X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaburzenia psychiczne. Cierpi na nie 8 milionów Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 07:08
350 milionów ludzi na całym świecie cierpi z powodu depresji. Obok chorób serca to najszybciej rozprzestrzeniające się schorzenie. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego lekarze próbują uwrażliwić na problemy pacjentów.
Audio
  • Joanna Stankiewicz o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego/IAR
Zaburzenia psychiczne. Cierpi na nie 8 milionów Polaków
Foto: Glow Images/East News

- Chorzy nie mogą liczyć na społeczne zrozumienie i życzliwość. Wielu z nich wstydzi się przyjść do poradni - mówi profesor Andrzeja Potemkowskiego z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Radzi, by ci, którzy dostrzegają u siebie problem ze zdrowiem psychicznym, nie czekali, tylko udali się do poradni zdrowia psychicznego. Skierowanie nie jest potrzebne - dodaje neurolog.
W Polsce na zaburzenia psychiczne choruje 8 milionów dorosłych Polaków w wieku od 18 do 64 lat. Gdyby włączyć dzieci, młodzież i osoby starsze, liczba pacjentów mogłaby wzrosnąć o kolejne 4 miliony.
- Obok depresji występuje jeszcze 365 innych chorób psychicznych - wymienia profesor Jerzy Samochowiec, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. - Do 15 procent osób cierpi na depresję, w całej Polsce to 1,5 miliona ludzi. Zaburzenia lękowe ma do 13 procent; chorobę afektywną dwubiegunową - do 3 procent, to kolejne milion osób; schizofrenię - 1 procent, czyli około 400 tysięcy osób, tyle ilu jest mieszkańców Szczecina - wymienia szczeciński psychiatra.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, w 2030 roku depresja może stać się najbardziej powszechną dolegliwością.
10 październik przypada również Dzień Solidarności z osobami Chorującymi Psychicznie, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Zestarzeć się u siebie”. Programy edukacyjne, konferencje i działania informacyjne w przychodniach w całym kraju będą szczególnie poświęcone seniorom chorującym psychicznie oraz ich opiekunom.
pp/IAR

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja w szkole. Szumilas: nauczyciele są na to przygotowani

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 16:35
- Ujawniona depresja wśród uczniów wymaga fachowej pomocy lekarskiej – w ten sposób minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas odniosła się do informacji "Rzeczpospolitej”, że uczniowie coraz częściej cierpią na depresje i mają zaburzenia emocjonalne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna chandra - przeczekać czy reagować?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 10:01
- Chandra jest normalna u człowieka, który żyje uczuciami. Ważne jest, żeby nie traktować chandry jako normy, ale przejściowy stan - mówi psycholog Michalina Robak. Ostrzega jednak, że chandra może być początkiem depresji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Depresja to jak utrata możliwości widzenia kolorów"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 09:00
- Byłem arogantem i ignorantem. Wydawało mi się, że jestem silny, że ze wszystkim poradzę sobie sam. Uważałem, że wizyty u psychologa są dla słabych ludzi - mówił w "Dobronocce" pan Jakub, który pokonał depresję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mężczyźni coraz częściej nękani psychicznie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 15:53
Bycie ofiarą przemocy w rodzinie jest wciąż tematem tabu dla wielu mężczyzn. Agresja domowa dotyka co dziesiątą osobę płci męskiej w Polsce a odsetek ten cały czas rośnie. Z powodu poczucia wstydu niewielu jednak panów decyduje się na profesjonalna pomoc.
rozwiń zwiń