temat kulis działania agend rządowych i sił zbrojnych: od szczebla plutonu piechoty do broni kosmicznej. Kolejne powieści autora były bardzo dobrze przyjmowane i okupowały szczyty list bestsellerów. Powstało też kilka filmów na podstawie jego książek.

Wiele powieści Clancy pisał z pomocą innych pisarzy, na przykład cykl 12 książek o OP-Center (czyli powieściowym Narodowym Centrum Rozwiązywania Kryzysów) powstał we współpracy ze Stevem Pieczenikiem i Jeffem Rovinem, a 10 powieści o Net Force (fikcyjne siły specjalne) - ze Steve'em Perrym. W sumie Clancy firmował swoim nazwiskiem około 80 książek, w większości napisanych we współpracy z ghostwriterami.

Tom Clancy brał również czynny udział w tworzeniu gier komputerowych, na motywach jego powieści pt. Rainbow Six powstała cała seria znanych produkcji.

Clancy przez całe życie popierał Republikanów, a w jego książkach można znaleźć pochlebne odniesienia do działań konserwatywnych polityków, szczególnie lubianego przez pisarza Ronalda Regana. Po wydarzeniach z 11 września 2001 roku Clancy oświadczył, że część winy za zamachy spada na lewicowych polityków, którzy sabotowali poczynania CIA.

Tom Clancy zmarł w szpitalu w Baltimore.

mc PAP/IAR/wikipedia/twitter

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziedzictwo Toma Clancy'ego. Hollywood o nim nie zapomni

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 19:56
Powieści Toma Clancy'ego biły rekordy popularności. Największa sławę amerykańskiemu pisarzowi przysporzyły jednak adaptacje filmowe jego największych dzieł.
rozwiń zwiń