Egipt: zamieszki w rocznicę wojny z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 23:59
28 osób zginęło, a 94 odniosły rany w całym Egipcie podczas starć demonstrantów z policją i wojskiem, do których doszło w niedzielę.
Egipt: uroczystości z okazji rocznicy wojny z Izraelem z 1973 roku
Egipt: uroczystości z okazji rocznicy wojny z Izraelem z 1973 rokuFoto: PAP/EPA/AMEL PAIN

Informację o liczbie zabitych przekazało ministerstwo zdrowia. Do najbardziej krwawych starć doszło w stolicy kraju, gdzie zginęło co najmniej kilkanaście osób. Blisko setka uczestników starć jest ranna.

Na ulicach Kairu i innych miast obchodzono w niedzielę rocznicę wojny z Izraelem z 1973 roku. Na centralnym placu Tahrir wojsko zaplanowało uroczystości, tam też skierowali się zwolennicy obalonego w lipcu prezydenta Muhammada Mursiego.

O sytuacji w Egipcie - tu czytaj więcej>>>

Zwolennicy obalonego islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego nie zdołali wedrzeć się na historyczny plac Plac Wolności (plac Tahrir) w sercu Kairu, który stał się symbolem rewolucji 2011 roku i na którym demonstrowały wówczas skutecznie przeciwko prezydentowi Hosniemu Mubarakowi setki tysięcy Egipcjan.

Na prowadzącej do placu ulicy Kasr al-Aini demonstranci schronili się przed szarżą policji za barykadą z płonących opon samochodowych. Policja ostrzelała ich granatami z gazem łzawiącym.

Nad ranem czołgi i samochody pancerne zajęły pozycje na niektórych głównych mostach na Nilu i w różnych strategicznych punktach miasta, co skutecznie utrudniało ruchy demonstrantów na obszarze Kairu.

Do starć z policją doszło też w innych miastach. W Delga, na południe od stolicy policja otworzyła ogień do protestujących. Tam, według źródeł medycznych, zginęła co najmniej jedna osoba. Również jedna osoba zginęła w Bani Suwajf, w środkowym Egipcie.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

IAR,kh

''

Czytaj także

Masakra w Egipcie. MZ: podczas protestów zginęło 65 osób

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 20:35
W starciach pomiędzy zwolennikami obalonego prezydenta Mohammeda Mursiego a policją zginęło 65 osób, a prawie 270 zostało rannych - podało Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kair: zamknięto islamską telewizję

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 21:29
Sąd w Kairze zdecydował o bezterminowym zamknięciu jednego z tamtejszych kanałów telewizyjnych. Właścicielom islamskiemu Al-Hafez zarzucono "niszczenie jedności społeczeństwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt: zamach na szefa MSW. Sprawcy nie żyją

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 12:10
Zamach na egipskiego ministra spraw wewnętrznych. Wybuch bomby ukrytej w samochodzie uszkodził konwój, którym przez ulicę Kairu poruszał się Mohamed Ibrahim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kair: bomby na torach metra. Ruch wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 09:51
Władze Kairu wstrzymały ruch na kilku liniach metra egipskiej stolicy po znalezieniu dwóch bomb na torach przy jednej ze stacji na południu miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostre starcia w Kairze. Nie żyją cztery osoby

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 21:10
Znów niespokojnie w Egipcie. W Kairze policja, by zapobiec wdarciu się demonstrantów na plac, użyła gazu łzawiącego i oddała strzały ostrzegawcze w powietrze.
rozwiń zwiń