Pogrzeb Joanny Chmielewskiej na Powązkach

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 17:14
Msza żałobna została odprawiona w parafii pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.
Audio
  • Warszawa pożegnała Joannę Chmielewską. Relacja Konrada Słoki (IAR)
Pogrzeb Joanny Chmielewskiej
Pogrzeb Joanny ChmielewskiejFoto: PAP/EPA/Bartłomiej Zborowski

Po nabożeństwie tłum ludzi zgromadził się przy miejscu pochówku, aby złożyć kwiaty i po raz ostatni pożegnać autorkę poczytnych powieści.  Rodzina podziękowała licznie zgromadzonym za uczestnictwo w ostatniej drodze Joanny Chmielewskiej. Pisarka zmarła w Warszawie w wieku 81 lat.

Książki jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek, autorki powieści kryminalnych, odznaczają się zagmatwanym wątkiem sensacyjnym i humorem, zarysowanym w barwnych postaciach i niecodziennych sytuacjach, z jakimi zmuszeni są sobie radzić. Chmielewska była również autorką książek dla dzieci, poradników, a także słuchowisk radiowych.
Obecna na polskiej scenie literackiej od lat 60., napisała kilkadziesiąt powieści. Do najpopularniejszych należą: „Wszyscy jesteśmy podejrzani”, „Krokodyl z kraju Karoliny”, „Lesio. Powieść, nie da się ukryć satyryczna”, „Romans wszech czasów”, „Nawiedzony dom”, „Całe zdanie nieboszczyka”. We wrześniu ukazał się kolejny kryminał - "Zbrodnia w efekcie".
Każda nowa książka Joanny Chmielewskiej prawie automatycznie wędrowała na szczyty polskich list bestsellerów i długo się tam utrzymywała. Łączny nakład jej utworów przekroczył w Polsce 6 milionów egzemplarzy, a w Rosji - gdzie Chmielewska była uważana za najpoczytniejszą pisarkę zagraniczną - 8 milionów.

Wszystkie utwory powieściowe Joanny Chmielewskiej były wielokrotnie wznawiane, a niektóre adaptowane dla potrzeb filmu i telewizji.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Słynna pisarka nie żyje. Joanna Chmielewska miała 81 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 23:59
Joanna Chmielewska, autorka powieści sensacyjnych, kryminałów, komedii obyczajowych oraz książek dla dzieci miała 81 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Chmielewska nie żyje. "Była fenomenem polskiej literatury"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 19:50
- Powiedzonka, cytaty z książek Joanny Chmielewskiej zna wielu Polaków - mówi redaktor naczelny "Magazynu Literackiego Książki" Piotr Dobrołęcki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytyk literacki: Joanna Chmielewska pisała bez zadęcia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 20:42
- Tego rodzaju styl pisania jest czymś, czego w polskiej literaturze ciągle nam mało - mówi krytyk literacki, popularyzator książek i czytelnictwa Tadeusz Górny o zmarłej Joannie Chmielewskiej.
rozwiń zwiń