X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

21 tysięcy euro za raport Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 20:04
Ta zaledwie 16-stronicowa broszura zatytułowana "Mass extermination of Jews in German occupied Poland" ("Masowa eksterminacja Żydów na terenie okupowanej przez Niemców Polski") została wylicytowana w słynnym paryskim domu aukcyjnym Hotel Drouot podczas wyprzedaży księgozbioru byłego premiera Francji Dominique'a de Villepina.
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Wikipedia, lic. CC/E. Thomas Wood

To jeden z pierwszych historycznych dokumentów mówiących o Zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej.

Paryski egzemplarz nie jest unikatem. W 1943 roku polski MSZ wydał ten dokument w masowym nakładzie. Ale raport sprzedany w Paryżu jest szczególnie ciekawy ze względu na swoją historię. Otóż według opisu, wystawiony na aukcję dokument znajdował się pierwotnie w zbiorach Biblioteki Kongresu USA w Waszyngtonie.
Na dokumencie widnieje odręczna adnotacja z datą 8 lipca 1943 roku, prawdopodobnie wskazującą dzień przyjęcia tego dokumentu do kolekcji waszyngtońskiej biblioteki. Ponieważ nie był to jedyny egzemplarz noty w zbiorach Kongresu, zdecydowano się odsprzedać duplikat w 1986 roku.
W 1942 roku Jan Karski wyruszył do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a także do obozu przejściowego w Izbicy, z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady.
W trakcie swej misji na Zachodzie Karski spotkał się między innymi z ministrem spraw zagranicznych rządu brytyjskiego oraz z prezydentem USA. Jednak dramatyczne apele emisariusza o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów - większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.

<<<Zobacz serwis specjalny poświęcony Janowi Karskiemu>>>

Niezależnie od efektów swojej misji na Zachód Karski przeszedł do historii jako bohaterski kurier alarmujący świat o Holokauście. W 2012 roku prezydent USA Barack Obama uhonorował pośmiertnie polskiego emisariusza Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim.

Jak poinformowała PAP obserwująca piątkową aukcje attachée ds. naukowych i kulturalnych Ambasady RP w Paryżu Małgorzata Grąbczewska nie wiadomo kto jest nabywcą dokumentu.

IAR/PAP/asop

Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2013-11-29 20:34 Zgłoś
Holokaust to firma, która wciąż przynosi zyski

Czytaj także

USA wspomina Jana Karskiego. "Prawdziwy Bond"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 13:30
Na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie odbyła się debata z okazji nowego angielskojęzycznego wydania "Tajnego Państwa" Jana Karskiego. Polskiego emisariusza wspominali m.in. Madeleine Albright, Zbigniew Brzeziński i ambasador Ryszard Schnepf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa: można usiąść obok Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:31
Jan Karski ma swój pomnik. Niekonwencjonalny, bo w formie ławeczki. Można się do rzeźby słynnego Polaka dosiąść i wysłuchać z głośnika jego wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok 2014 rokiem Jana Karskiego?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 13:47
O misji i planach programowych Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego mówili goście radiowej Jedynki: Wojciech Białożyt - prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego oraz prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
rozwiń zwiń