Kraków: "Marsz Nadziei i Życia" dla chorych na raka

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 18:22
W sobotę przez Kraków przeszedł VI "Marsz Nadziei i Życia", zorganizowany przez Fundację Urszuli Smok "Podaruj Życie". Celem akcji jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie mieszkańcom sytuacji osób chorych onkologicznie.
Kraków: Marsz Nadziei i Życia dla chorych na raka
Foto: Glow Images/East News

Marsz wyruszył sprzed krakowskiego magistratu, a następnie ulicą Grodzka przeszedł na Rynek Główny. Marsz zakończył się pod Wieżą Ratuszową akcją "Uwolnić marzenia", czyli wypuszczeniem w górę zielonych balonów z listami osób chorych na nowotwory.
- Osoby chore mówią w tych listach to, co dla nich jest najważniejsze, przybliżają swój świat, opisują swoje marzenia, plany na przyszłość, przeżycia związane z chorobą. To piękne, bardzo wzruszające listy - mówiła organizatorka akcji Urszula Smok.
Jak przyznała, inicjatywa jest wciąż aktualna, choć społeczne postrzeganie chorych na nowotwory zmieniło się na korzyść. - Kiedy ja chorowałam, to choroba nowotworowa była tematem tabu, od tego czasu wiele się zmieniło. W tym roku przed marszem zadałam sobie pytanie, czy wciąż jest to potrzebne, ale jak otrzymałam te listy, to zrozumiałam, że nie mogę tego przerywać" – zaznaczyła Urszula Smok.
Na rynku odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 98, Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Krakowiak" oraz Młodzieżowego Domu Kultury - Grunwaldzka 5. Działał też punkt informacyjny, w którym można było dowiedzieć się więcej na temat dawstwa szpiku kostnego.
Wcześniej w krakowskim magistracie aktorzy: Maja Ostaszewska, Urszula Grabowska, Małgorzata Kalicińska, Tadeusz Huk, Błażej Peszek czytali listy napisane przez osoby chore na białaczkę lub inne nowotwory. Listy zawierają nie tylko ich doświadczenia związane z chorobą, ale przede wszystkim marzenia, postanowienia i plany na przyszłość.
pp/PAP

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Zobacz więcej na temat: Kraków nowotwory zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cyklotron pomoże leczyć nowotwory oka

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2010 08:24
W Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie powstanie najnowocześniejszy w Polsce ośrodek leczenia nowotworów oka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rakija - jak kobieta walczyła z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 14:05
- Jestem chora na raka i potrzebuję 200 tysięcy na lek, który nie jest refundowany. Zapraszam na kiermasz ciast - nawołuje Marzena do przechodniów. Młoda kobieta nie rezygnuje z walki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz palenia w domu węglem - cios dla gospodarki, szansa dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 15:00
- Pomysł zakazu ogrzewania mieszkań i domów węglem jest dobry. Mówi się o węglu jako o najtańszym paliwie, kompletnie nie uwzględniając ubocznych kosztów jego używania, na przykład negatywnych skutków dla zdrowia- mówi Radosław Gawlik ze Stowarzyszenie EKO-UNIA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka raka piersi. W sobotę Marsz Różowej Wstążki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 08:34
Po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie marsz Różowej Wstążki, który ma zachęcić kobiety do regularnych badań w ramach profilaktyki raka piersi. Z możliwości zbadania piersi będzie można skorzystać podczas rodzinnej imprezy, która odbędzie się po marszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Regularne spacery obniżają ryzyko zachorowania na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 11:40
Zdaniem naukowców u kobiet po menopauzie, które spacerują co najmniej przez godzinę dziennie zdecydowanie zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka piersi.
rozwiń zwiń