Amerykański wywiad na masową skalę podsłuchiwał Francuzów?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:47
Taką informację przekazał Dziennik "Le Monde" powołując się na doniesienia Edwarda Snowdena - byłego pracownika amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa - NSA.
Audio
  • Francja też była szpiegowana przez Amerykanów - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Amerykański wywiad na masową skalę podsłuchiwał Francuzów?
Foto: flickr/by alexyangphotography

Według "Le Monde", między 10 grudnia ubiegłego roku a 8 stycznia tego roku, NSA potajemnie nagrała 70 milionów rozmów telefonicznych prowadzonych we Francji i dekodowała wysyłane sms-y. Amerykanie prawdopodobnie szukali nie tylko wątków terrorystycznych, ale skupili się też na świecie biznesu i polityki.

"Le Monde" na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów. Jedna z tych metod polegała na tym, że użycie niektórych numerów telefonicznych aktywowało sygnał, który automatycznie uruchamiał nagrywanie rozmów.

Inwigilacja obejmowała również przechwytywanie SMS-ów na podstawie słów kluczowych. Ponadto NSA systematycznie rejestrowała historię połączeń każdego z inwigilowanych obiektów.

Francja żąda wyjaśnień

Francja wzywa w tej sprawie amerykańskiego ambasadora - poinformował szef francuskiej dyplomacji, Laurent Fabius, podczas szczytu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu. Jeszcze w poniedziałek ma on się stawić we francuskim MSZ.

Minister spraw wewnętrznych Manuel Vals uznał doniesienia "Le Monde" za szokujące. W niedzielę "Der Spiegel" podał, że wywiad Stanów Zjednoczonych włamał się także na służbowe konto mailowe prezydenta Meksyku. Waszyngton na razie odmawia komentarza w obu tych sprawach.

Co oznacza skrót US-985D?

Operacje we Francji prowadzono w ramach programu o nazwie US-985D. Nie jest jasne, co oznaczał ten kryptonim. Dla porównania, skrót używany przez NSA na określenie podobnej operacji prowadzonej w Niemczech, brzmiał US-987LA lub US-987LB. "Le Monde" twierdzi, że ten ciąg cyfr odpowiadał temu, co NSA nazywała "stroną trzecią", określając w ten sposób takie kraje jak Francja, Niemcy, Austria, Polska i Belgia. Jako "stronę drugą" z kolei NSA określała kraje anglosaskie, połączone historycznymi związkami z USA: Wielką Brytanię, Kanadę, Australię i Nową Zelandię.

Ponadto od 1 do 31 stycznia 2013 roku obiektem wielkiego zainteresowania Amerykanów były adresy e-mailowe poczty wanadoo.fr, liczącej 4,5 mln użytkowników, a także alcatel.lucent.com - francusko-amerykańska firma telekomunikacyjna.

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach >>>

IAR,PAP,kh

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Amerykanie inwigilowali MSZ Francji i Al-Dżazirę?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 15:21
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilowała francuskich dyplomatów i katarską telewizję - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

WikiLeaks opublikowało pierwsze nagranie Edwarda Snowdena z Moskwy [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 17:45
Na demaskatorskim portalu WikiLeaks pojawiło się pierwsze nagranie wideo Edwarda Snowdena z Moskwy, gdzie były pracownik CIA dostał azyl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cameron: publikowanie materiałów Snowdena zagraża bezpieczeństwu Brytyjczyków

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 14:22
Brytyjski dziennik "Guardian" opublikował informacje dostarczone redakcji przez byłego analityka CIA Edwarda Snowdena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizacje pozarządowe wysłały do władz 100 pytań w sprawie afery PRISM

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2013 21:46
Pytania, których autorami są członkowie Fundacji Panoptykon, Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zostały wysłane do 19 najważniejszych instytucji publicznych w Polsce.
rozwiń zwiń