X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Złote Mikrofony dla pracowników Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 09:42
Już po raz 44. zostaną rozdane w Złote Mikrofony. Nagroda Polskiego Radia przyznawana jest osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju i popularyzacji radia publicznego
Audio
  • Złote Mikrofony dla pracowników Polskiego Radia - relacja Witolda Banacha (IAR)
Statuetki Złotych Mikrofonów - najbardziej prestiżowej nagrody Polskiego Radia
Statuetki Złotych Mikrofonów - najbardziej prestiżowej nagrody Polskiego RadiaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Złoty Mikrofon to szczególna nagroda Polskiego Radia przyznawana co roku. Kandydaci wybierani są z różnych ważnych obszarów twórczości radiowej, m.in. teatru, muzyki, literatury, reportażu, publicystyki oraz realizacji dźwięku. Nagroda została ustanowiona i po raz pierwszy przyznana w 1969 roku. Członków Kapituły Złotego Mikrofonu powołuje Zarząd Polskiego Radia spośród laureatów poprzednich edycji konkursu.

Przewodniczący kapituły nagrody Janusz Kukuła, główny reżyser Teatru Polskiego Radia wyjaśnia, że w tym roku wybór laureatów był bardzo trudny.

- W tym roku wybór był ciężki, ponieważ zgłoszono 36 kandytatów, a mogliśmy wybrać tylko 5 osób. Każda z tych osób, dzięki swojej pracy zasługuje na to wyróźnienie i mam nadzieje że w końcu go otrzyma - powiedział Janusz Kukułka. - Laureat Złotego Mikrofonu musi mieć swój świat, musi być rozpoznawalny. Właśnie dlatego ci ludzie muszą mieć swój jedyny styl mówienia i tworzyć swój teatr wyobraźni, ponieważ wszystko co mówimy na antenie jest teatrem wyobraźni dla słuchacza - dodaje.
Na gali wręczony zostanie Honorowy Złoty Mikrofon, który przyznawany jest okazjonalnie od 2002 roku przez Zarząd Polskiego Radia osobowościom radiowym - pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia - za wybitne zasługi dla radia publicznego. W tym roku trafi on do Hanny Banaszak, która swym występem uświętni uroczystość.

Dla wybitnych ludzi radia

Złoty Mikrofon jest wyróżnieniem przyznawanym od ponad 40 lat za uzyskanie trwałego wysokiego poziomu i wysokiej klasy sztuki radiowej oraz za wybitne osiągnięcia twórcze na rzecz radia publicznego. Nagroda przeznaczona jest dla twórców radiowych, którzy wyróżniają się od lat mistrzostwem w swojej dziedzinie – stworzyli gatunki lub formy specyficznie radiowe ze szczególnym uwzględnieniem tych istniejących tylko w radiu publicznym.

Wśród dotychczasowych laureatów Złotego Mikrofonu są, m.in.: Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski – słynni Starsi Panowie; Michał Sumiński – niezapomniany autor popularnego "Zwierzyńca”; Bohdan Tomaszewski – jeden z najlepszych w historii polskich mediów sprawozdawców sportowych; Jerzy Waldorff – inicjator trwającej do dziś akcji ratowania zabytków na warszawskich Powązkach; Irena Kwiatkowska – rewelacyjna m.in. jako Hermenegilda Kociubińska, dla której pisał sam Gałczyński; Maria Kuncewiczowa – pisarka, autorka pierwszej w dziejach europejskiej radiofonii powieści "Dni powszednie państwa Kowalskich”; Ksawery Jasieński – jeden z najlepszych polskich lektorów, którego głos świetnie znają wszyscy podróżujący warszawskim metrem; ks. prof. Józef Tischner – filozof i człowiek gór, obdarzony mądrością i niezwykłym poczuciem humoru; Zbigniew Herbert – wybitny poeta i pisarz, sztandarowy autor polskiej opozycji.

Ubiegłoroczni laureaci

W ubiegłym roku Gabrielę Blicharz wyróżniono Złotym Mikrofonem "za wrażliwość artystyczną w realizacji nagrań muzycznych, pasję, profesjonalizm i poświęcenie, które spotykają się z najwyższym uznaniem". Adama Ferencego nagrodzono "za kreacje aktorskie stworzone w Teatrze Polskiego Radia, które pozwalają wierzyć, że język polski potrafi wyrazić głębię uczuć współczesnego człowieka". Wiktor Legowicz został uhonorowany Złotym Mikrofonem "za interesujący i zrozumiały sposób przekazywania wiedzy ekonomicznej oraz mądrość i kulturę radiową". Magdalena Mikołajczuk "za wyjątkową wszechstronność i wiedzę, prostotę i lekkość w kontaktach z gośćmi i słuchaczami, za ciepło i poczucie humoru", a Ernest Zozuń "za pasję i odwagę oraz za stworzenie formy reportażu, w której publicystyczne zaangażowanie łączy z artystyczną formą". Nagrody wręczył laureatom Andrzej Siezieniewski, prezes Zarządu Polskiego Radia, oraz członkowie tegorocznej Kapituły Złotego Mikrofonu.

Zapraszamy na transmisję z gali wręczenia Złotych Mikrofonów do radiowej Jedynki!

IAR/pjk, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziennikarze Polskiego Radia odznaczeni

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 15:59
Minister Obrony Narodowej wręczył dziennikarzom Polskiego Radia medale "Za zasługi dla obronności kraju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złote Mikrofony Polskiego Radia przyznane! Poznaj laureatów!

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2012 18:43
Gabriela Blicharz, Adam Ferency, Wiktor Legowicz, Magdalena Mikołajczuk oraz Ernest Zozuń zostali tegorocznymi laureatami najważniejszej nagrody przyznawanej przez Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwójka nagrodzona za promocję kultury

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 07:30
- Sensacja, przemoc, skandal, afera to tematy, które w przestrzeni wirtualnej są codziennie na pierwszym planie. Jest jednak obszar piękna, który można uruchomić odnajdując częstotliwość nadawania Programu Drugiego Polskiego Radia - tłumaczyli członkowie kapituły nagrody Angel Award.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Honorowe Odznaki Polskiego Radia dla dziennikarzy Dwójki!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 09:00
Zarząd Polskiego Radia S.A. przyznał odznaki osobom, które mają szczególnie duży wkład w rozwój radiofonii publicznej. 2 lipca w siedzibie Polskiego Radia uroczyście wręczył je prezes Zarządu Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarka Dwójki nagrodzona za reportaż

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 10:00
Nasza redakcyjna koleżanka Aleksandra Łapkiewicz zdobyła główną nagrodę w XIX Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory za reportaż "Jak działa artysta. Opowieść O Julianie Antoniszu".
rozwiń zwiń