X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Niepodległości. Prezydent wręczył odznaczenia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 12:06
W dniu Święta Niepodległości prezydent uhonorował 26 osób, między innymi Jacka Bocheńskiego, Allana Starskiego i Tomasa Venclovę.
Audio
  • Prezydent Bronisław Komorowski: ta druga niepodległość oznacza umiejętność przekraczania wszystkich barier (IAR)
Scenarzysta Allan Starski (P) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego (L) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
Scenarzysta Allan Starski (P) został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego (L) podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Bronisław Komorowski gratulując wszystkim osobom, które odznaczył w poniedziałek w Święto Niepodległości podkreślił, ze zostali uhonorowani za zasługi na różnych obszarach polskiego życia.
- Patrzę na państwa i widzę, że o każdym można powiedzieć bardzo wiele. Można by zbudować opowieść o mądrym i skutecznym zagospodarowaniem naszej odzyskanej po raz drugi niepodległości i suwerenności - podkreślił Komorowski.

Ze specjalnymi słowami zwrócił się do odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP za zasługi w umacnianiu międzykulturowego dialogu Tomasa Venclovy. Jak mówił szczególną myślą ogarnia Venclovę "Litwina, naszego litewskiego przyjaciela".

Zobacz serwis ODZYSKANIE NIEPODLEGŁOŚCI >>>

Komorowski zaznaczył, że czcimy 11 listopada 1918 roku, kiedy "trzeba było niepodległość wyrąbać szablą, wybić na niepodległość często konkurując, raniąc się wzajemnie z sąsiadami" - zaznaczył. - Tamta pierwsza niepodległość nas w zasadzie poróżniła. To była pierwsza niepodległość odzyskiwana i przez Litwinów i przez Polaków i przez Ukraińców. Odzyskiwana przeciwko sobie - zauważył prezydent.
- Dzisiaj, kiedy cieszymy się niepodległością i wolnością odzyskaną po raz drugi, możemy powiedzieć sobie, patrząc prosto w oczy, i ciesząc się razem, że ta druga wolność, ta druga niepodległość oznacza umiejętność przekraczania wszystkich barier, które nas gdzieś w historii podzieliły. Oznacza pojednanie z wszystkimi sąsiadami i budowanie świadome tkanki współpracy, solidarności i tkanki rozumienia wzajemnego - mówił Komorowski.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski zostali odznaczeni: przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego Adam Massalski - za wybitne zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego, Allan Starski - za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, były rektor Politechniki Gdańskiej Janusz Rachoń - za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktyczne.
Była wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej.
Prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Krystyna Mrugalska została odznaczona Krzyżem Komandroskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Pełna lista odznaczonych

- Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski
Jacek Bocheński - w uznaniu wybitnych zasług dla polskiej kultury, za wybitne osiągnięcia w twórczości literackiej.


- Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej
Tomas Venclova - w uznaniu wybitnych zasług w umacnianiu międzykulturowego dialogu oraz krzewieniu idei humanizmu, za popularyzowanie dorobku kulturowego Polski.

- Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
Krystyna Mrugalska - za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

- Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Andrzej Grzywacz - za wybitne zasługi dla rozwoju nauki polskiej, za szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej oraz działalności na rzecz popularyzacji problematyki leśnej.
Stanisław Luft - za wybitne dokonania w działalności na rzecz ochrony zdrowia, za osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej oraz zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.
Adam Massalski - za wybitne zasługi dla rozwoju ruchu harcerskiego, za kształtowanie i propagowanie moralnej oraz patriotycznej postawy młodzieży.
Krzysztof Pawłowski - za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiej kultury i zachowania dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie.
Janusz Rachoń - za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi dla rozwoju nauki.
Dariusz Sapiński - za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju przemysłu mleczarskiego w Polsce, za działalność społeczną i charytatywną.
Allan Starski - za wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej.
Lech Walentynowicz - za wybitne osiągnięcia w kształtowaniu państwa prawa, za zasługi dla wymiaru sprawiedliwości.

- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Siostra Barbara Chyrowicz - za wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej w dziedzinie filozofii i etyki, za osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji nauki.
Jan Kieniewicz - za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-rosyjskiej współpracy naukowo-badawczej.
Anna Marzec-Bogusławska - za szczególne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, za zaangażowanie w edukację i profilaktykę ochrony zdrowia w Polsce i na świecie.
Krzysztof Meissner - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie fizyki, za osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji nauki.
Józef Piotrowski - za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
Elżbieta Suchocka-Roguska - za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej.
Andrzej Tarlecki - za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie matematyki i informatyki, za osiągnięcia w promowaniu polskiej myśli naukowej na świecie.

- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mirosław Grudzień, Andrzej Maciak i Marcin Mroszczak - za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości.
Henryk Figel - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej.
Tomasz Konarski - za wybitne zasługi w popularyzowaniu wiedzy o tradycji jeździeckiej i łowieckiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej.
Izabela Malec - za wybitne zasługi w działalności kulturalnej, społecznej i charytatywnej.
Jacek Miller - za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej, za zasługi w pracy zawodowej na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.
Tomasz Sikora - za wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, PAP, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: wielkość Polski wymaga, żebyśmy sami nie byli mali

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 08:04
- Musimy uczyć się szanować odmienność poglądów. Wielość manifestacji to nie jest nieszczęście, jeśli nie dochodzi do awantur – mówił w Jedynce prezydent Bronisław Komorowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Msza za Ojczyznę. ”Dziękujemy za bohaterstwo i przelaną krew"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 11:22
Polska nie zginie, póki żyją polskie rodziny – mówił podczas mszy w intencji Ojczyzny biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek
rozwiń zwiń