X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezydent odznaczył Polaków za ratowanie Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2013 17:40
Nawet w najtrudniejszych czasach można zachować człowieczeństwo - mówił Bronisław Komorowski. Prezydent odznaczył Krzyżami Komandorskimi Orderu Odrodzenia Polski 20. osób, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów.
Audio
  • Prezydent odznaczył Polaków ratujących Żydów. Relacja Witolda Banacha (IAR)
Prezydent Bronisław Komorowski (L) odznacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Krystynę Dańko (2P). Z prawej odznaczona Zofia Czarkowska.
Prezydent Bronisław Komorowski (L) odznacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Krystynę Dańko (2P). Z prawej odznaczona Zofia Czarkowska.Foto: PAP/EPA/Jacek Turczyk

Bronisław Komorowski podkreślał, że bohaterstwo Polaków, którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin powinno być przykładem dla współczesnych. Jego zdaniem świadomość, że w czasach dramatu, zbrodni, obojętności, zdrady, wrogości ludzie potrafili zachować się przyzwoicie może i powinno nas skłaniać do przekonania, że nawet w najstraszniejszych czasach jest to możliwe. Prezydent dodał, że - zdolność pomagania innym, kiedy się samemu ryzykuje, to jest i powinna być jakaś miara człowieczeństwa -. Prezydent chciałby, by właśnie ta miara człowieczeństwa była przydatna i dzisiaj, i w przyszłości, po to by świat był lepszy.

Jedna z odznaczonych Helena Cygan wraz z rodzicami i rodzeństwem pomagała w czasie wojny Żydom organizując im dokumenty oraz przechowywała Sarę Reiss. Tłumaczyła, że te działania wynikały z więzów przyjaźni jej rodziców z Żydami. Ojciec Heleny, Franciszek pochodził z Łęcznej gdzie wychowywał się i uczył z Żydami, podobnie jak jej matka. Pomoc, której udzielali Żydom była - jak wspominała - przejawem solidarności i przyjaźni.

Odznaczony Stefan Mikołajczyk podczas wojny wraz z rodzicami pomagał kilkudziesięciu Żydom. Nosił jedzenie do umówionych polnych i leśnych kryjówek. Jego ojciec wytwarzał fałszywe dokumenty dla Żydów, dzięki czemu udało im się przedostać do Niemiec na roboty i przeżyć wojnę. Stefan Mikołajczyk podkreślał, że ma ogromną satysfakcję, że choć jak sam twierdzi - zrobił tak niewiele - ale dzięki jego działaniom udało się uratować życie kilku osób.

Zobacz serwis o getcie warszawskim>>>

Za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich odznaczeni zostali także: Zofia Czarkowska, Krystyna Dańko, Wanda Kołomijska, Helena Kuśmierz, Alfred Kwarciak, Witold Lisowski, Zofia Mielniczek, Teodozja Nieściur, Wacław Nowiński, Stanisław Wróbel, Wanda Zalewska.

Prezydent odznaczył też pośmiertnie: Katarzynę Baranek, Łucję Baranek, Wincentego Baranka, Jadwigę Proczek, Natalię Proczek, Stanisława Proczka, Tomasza Proczka i Mariannę Sieńską. Zginęli oni z rąk Niemców za pomaganie Żydom.

Uroczystość wręczenia odznaczeń poprzedziło spotkanie prezydenta z przedstawicielami Fundacji Pamięć i Przyszłość Budowy Pomnika Wdzięczności "Ratującym-Ocaleni". Pomnik ma być wyrazem wdzięczności dla Polaków, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu. Jesienią przyszłego roku ma stanąć w okolicy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Zobacz serwis - II wojna światowa>>>

mc

Komentarze5
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2013-11-16 09:18 Zgłoś
I jeszcze jedno, kilkadziesiąt tysięcy Polaków 11 listopada pokojowo demonstrowało a grupy zamaskowanych prowokatorów o nieznanych motywach próbowały wciągnąć nas w zamieszki. Im się to nie udało, ale media zmiksowały to tak, że dla Internautapisze, różnicy nie ma. Może kiedy się pisze, należałoby też myśleć?
Oberek2013-11-16 09:11 Zgłoś
Użytkownik Internautapisze napisał
Użytkownik Oberek napisał
Od dziada pradziada, Polacy to antysemici a dzisiaj faszyści - taka to, kurde, nacja
Antysemitami nie są (może są nimi Ty i Twoja rodzina i znajomi, skoro tak twierdzisz). Faszystów też nie za wielu, ale głośni (przykład to demonstracja czy raczej bandyckie wygłupy jedenastego listopada). Czytając powyższy artykuł pomyślałem, że Polacy dziękują Polakom za to, że z narażeniem życia (niestety często to życie tracili) ratowali Żydów. Dobre i tyle.
- Czy Internautapisze wie co to sarkazm? Jeśli nie, to wyjaśniam. Mój komentarz pod tym artykułem stanowi Nieco przewrotny zarzut wobec tych, którzy nieustanni nam to zarzucają. Tylko że trudno wciąż przekonywać że nie jest się wielbłądem, skoro władza i media mają w tym swój udział
Internautapisze2013-11-15 22:50 Zgłoś
Użytkownik Oberek napisał
Od dziada pradziada, Polacy to antysemici a dzisiaj faszyści - taka to, kurde, nacja
Antysemitami nie są (może są nimi Ty i Twoja rodzina i znajomi, skoro tak twierdzisz). Faszystów też nie za wielu, ale głośni (przykład to demonstracja czy raczej bandyckie wygłupy jedenastego listopada). Czytając powyższy artykuł pomyślałem, że Polacy dziękują Polakom za to, że z narażeniem życia (niestety często to życie tracili) ratowali Żydów. Dobre i tyle.
Oberek2013-11-15 18:15 Zgłoś
Od dziada pradziada, Polacy to antysemici a dzisiaj faszyści - taka to, kurde, nacja
Oberek2013-11-15 18:11 Zgłoś
"Bronisław Komorowski podkreślał, że bohaterstwo Polaków, którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin powinno być przykładem dla współczesnych". - Szkoda, że elity władzy, tak chętnie pouczające obywateli, same stosują inne wzorce

Czytaj także

Ruszają prace nad pomnikiem wdzięczności dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 08:43
Powstaje międzynarodowy komitet budowy pomnika "Ratującym - Ocaleni", który ma stanąć tuż obok Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: chrześcijanin nie może być antysemitą

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 15:00
- Sprzecznością byłoby, gdyby chrześcijanin był antysemitą, jego korzenie są żydowskie - mówił papież Franciszek delegacji rzymskich Żydów. Apelował o wykorzenienie antysemityzmu z serc ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film zniesławiający AK z prestiżową nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 13:01
Kontrowersyjny film niemieckiej telewizji publicznej ZDF "Nasze matki, nasi ojcowie" otrzymał nagrodę Prix Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: na pl. Grzybowskim stanie pomnik Polaków ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 14:39
Stołeczny ratusz i Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiły konkurs na projekt pomnika.
rozwiń zwiń