Prezydent Francji żąda wyjaśnień ws. podsłuchów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:38
Prezydent USA Barack Obama telefonował do prezydenta Francji Francois Hollanda w związku z ujawnioną przez media sprawą inwigilacji połączeń telefonicznych Francuzów przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.
Audio
  • Obama rozmawia z Hollandem o podsłuchach - relacja Doroty Wysockiej (IAR)
Prezydent Francois Hollande
Prezydent Francois HollandeFoto: Matthieu Riegler, Wikimedia Commons

Prezydent Francji potępił szpiegowanie Francuzów przez amerykańskie służby wywiadowcze. Jak poinformował Pałac Elizejski, Hollande zażądał "wszelkich możliwych wyjaśnień oraz wszystkich informacji, którymi może dysponować były konsultant NSA Edward Snowden".

Prezydent Francji uznał takie praktyki za naganne, "nie do zaakceptowania między sojusznikami i przyjaciółmi, gdyż interesują się prywatnym życiem obywateli francuskich" - podkreślono w komunikacie.

Prezydent Obama poinformował prezydenta Hollanda, że trwa właśnie przegląd metod zbierania informacji przez amerykański wywiad i że ma on doprowadzić do znalezienia balansu, który zapewni zarówno Amerykanom, jak i sojusznikom Stanów Zjednoczonych poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Komunikat Białego Domu głosi, że przywódcy obu krajów omówili ostatnie doniesienia prasowe, z których część zniekształca amerykańskie działania, a część budzi uzasadnione pytania o to, jak wykorzystywane są amerykańskie możliwości. Biały Dom informuje też, że kolejne rozmowy na ten temat będą prowadzone kanałami dyplomatycznymi.

Ponad 70 milionów zapisów danych

Według dziennika "Le Monde", który powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego w ciągu jednego miesiąca zgromadziła ponad 70 milionów zapisów danych z połączeń telefonicznych Francuzów. Przechwytywane miały być też SMS-y, zawierające określone kluczowe słowa.

"Le Monde" na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów. Jedna z tych metod polegała na tym, że wybranie niektórych numerów telefonicznych aktywowało sygnał, który automatycznie uruchamiał nagrywanie rozmów. Inwigilacja obejmowała również przechwytywanie SMS-ów na podstawie słów kluczowych. Ponadto NSA systematycznie rejestrowała historię połączeń każdego z inwigilowanych obiektów.

Po publikacji dziennika "Le Monde" ambasador USA w Paryżu został wezwany do francuskiego MSZ.

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach >>>

IAR,PAP,kh

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2013-10-22 15:33 Zgłoś
Odezwał się dopiero teraz, kiedy cały internet wrze. Francja w całej swojej republikańskiej historii miała różnych szkodliwych prezydentów, ale takiej zakały, jak Hollande, to Francja jeszcze nie miała. O tych podsłuchach już było głośno latem, dziennikarz Pierre Jovanović pisał o tym i mówił na dwóch radiowych falach, a "prezydent" zamiast huknąć na Obamę, uśmiechał się i zapewniał, że pójdzie z pomocą Obamie w wojnie przeciwko Syrii (kolejnej wojnie zdobywczej, wojnie amerykańskiej). To wstyd dla atomowego mocarstwa, a nie prezydent!

Czytaj także

Amerykanie inwigilowali MSZ Francji i Al-Dżazirę?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 15:21
Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) inwigilowała francuskich dyplomatów i katarską telewizję - podał niemiecki tygodnik "Der Spiegel".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama zapewnia: nie szpiegujemy zwykłych obywateli

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 17:44
- Wywiad amerykański nie szpieguje korespondencji i rozmów telefonicznych zwykłych obywateli - oświadczył prezydent USA Barack Obama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obama do prezydenta Meksyku: będzie śledztwo ws. szpiegowania

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 21:44
Prezydent USA Barack Obama obiecał prezydentowi Meksyku Enrique Pena Nieto śledztwo w sprawie szpiegowania przez amerykański wywiad jego rozmów telefonicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański wywiad na masową skalę podsłuchiwał Francuzów?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 10:47
Taką informację przekazał Dziennik "Le Monde" powołując się na doniesienia Edwarda Snowdena - byłego pracownika amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa - NSA.
rozwiń zwiń