X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosja: dyplomata z Holandii pobity we własnym mieszkaniu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 12:30
Holandia domaga się natychmiastowych wyjaśnień i ujęcia sprawców napadu. Tydzień temu do podobnego zdarzenia doszło w Hadze. Tam pobity i aresztowany został rosyjski dyplomata.
Audio
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): w Moskwie pobito holenderskiego dyplomatę
Flaga Federacji Rosyjskiej. Zdjęcie ilustracyjne
Flaga Federacji Rosyjskiej. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wanwa/Wikimedia Commons/CC

Holandia domaga się natychmiastowych wyjaśnień i ujęcia sprawców napadu. Tydzień temu do podobnego zdarzenia doszło w Hadze. Tam pobity i aresztowany został rosyjski dyplomata.

We wtorek wieczorem w Moskwie dwóch zamaskowanych mężczyzn wdarło się do domu holenderskiego dyplomaty, pobiło go. Holender został lekko ranny, jego koledzy twierdzą, że "czuje się dobrze”.

Według portalu Life News poszkodowanym jest radca holenderskiej ambasady w Rosji Onno Elderenbosch. Media podają, że do napadu na 60-letniego Elderenboscha doszło na klatce schodowej jego domu w centrum Moskwy. Zaatakowali go dwaj mężczyźni udający elektryków. Wepchnęli oni dyplomatę do jego mieszkania, gdzie go skrępowali i pobili. Z mieszkania niczego nie zabrali. Jedynie na lustrze napisali: LGBT. Skrótem tym określane są mniejszości seksualne.

Incydent w Hadze

Jak twierdzi strona rosyjska, holenderscy policjanci wtargnęli bez nakazu aresztowania do rezydencji rosyjskiego dyplomaty Dmitrija Borodina, pobili go i przewieźli na komisariat. Jak tłumaczyli, dostali informację, że zatrzymany mężczyzna znęcał się nad swoimi dziećmi. Holandia oficjalnie przeprosiła Rosję za to wydarzenie.

Aresztowanie statku Greenpeace i kilkudziesięcioosobowej załogi

Od września trwa napięta sytuacja między Holandią a Rosją w związku z aresztowaniem pływającego pod holenderską banderą statku Greenpeace Arctic Sunrise. Szef kremlowskiej rady do spraw praw człowieka Michaił Fiedotow oświadczył, że to nie kwestia chuligańskich wybryków, „a międzynarodowych stosunków, bo trwa właśnie rok Holandii w Rosji i rok Rosji w Holandii”.

Rząd Holandii podjął działania prawne, zmierzające do uwolnienia 30 ekologów, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymanych we wrześniu na Morzu Barentsa po proteście przeciwko wydobywaniu przez rosyjski koncern paliwowy Gazprom ropy naftowej w Arktyce.

W podobnie brutalny sposób nieznani sprawcy próbowali w 2005 roku wyrównywać rachunki między Polską a Rosją. Gdy w Warszawie pobito synów dyplomatów Rosji i Kazachstanu, w Moskwie poturbowano dwóch polskich dyplomatów, kierowcę ambasady i dziennikarza.

MSZ Holandii żąda wyjaśnień

Minister spraw zagranicznych Holandii Frans Timmermans zażądał już wyjaśnień od władz Federacji Rosyjskiej w sprawie tego zdarzenia. - Nasi ludzie powinni mieć możliwość, by pracować tam (w Moskwie) bezpiecznie. Chcę gwarancji, że władze Rosji wezmą na siebie odpowiedzialność za zapewnienie im bezpieczeństwa - oświadczył.
W Rosji pojawiły się zastrzeżenia do holenderskiego nabiału
We wtorek w zeszłym tygodniu w Hadze zatrzymany został radca ambasady FR w Holandii Dmitrij Borodin. Strona rosyjska utrzymywała wówczas, że holenderska policja wtargnęła do domu dyplomaty, pobiła go i przez wiele godzin przetrzymywała na posterunku, po czym wypuściła go bez wyjaśnień i przeprosin.
Jeszcze tego samego dnia prezydent Rosji Władimir Putin zażądał przeprosin od Holandii. - To poważne naruszenie konwencji wiedeńskiej. Oczekujemy wyjaśnień i przeprosin, a także ukarania winnych - oznajmił. Putin ostrzegł, że dalsze postępowanie Moskwy zależne będzie od sposobu, w jaki zachowa się strona holenderska.
Następnego dnia szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert zakomunikował, że Rosja ma zastrzeżenia do jakości produktów mlecznych i kwiatów z Holandii.
Wkrótce po tym Holandia wystosowała oficjalne przeprosiny do Rosji, przyznając, że zatrzymanie Borodina było naruszeniem konwencji wiedeńskiej, która reguluje stosunki dyplomatyczne między państwami, w tym kwestie immunitetu. Jednocześnie szef holenderskiego MSZ wyraził zrozumienie dla akcji policji, która interweniowała po skargach sąsiadów rosyjskiego dyplomaty, twierdzących, że źle traktuje on swoje dzieci.
PAP/IAR/agkm

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abchazja: rosyjski dyplomata zastrzelony przed swoim domem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 10:46
Zamaskowany bandyta zabił pierwszego sekretarza rosyjskiej ambasady w Abchazji Dmitrija Wiszerniewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ameryka wyrzuca troje wenezuelskich dyplomatów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 08:08
Troje wenezuelskich dyplomatów, w tym charge d'affaires, ma opuścić USA w odpowiedzi na wydalenie trojga amerykańskich dyplomatów z ambasady w Caracas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Putin żąda przeprosin od Holandii. Pobito radcę?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 13:21
Według strony rosyjskiej, do mieszkania radcy ambasady Rosji w Holandii wtargnęli ludzie w mundurach policji i zabrali go na posterunek, powołując się na skargi sąsiadów, że źle traktuje dzieci.
rozwiń zwiń