X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lucjan Szołajski legendarny polski lektor

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 18:00
Lucjan Szołajski był jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych lektorów telewizyjnych i radiowych. Przez ponad 40 lat pracy nagrał listy dialogowe do ponad 20 tysięcy filmów. Ten wybitny lektor zmarł w czerwcu w wieku 82 lat.
Audio
  • Lucjan Szołajski mówi o swoim pierwszym występie na antenie (IAR)
Lucjan Szołajski lektor filmowy i telewizyjny odszedł 4 czerwca 2013 roku (kadr z materiału TVPyoutube.comwatch?v=7YdawMorD5I)
Lucjan Szołajski lektor filmowy i telewizyjny odszedł 4 czerwca 2013 roku (kadr z materiału TVP/youtube.com/watch?v=7YdawMorD5I)Foto: kadr z materiału TVP/youtube.com/watch?v=7YdawMorD5I

Tego jak wyglądał Lucjan Szołajski wielu, szczególnie młodych telewidzów nie byłoby w stanie określić, bowiem jego wizytówką był najbardziej rozpoznawalny głos w Polsce. Głosem Szołajskiego mówili niemal wszyscy bohaterowie kina akcji, między innymi w filmach - " Rambo", "Terminator 2", "Godzilla" i "Milczenie owiec". Czytał też listy dialogowe do emitowanego w latach 80-ych brazylijskiego serialu "Niewolnica Isaura", którym pasjonowała się cała Polska.

Lucjan Szołajski przez wiele lat współpracował też z Polskim Radiem. W 2005 roku został uhonorowany Medalem 80-lecia Polskiego Radia. Po odebraniu wyróżnienia Lucjan Szołajski wspominał swój pierwszy występ na antenie - Trafiłem na dyżurnego spikera, miał czytać wiadomości sportowe, widziałem, że się męczy. Otworzyłem drzwi do studia wszedłem i przeczytałem-.

Był jednym z niewielu lektorów, którzy nie skończyli specjalnych kursów przygotowujących do zawodu. Tłumaczył to faktem, że z natury jest słuchowcem i od dzieciństwa musiał czytać na głos, aby zapamiętać treść. Oprócz nagrywania list dialogowych, był narratorem wielu filmów dokumentalnych. Pełnił też funkcję jednego z lektorów programu "Sonda" w Telewizji Polskiej.

IAR/pq

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak