Zmarł współtwórca polskiej szkoły plakatu Waldemar Świerzy

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 19:58
Waldemar Świerzy zmarł w środę w Warszawie. Jak poinformował grafik Andrzej Pągowski, artysta przegrał walkę z rakiem. Miał 82 lata.
Zmarł współtwórca polskiej szkoły plakatu Waldemar Świerzy
Foto: gc85/sxc.hu/cc

Waldemar Świerzy należał do ścisłego grona najwybitniejszych polskich plakacistów, był jednym z twórców "polskiej szkoły plakatu" z lat 60. i 70. XX wieku. Był autorem plakatów, ilustracji do książek, okładek płyt, kalendarzy, znaczków pocztowych. Prace artysty są eksponowane w największych światowych galeriach, m.in.: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, Institute of Contemporary Art w Londynie i Ermitażu w Petersburgu.

Urodził się 9 września 1931 roku w Katowicach. W 1952 roku ukończył studia na wydziale grafiki katowickiej filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za namową prof. Józefa Mroszczaka, od którego uczył się warsztatu, przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez wiele lat pracował w dziale graficznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (potem Krajowej Agencji Wydawniczej).

W 1959 roku został laureatem Grand Prix im. Henri'ego de Toulouse-Lautreka na Pierwszej Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wersalu za plakat do filmu "Czerwona oberża" Claude'a Autant-Lary'ego. W 1962 roku, na tej samej wystawie, otrzymał trzecią nagrodę za plakat do filmu "Dwa piętra szczęścia" Janosa Hersko. Otrzymał dwukrotnie (1975 - "Ziemia obiecana" w reż. Andrzeja Wajdy i 1985 - "Psy wojny" w reż. Johna Irvina) pierwszą nagrodę w Konkursie Plakatów Filmowych tygodnika "Hollywood Reporter" w Los Angeles.

W 1965 roku zaczął wykładać w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Wykłady prowadził także w Hawanie, Meksyku i w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim. W 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

culture.pl, PAP, gazeta.pl, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł twórca peceta William C. Lowe. Miał 72 lata

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 20:33
Amerykański fizyk i inżynier, jest uważany za twórcę pierwszego komputera osobistego firmy IBM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł autor powieści szpiegowskich, francuski pisarz Gerard de Villiers

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 16:47
Gerard de Villiers był autorem popularnej serii SAS o perypetiach austriackiego księcia, agenta CIA Malko Linge. Pisarz zmarł na raka trzustki. Miał 83 lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarła Doris Lessing. Noblistka miała 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 17:34
W Anglii zmarła w wieku 94 lat Doris Lessing, brytyjska laureatka literackiej Nagrody Nobla (2007), autorka powieści psychologicznych, których bohaterkami są kobiety, m.in. wydanych w polskim przekładzie "Lato przed zmierzchem" i "Dobra terrorystka".
rozwiń zwiń