Papież: kobiety w Kościele nie mogą być tylko służącymi

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 14:14
Franciszek zwrócił uwagę, że słowo "Kościół" w języku włoskim jest rodzaju żeńskiego. - Kościół to kobieta, to matka - podkreślił papież.
Audio
  • Papież Franciszek o roli kobiet w Kościele. Relacja Marka Lehnerta z Rzymu (IAR)
Papież Franciszek
Papież FranciszekFoto: PAP/EPA/VINCENZO PINTO

W trakcie spotkania z uczestnikami seminarium z okazji 25. rocznicy ogłoszenia listu apostolskiego Jana Pawła II "Mulieris dignitatem" o godności i powołaniu kobiety Franciszek powiedział, że "lubi" myśleć o tym, że Kościół po włosku to "la Chiesa". - Musicie o tym myśleć i pogłębiać tę kwestię - stwierdził.
Następnie dodał: "Cierpię, mówię prawdę, kiedy widzę w Kościele i w niektórych organizacjach kościelnych, że rola posługi, jaką wszyscy mamy i powinniśmy mieć, sprowadza się w przypadku kobiet do roli służących, gdy widzę, że kobiety robią rzeczy właściwe służącym, a nie posłudze i że nie rozumie się, co powinna czynić kobieta".
Franciszek powiedział też, że macierzyństwo nie jest tylko "faktem biologicznym", ale "niesie za sobą bogactwo implikacji tak dla samej kobiety, jej istnienia, jak i jej relacji z powodu szacunku dla życia ludzkiego". Papież wyraził przekonanie, że macierzyństwa nie można sprowadzać tylko do "roli społecznej". - Powołując kobietę do macierzyństwa, Bóg powierzył jej w sposób całkowicie wyjątkowy istotę ludzką - stwierdził.
Franciszek przestrzegł również przed "krzewieniem pewnego rodzaju emancypacji" w celu, jak wyjaśnił, zajmowania przestrzeni odebranych mężczyznom, ale odbywającej się kosztem "porzucenia kobiecości".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mocne przesłanie papieża w czasie pielgrzymki do Asyżu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 08:01
Ważne i mocne słowa popłynęły z ust papieża Franciszka w Asyżu. W piątek, w dniu święta świętego Franciszka papież odwiedził miejsce jego narodzin. Żadna z papieskich wizyt w tym mieście nie cieszyła się aż takim zainteresowaniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jasna Góra wśród 10 ośrodków, które wezmą udział w czuwaniu z papieżem

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 16:59
Do czuwania modlitewnego z udziałem papieża Franciszka dojdzie w sobotę. Uczestniczące w tym wydarzeniu ośrodki będą połączone z Rzymem łączami telewizyjnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego papież Franciszek wymyka się łatwym ocenom?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 18:21
Kim jest papież Franciszek? Dla liberałów jest ciągle za mało liberalny, dla konserwatystów za mało konserwatywny. A może w ogóle nie o to chodzi?
rozwiń zwiń