X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Badania: 30 procent polskich kobiet pije alkohol w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 11:14
Policzą dzieci z syndromem alkoholowego zespołu płodowego. Zrobią to po raz pierwszy w Polsce specjaliści z Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FAS, działającym przy szpitalu św. Ludwika w Krakowie.
Audio
  • Dyrektor szpitala św. Ludwika w Krakowie, Stanisław Stępniewski, o badaniach dzieci (IAR/Radio Kraków)
Badania: 30 procent polskich kobiet pije alkohol w ciąży
Foto: Glow Images/East News

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych(PARPA) wynika, że ok. 30 procent polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży. Natomiast czasem każda ilość alkoholu spożyta w pierwszym trymestrze ciąży może zaszkodzić dziecku. - Badania prowadzone przez specjalistów pozwolą ustalić ile dzieci cierpi na FAS - mówi Stanisław Stępniewski - dyrektor szpitala św. Ludwika w Krakowie.

- To są losowo wybrane szkoły i losowo wybrane klasy. Projekt dotyczy dzieci od 7 do 9 roku życia. To są dzieci uznawane za zdrowe. Z tej grupy będziemy wybierać te dzieci, które potencjalnie mogą mieć objawy chorobowe FAS - powiedział Stępniewski.

Partnerami projektu finansowanego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są, oprócz Szpitala Uniwersyteckiego, również Instytut Biocybernetyki z Wrocławia i Politechnika Gliwicka.

Pierwszy tego typu ośrodek w Polsce

FAS - to skrót od angielskiej nazwy alkoholowego zespołu płodowego. Termin ten użyty został po raz pierwszy w roku 1973 przez amerykańskich naukowców. Nazwą tą określono zespół nieprawidłowości stwierdzanych u dzieci matek nadużywających alkohol. Tak naprawdę zagrożeniem prawidłowego rozwoju dziecka może być każda porcja wypitego alkoholu.
W czerwcu tego roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im św. Ludwika w Krakowie powstało Centrum Kompleksowej Diagnostyki i Terapii Dzieci z FAS, pierwszy tego typu ośrodek w Polsce.

Zobacz galerię Dzień na Zdjęciach>>>

IAR,Radio Kraków,kh

Zobacz więcej na temat: alkoholizm ciąża Kraków
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co druga przyszła matka pije alkohol w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 15:43
W Niemczech co roku rodzi się trzy tysiące dzieci z wadami spowodowanymi przez picie alkoholu przez kobiety w ciąży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Indiańskie plemię chce 500 mln dol. od producentów piwa

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2012 10:25
Plemię Oglala utrzymuje, że producenci szmuglowali alkohol wiedząc, że jest on w rezerwacie zabroniony. Co trzecie dziecko w rezerwacie rodzi się z defektami wywołanymi przez picie matki w ciąży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będzie nowe ostrzeżenie na opakowaniach z piwem

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 15:36
W sprzedaży może pojawić się piwo z oznaczeniem "W ciąży nie piję alkoholu". To już trzecie ostrzeżenie, które będzie umieszczane na opakowaniach.
rozwiń zwiń