X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

A w Krakowie na Plantach odsłonięto pomnik Jana Matejki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2013 19:11
Mistrz Jan siedzi w fotelu, który jest umieszczony w ramie obrazu. Rzeźbę wykonano z brązu. Dzieło stanęło przy ul. Basztowej - niedaleko Barbakanu, naprzeciwko ASP. To trasa, jaką Matejko pokonywał wychodząc ze swojego domu przy ulicy Floriańskiej idąc do Akademii.
Pomnik Jana Matejki odsłonięto na Plantach w Krakowie
Pomnik Jana Matejki odsłonięto na Plantach w Krakowie Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty.
- W czasach zaborczych jego obrazy pokazywały, że Polska była kiedyś wielka, potężna i że ta wielkość i potęga są jeszcze przed nią, że można odzyskać niepodległość - mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Matejko to jeden z najwybitniejszym polskich malarzy dzieł o tematyce historycznej. To to namalował takie obrazy jak: "Hołd pruski", "Bitwa pod Grunwaldem", "Wernyhora", "Konstytucja 3 Maja 1791 roku", "Stańczyk". Dużą popularność zyskał także jego cykl rysunków "Poczet królów i książąt polskich".

Pomnik ku czci artysty miał powstać tuż po jego śmierci. Pod przewodnictwem malarza Juliusza Kossaka zawiązał się wtedy komitet. Ale nie udało mu się zebrać pieniędzy. - Po 120 latach staramy się nadrobić ten brak. Postawiliśmy pomnik kogoś, kto Kraków zawsze rozsławiał na świecie. Postawiliśmy pomnik wybitnemu malarzowi, krakowianinowi - mówił Majchrowski.
Jan Matejko urodził się w 1838 roku w Krakowie, tu też zmarł w 1893 roku. W 1878 roku wręczono mu poświęcone na Wawelu berło - symbol panowania w sztuce.

Pomnik mistrza Jana kosztował około 320 tysięcy złotych. Jego autorem jest profesor krakowskiej ASP Jan Tutaj. Koszty w całości pokrył urząd miejski.

PAP/asop

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzieło Jana Matejki powróciło do Sukiennic

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2012 14:35
"Hołd pruski" Jana Matejki wrócił do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Publiczność będzie mogła oglądać obraz za kilka dni.
rozwiń zwiń