X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po raz pierwszy w historii wystawiono relikwie Świętego Piotra

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 15:32
Wystawione w Watykanie relikwie pierwszego papieża, to akcent kończący obchody Roku Wiary, który w październiku 2012 zainaugurował Benedykt XVI.
Papież całuje szkatułkę z relikwiami św. Piotra
Papież całuje szkatułkę z relikwiami św. Piotra Foto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do historii przejdzie zapewne moment, gdy Franciszek z nieukrywanym wzruszeniem, a nawet przejęciem, trzymał w rękach srebrną szkatułę, w której znajdują się fragmenty kości pierwszego papieża. Okazuje się, że jego 265. następca nie ma na co dzień kontaktu z tym relikwiami, ponieważ nie mieszka w Pałacu Apostolskim.
Od 1971 roku przechowywane sa one w kaplicy papieskiego apartamentu. Znaleziono je podczas wykopalisk rozpoczętych w 1939 roku z woli Piusa XII. Właśnie ten papież 11 lat później publicznie ogłosił wiadomość o znalezieniu grobu Księcia Apostołów.

Ostrożniejszy od niego był Paweł VI, który w 1968 oświadczył, iż przekonany jest o autentyczności relikwii św. Piotra. Tak twierdziła wybitna włoska specjalistka Margherita Guarducci, która nie miała co do tego najmniejszych wątpliwości. Jednym z jej argumentów był fakt, ze żadne inne miejsce na świecie nie rywalizowało z Rzymem o posiadanie szczątków pierwszego papieża. Zgodnie z tradycją więc relikwie tego, którego Jezus wybrał, by wybudować na nim swój Kościół, stały się fundamentem największej świątyni chrześcijaństwa.

mc

''

Komentarze1
aby dodać komentarz
wiechosta2013-11-24 18:48 Zgłoś
Ja cię....no to fajowo.

Czytaj także

Papież polecił wiernym duchowe lekarstwo z Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 15:12
Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie w niedzielę papież Franciszek polecił wszystkim "duchowe lekarstwo", czyli miserikordynę, która powstała w Polsce. W opakowaniu przypominającym preparat medyczny znajduje się różaniec i obrazek Jezusa Miłosiernego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież: naród, który nie szanuje ludzi starszych, nie ma przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 14:18
Papież Franciszek podczas mszy w Domu świętej Marty w Watykanie apelował, by opiekować się seniorami, bo są "skarbem społeczeństwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek zakończył Rok Wiary

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 13:33
- Każdy z nas ma swoją historię. Każdy ma swoje błędy, grzechy, chwile szczęśliwe i najmroczniejsze - mówił podczas mszy na Placu Św. Piotra papież Franciszek.
rozwiń zwiń