Autor kontrowersyjnego pomnika: ludzie powinni zacząć czuć

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 16:45
- Tworząc pomnik żołnierza, który gwałci kobietę kierowałem się swoimi uczuciami i emocjami - mówi jego autor - Bohdan Szumczyk. Tłumaczy, że rzeźbą chciał dać ludziom do myślenia.
Audio
  • Jolanta Matusiak: prokuratura zajęła się sprawą rzeźby, której autorem jest student ASP Jerzy Bohdan Szumczyk (Radio Gdańsk/IAR).
  • Bohdan Szumczyk: tworząc pomnik kierowałem się swoimi uczuciami i emocjami (Radio Gdańsk/IAR).
  • Bohdan Szumczyk przyznał, że miejsce ustawienia rzeźby wybrał nieprzypadkowo (Radio Gdańsk/IAR).
Pomnik żołnierza gwałcącego kobietę w Gdańsku
Pomnik żołnierza gwałcącego kobietę w GdańskuFoto: archiwum Jerzego Szumczyka

- Chciałem, żeby ludzie otworzyli oczy na to wszystko, co przegapiają, na przykład na to, gdzie kładą znicz. Powinni zacząć czuć. Nic nie powinno być tuszowane. Wiem, że to ciężkie, mnie też sprawiło to dużo bólu - powiedział Szumczyk.

Przyznał też, że miejsce ustawienia rzeźby wybrał nieprzypadkowo. - To najlepsze miejsce, jeśli chodzi o ekspozycję tego rodzaju rzeźby, bo jest piękny podest, piękny czołg. Wszystkie kolory pięknie współgrały i jeszcze niewyobrażalna, potężna symbolika - dodał autor.

Sprawą zajęła się prokuratura w Gdańsku Wrzeszczu. Do czwartku zdecydujemy czy wszcząć w tej sprawie śledztwo, czy postępowanie umorzyć - tłumaczy prokurator Jolanta Matusiak. Śledczy zbadają czy zostało popełnione przestępstwo prezentowania przedmiotu, który w swojej treści nawołuje do nienawiści na tle różnic nardowościowych.

Szumczyk w nocy z soboty na niedzielę ustawił ją przy czołgu, przy Alei Zwycięstwa w Gdańsku. Po interwencji zbulwersowanych przechodniów, policja ją zdemontowała i zabezpieczyła. Ustaliła i przesłuchała też jej autora.

Student ma nadzieję, że odzyska rzeźbę i nie boi się konsekwencji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrowersyjny pomnik w Gdańsku: radziecki żołnierz gwałcący kobietę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 22:07
Student ASP ustawił w centrum Gdańska gipsowy pomnik, który przedstawia radzieckiego żołnierza gwałcącego kobietę w ciąży. Swoje dzieło zamontował w nocy w pobliżu czołgu przy Alei Zwycięstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk: prokuratura zajmie się rzeźbą żołnierza gwałcącego kobietę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 15:14
Rzeźba stała w centrum Gdańska tylko przez kilka godzin, ale wzbudziła sporo emocji. To gipsowy pomnik, który przedstawia radzieckiego żołnierza gwałcącego kobietę w ciąży. Sprawą zajmie się prokuratura.
rozwiń zwiń