X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

80. rocznica Wielkiego Głodu. Ukraińcy i Polacy uczcili pamięć ofiar

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 20:53
Ukraina i Polska uczciły w sobotę pamięć ofiar Wielkiego Głodu lat 1932-1933. W wyniku sztucznie wywołanego przez Moskwę kryzysu żywnościowego zginęło kilka milionów mieszkańców sowieckiej Ukrainy.
Audio
  • Ukraińcy obchodzą pamięć ofiar Wielkiego Głodu - relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR)
Ukraińcy zapalają znicze w hołdzie dla ofiar Wielkiego Głodu
Ukraińcy zapalają znicze w hołdzie dla ofiar Wielkiego Głodu Foto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

W żałobnym marszu w centrum ukraińskiej stolicy wzięło udział sześć tysięcy osób. Młodzież przygotowała specjalne przesłanie do tych, którzy będą obchodzić rocznicę Wielkiego Głodu za 20 lat, apelując, aby nie zapomnieli oni o ofiarach tej tragedii. Uczestnicy marszu wzięli udział w ekumenicznej modlitwie przed pomnikiem-muzeum Wielkiego Głodu.
Pamięć ofiar Wielkiego Głodu uczcili także protestujący na kijowskim placu Niepodległości zwolennicy integracji europejskiej. Ze zniczy ustawiono tam liczbę 80 symbolizującą lata, które upłynęły od tej tragedii.
Pamięć ofiar Wielkiego Głodu uczcili także Ukraińcy mieszkający w Lublinie. W Dniu Pamięci w lubelskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych opuszczono ukraińskie flagi. Na placu Litewskim w Lublinie zapalono znicze. - To była ogromna tragedia, o której powinni pamiętać także Ukraińcy mieszkający poza granicami - powiedział Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, Ambasador Iwan Hrycak. Przypomniał, że Wielki Głód pochłonął od 4,9 do 9 milionów ludzi. W uroczystości wzięli udział m.in. ukraińscy studenci, którzy uczą się w Lublinie.

Zobacz serwis RADIA WOLNOŚCI >>>
Zapaleniem zniczy, modlitwą za zmarłych i chwilą ciszy ofiary Wielkiego Głodu uczciło kilkudziesięciu Ukraińców mieszkających w Warszawie. Wszyscy spotkali się po południu na stołecznym Cmentarzu Prawosławnym, gdzie stoi pomnik ofiar tego tragicznego wydarzenia. Wśród uczestników uroczystości najwięcej było uczniów i nauczycieli ze szkoły ukraińskiej w stolicy. Staramy się co roku odwiedzać ten pomnik, staramy się opowiadać dzieciom o historii Ukrainy - mówili nauczyciele. Przy pomniku ofiar Wielkiego Głodu modlił się także prawosławny metropolia Sawa.
Hołd ofiarom Wielkiego Głodu oddał także Przemyśl. To w tym mieście powstał 80 lat temu pierwszy komitet pomocy głodującym Ukraińcom. Mieszkańcy ówczesnej Galicji przeprowadzali zbiórkę pieniędzy, a przede wszystkim żywności dla Ukraińców. Informacje o głodzie docierały do Polski od rodzin mieszkających na Ukrainie Wschodniej oraz osób, a zwłaszcza dzieci, którym udało się przedostać przez granicę - zaznaczyła Maria Tucka, przewodnicząca Przemyskiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce. Część tych dzieci była przerzucana w bardzo prymitywny sposób - w zaplombowanych beczkach i na tratwach, do których przywiązywano dzieci.
Rostysław Kramar z Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że szczegóły tych wydarzeń powinien poznać świat. Podkreśla, że dobrze się stało, że to właśnie Senat Rzeczypospolitej uznał tę tragedię za ludobójstwo. Ubolewa, ze nie uczyniły tego współczesne władze Ukrainy.

''

IAR, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraińcy o Wielkim Głodzie: to było ludobójstwo

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 10:12
Prawie 2/3 Ukraińców zgadza się z tym, że Wielki Głód lat 1932 - 1933 był ludobójstwem. Ukraina obchodzi dzień pamięci ofiar tej tragedii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy wspominają ofiary Wielkiego Głodu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2012 19:34
Wiktor Janukowycz powiedział, że Wielki Głód na zawsze zmienił historię i życie Ukraińców. W orędziu do narodu prezydent podkreślił, że była to dla nich jedna z najważniejszych prób.
rozwiń zwiń