X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obraz Henryka Siemiradzkiego sprzedany za ponad milion funtów

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2013 06:45
Jeden z najbardziej znanych obrazów Henryka Siemiradzkiego "Żebrzący rozbitek" został wystawiony na aukcję w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Nabywca zapłacił za dzieło 1.082.500 funtów (1.294.399 euro).
Henryk Siemiradzki Żebrzący rozbitek
Henryk Siemiradzki "Żebrzący rozbitek"Foto: Dom Aukcyjny Sothebys

W 2000 roku obraz "Żebrzący rozbitek" został sprzedany na aukcji Sotheby's w Nowym Jorku. Media informowały wówczas, że nabywcą był polski milioner Ryszard Krauze, który następnie odsprzedał pracę właścicielce domu aukcyjnego Polswiss Art Iwonie Buchner. Ta z kolei przekazała obraz Sotheby's, po uprzednim uzyskaniu zgody Ministerstwa Kultury na wywóz.
- Siemiradzki to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli neoklasycyzmu. To malarz o bardzo indywidualnym stylu i warsztacie dopracowanym w najdrobniejszym szczególe. Jeśli artysta się wyróżnia stylem i oryginalnym podejściem do tematu, to z punktu widzenia sprzedaży jest to dużym atutem - powiedziała Frances Asquith z Sotheby's.
Wcześniej szacowano, że obraz sprzeda się za milion do 1,3 mln funtów.
"Żebrzący rozbitek"
Obraz "Żebrzący rozbitek" (208 cm na 293,5 cm) przedstawia żebraka-rozbitka obserwującego damę schodzącą po schodach do barki. Przepych kobiecego stroju i elegancja barki godnej Kleopatry kontrastują z biedą żebraka, a sam obraz przywołuje na myśl znaną prawdę o fortunie, która się kołem toczy. Uwagę zwraca kolor, światło, dbałość o szczegół, a także to, że głowy trzech głównych postaci: żebraka, kobiety i mężczyzny pomagającego jej w zejściu ze schodów tworzą trójkąt.
Praca była wystawiana na wystawie sztuki w Paryżu w 1878 roku wraz z dwoma innymi dziełami Siemiradzkiego: "Pochodniami Nerona" (obecnie w Galerii Narodowej w Sukiennicach w Krakowie) i obrazem "La coupe ou la femme" (Kielich lub kobieta), którego los jest nieznany (w 2005 roku w Nowym Jorku sprzedano studium do tego obrazu za 1,4 mln dolarów). Za te trzy prace artysta został nagrodzony honorowym medalem i wyróżniony Legią Honorową.
Henryk Siemiradzki
Henryk Siemiradzki urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej we wsi Białogród, w pobliżu Charkowa na Ukrainie.  Jego ojciec był oficerem w armii carskiej. W latach 1864-70 studiował malarstwo w Sankt Petersburgu, a w 1872 roku założył pracownię w Rzymie. Był członkiem Rosyjskiej Imperialnej Akademii Sztuki i wśród swoich patronów miał członków rosyjskiej carskiej rodziny.
Wsławił się przedstawianiem scen ze świata antycznego i Nowego Testamentu. Oprócz Paryża wystawiał w Rzymie, Monachium, Wiedniu i Sankt Petersburgu. Zaprojektował m. in. kurtynę Teatru im. Słowackiego w Krakowie i freski do katedry Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, które nie zachowały się.
Pochowany jest na cmentarzu na Skałce w Krakowie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrazy Stanisława Wyspiańskiego na znaczkach Poczty Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:33
Poczta Polska wprowadziła trzy znaczki z pastelami Stanisława Wyspiańskiego, przedstawiające polskiego aktora i reżysera przełomu XIX i XX wieku Ludwika Solskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobacz najdroższy obraz świata. Dzieło Bacona sprzedane za 142,4 miliona dolarów

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:10
Obraz Francisa Bacona najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji. Nabywca kupił go w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's za równowartość 450 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Londyn: kolekcjoner z Polski kupił dwa cenne obrazy Malczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 20:26
Na aukcji XIX-wiecznego malarstwa europejskiego zorganizowanej przez dom aukcyjny Sotheby's w Londynie sprzedano oba wystawione na sprzedaż obrazy Jacka Malczewskiego (1854-1929). Nabywcą jest kolekcjoner z Polski.
rozwiń zwiń