Polska do NATO: zapłaćcie za broń chemiczną w Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2013 10:01
Nawet 50 ton różnego rodzaju broni chemicznej leży na dnie Bałtyku. Ta swoista tykająca bomba zegarowa prędzej, czy później musi być wydobyta i zutylizowana.
Audio
  • Polska do NATO: zapłaćcie za broń chemiczną w Bałtyku. Relacja Radomira Czarneckiego (IAR)
Morze Bałtyckie
Morze BałtyckieFoto: kkic/GNU/Wikipedia

- Tam leży broń, która nas zabija w sekundy. To są na przykład gazy bojowe używane podczas I wojny światowej. Wyobraźmy sobie, że ktoś wydobył taki gaz, albo się on przemieścił. To może być bardzo poważna katastrofa - ostrzega Główny Inspektor Ochrony Środowiska Andrzej Jagusiewicz.

Niedawno w pobliżu wejścia do portu w Gdyni odnaleziono ślady iperytu, czyli gazu musztardowego. Składowisko znajduje się w Głębi gdańskiej.

Polska chce, aby NATO zapłaciło za wydobycie i utylizację broni chemicznej zatopionej w Bałtyku. Główny Inspektor Ochrony Środowiska domaga się, aby w ramach projektu "Parasol" uruchomić w najbliższym czasie pilotażowe wydobywanie broni zalegającej najbliżej polskiego wybrzeża.
Zdaniem Jagusiewicza, za sumę trzech do pięciu milionów złotych można by rozpocząć pilotażowe wydobycie broni z dna morza. - Chciałbym, abyśmy potrafili zidentyfikować miejsce, które jest najtańsze do wydobycia takiej broni i za pieniądze naszych sojuszników, włącznie z naszym wkładem, dokonali takiego wydobycia. Wówczas będziemy mogli powiedzieć ile dokładnie to kosztuje - mówi inspektor.
Szacuje się, że na dnie Bałtyku zatopiono około 50 tysięcy ton różnego rodzaju broni chemicznej.

Naukowcy uspokajają, że na razie nie ma powodów do paniki. Zatopione pojemniki z chemikaliami powinny być szczelne jeszcze przez co najmniej 150 lat. Może jednak dochodzić do drobnych wycieków.

To nie pierwsze znalezisko pochodzące z czasów II Wojny Światowej na dnie Bałtyku. W grudniu zeszłego roku Szwedzi odkryli ciąg zrzutu broni chemicznej na obszarze 1700 hektarów między szwedzką wyspą Gotlandia a Łotwą i Polską. Znaleziono wtedy zardzewiałe bomby z gazem musztardowym, linię min oraz 20 wraków.

Wśród wraków zidentyfikowano m.in. okręt wojenny z początku XX wieku oraz radziecki bombowiec z czasów II wojny światowej. To wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych model Douglas A-20, który był wykorzystywany przez Rosjan jako samolot torpedowy.

IAR/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Na dnie Bałtyku tyka bomba ekologiczna

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 15:52
Jeżeli natychmiast nie zostaną podjęte kroki zmierzające do usunięcia około 50 tysięcy ton niemieckiej broni chemicznej z czasów II wojny światowej, może dojść do skażenia akwenu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gaz bojowy w pobliżu wejścia do portu w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 19:18
Iperyt to bojowy środek chemiczny, zwany gazem musztardowym. Składowisko tej broni znajduje się w głębi gdańskiej. Potwierdzili to naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej.
rozwiń zwiń