Szok: dla psychologów z USA pedofilia to orientacja seksualna

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 00:00
Szokujące oświadczenie w sprawie pedofilii wydało Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne (APA).
Audio
  • Psycholog Aleksandra Piotrowska o określeniu pedofilii jako orientacji (IAR)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W jednym z ostatnich opracowań naukowych organizacja sklasyfikowała pedofilię jako orientację, a nie zaburzenie seksualne. Klasyfikację zamieszczono w periodyku "Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders" ("Klasyfikacja zaburzeń psychicznych").

Informacja ta wywołała oburzenie organizacji prorodzinnych. Ich zdaniem, zachodzi obawa, że po tego rodzaju zmianie klasyfikacji coraz więcej dzieci będzie padało ofiarami pedofilów.

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne zrzesza ponad 150 tysięcy psychologów.

Zdaniem psychologa Aleksandry Piotrowskiej, to tylko nowe oblicze sporu, który w psychologii trwa od kilkudziesięciu lat. - Zabrakło słowa 'zaburzona'. Nikt nie wycofuje się z założenia, że pedofilia to właśnie zaburzona orientacja. Pedofilia traktowana jest jako jedna z parafilii. Realizowane zachowania są karalne i traktowane są jak zaburzenia - co do tego psychologowie nie mają żadnych wątpliwości - mówi.
Jak twierdzi Aleksandra Piotrowska, periodyk, w którym pojawiło się kontrowersyjne oświadczenie, to rzetelne naukowe pismo o światowej renomie a opracowywana przez nie klasyfikacja chorób i zaburzeń (DSM - Diagnostic and Statistical Manual) stosowana jest na całym świecie.

mc

''

Komentarze4
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Hendo Grog2015-07-01 15:11 Zgłoś
Pedofilia jak i każde inne zboczenie to czyste zło.
Euoi2014-02-14 21:15 Zgłoś
Słowa pani Aleksandry Piotrowskiej - "to rzetelne naukowe pismo o światowej renomie" - pozwalają uprztomnić sobie szczególny paradoks nauki i kultury "naukowej". Z jednej strony kamieniem węgielnym, a i probierczym naukowości ma być ograniczanie się do formułowania zdań o faktach i unikania wszystkiego, co miałoby ważny związek z wartościami i wartościowaniem. To się nazywa obiektywizmem naukowym. Z drugie strony sama nauka jest jednak wartościowana. Nie traktuje się jej jako zwykłego faktu historycznego, o relatywnie krótkiej historii, gdyż w nowożytnym rozumieniu nauka zrodziła w XVII wieku. Przeciwnie, naukę przedstawia się jako wartość i to jedną z najwyższych. Postawa naukowa ma być wzorem racjonalności. Racjonalność ma warunkiem sine qua non postępu i postępowości. Tak właśnie budowana jest religia nauki, i to przez samych naukowców. Niestety, jako religia z nauką i ona nic wspólnego nie ma i mieć nie może. Dlatego nie sposób nie przypomnieć sobie w tym miejscu prowokacyjnego artykułu Paula Fayerabenda "Jak uwolnić społeczeństwo od nauki". Dzisiaj, po tych doniesieniach i komentarzach, sugestię Feyerabenda można ukonkretnić, pisząc: "Jak uwolnić społeczeństwo od psychologii" (nie tylko amerykańskiej). Osobiście - a jestem związany z nauką - niegdy nie dałem się przekonać, że psychologia jest nauką. Psychologowie jednak do perfekcji opanowali sztukę, którą w swej mowie noblowskiej Friedrich Hayek nazwał sztuką tworzenia pozorów wiedzy. A zatem raz jeszcze: Jak uwolnić społeczeństwo od psychologii?!
mobbay2013-11-02 10:11 Zgłoś
Na to by wychodziło że to nie wina pedofila że ma taką orientację i namiętności a rząd sobie nie może z tym poradzić więc chce zamykać pedofilów w zakładach psychiatrycznych. Nie można wyleczyć się z orientacji więc jak chcą ich leczyć ? albo udawać że ich leczą dożywotnio he he..
IzaB1322013-10-31 18:19 Zgłoś
Amerykańscy naukowcy chyba zupełnie stracili ORIENTACJĘ, tzn kontakt z sercem i rozumem. Kiedyś nauka budziła szacunek dziś okazuje się, że naukowca też można kupić, tylko stawki mają wyższe. A może nie trzeba ich kupować, po prostu, przewraca się im w głowach. Wiedzą, że wiedza to władza, ale nie pamiętają, ze władza to służba. - Komu służycie Panowie Profesorowie?
Zobacz także

Czytaj także

Rejestr pedofilów w Polsce? Prof. Domański: to dylemat

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 13:00
- Z jednej strony potrzeba ochrony dzieci i obywateli przed tego typu przestępstwami. Z drugiej strony powstaje pytanie, jak chronić prawa jednostki – komentował w Jedynce prof. Henryk Domański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadek: namawiałem chłopców na spotkania z arcybiskupem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 23:59
Nowe oskarżenia wobec byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60 mln dolarów dla ofiar trenera-pedofila

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 19:57
Uniwersytet Penn State wypłaci 59,7 mln dolarów odszkodowania 26 ofiarom byłego trenera Jerry'ego Sandusky'ego, skazanego w ubiegłym roku na co najmniej 30 lat więzienia za pedofilię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauczycielka urodziła dziecko 14-letniego ucznia. Są zarzuty

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 16:28
Są zarzuty dla 36-letniej nauczycielki z Godzieszy w powiecie kaliskim, która zaszła w ciążę ze swoim uczniem. Po przesłuchaniu 14-latka śledczy uznali, że są podstawy, by postawić kobiecie zarzut obcowania płciowego z małoletnim.
rozwiń zwiń