X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fundacje z Polski i Holandii razem dla ofiar pedofilii w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 18:12
Fundacja "Nie lękajcie się", która chce pomagać ofiarom księży pedofilów, będzie współpracować ze swoją holenderską odpowiedniczką - fundacją Klokk. Obie fundacje podpisały w sobotę w Warszawie list intencyjny w tej sprawie.
Współzałożyciel Fundacji Marek Lisiński (P) oraz Marek Mielewczyk (L) podczas konferencji prasowej Wyszliśmy z cienia - jesteśmy z Wami, zorganizowanej przez niosącą pomoc ofiarom księży pedofilów Fundację Nie lękajcie się
Współzałożyciel Fundacji Marek Lisiński (P) oraz Marek Mielewczyk (L) podczas konferencji prasowej "Wyszliśmy z cienia - jesteśmy z Wami", zorganizowanej przez niosącą pomoc ofiarom księży pedofilów Fundację "Nie lękajcie się"Foto: PAP/Rafał Guz

Przedstawiciele obu fundacji spotkali się w sobotę w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Jak powiedział po spotkaniu jeden z założycieli "Nie lękajcie się" Marek Lisiński, głównym celem zarejestrowanej przed miesiącem fundacji będzie pomoc ofiarom księży pedofilów, w tym psychologiczna i prawna. Podkreślił, że fundacja nie będzie skupiać się na uzyskaniu ewentualnego zadośćuczynienia materialnego ze strony Kościoła.
- Naszym głównym celem są ofiary, sprawiedliwość, prawda i ochrona praw człowieka i praw dzieci - dodał.
Jak ocenił, Kościół w Polsce bagatelizuje problem pedofilii wśród księży i nie mówi o ofiarach sprzed lat. - Hierarchowie mówią tylko o przyszłości, o przyszłych ofiarach, ale nie mają pomysłu na te, które były molestowane w latach 70., 80. i 90. - powiedział.
Działający w fundacji Marek Mielewczyk zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się ona o rozmowę w tej sprawie do powołanego przez episkopat koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adamem Żakiem.

Kościół przeprasza za pedofilię
W październiku Konferencja Episkopatu Polski przyjęła stanowisko w sprawie ochrony dzieci i młodzieży. Biskupi napisali w nim, że "dzieci i młodzież są wielkim skarbem całego narodu i nadzieją na jego dobrą przyszłość", a także, że negatywna ocena pedofilii przez Kościół jest "jednoznaczna".
"Przepraszamy za tych duchownych, którzy skrzywdzili dzieci. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by w przyszłości takie sytuacje się nie powtórzyły. Skrzywdzonym dzieciom i młodzieży niesiemy i będziemy nieść nadal pomoc duszpasterską i terapeutyczną. Z całą mocą podkreślamy - nie ma żadnej tolerancji dla pedofilii. Takie stanowisko zajmuje cały Kościół w Polsce - tak duchowni, jak i świeccy katolicy" - napisali biskupi.
Jednocześnie w dokumencie zaznaczyli, że "problem pedofilii dotyka całe społeczeństwo" i pojawia się nie tylko w środowiskach kościelnych - co biskupi stwierdzają z bólem - ale także w szkołach oraz klubach sportowych, placówkach związanych z edukacją i wychowaniem.
Episkopat przyjął też trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. Pierwszy z nich dotyczy pomocy ofiarom, drugi - procedury postępowania w kontekście prawa kanonicznego i karnego, a trzeci - formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa.
Hierarchowie opracowali też odrębny dokument o zasadach prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, jakie mogą się zdarzyć w Kościele. W dokumencie określono zadania, jakie ma podejmować koordynator episkopatu ds. dzieci i młodzieży, którym jest jezuita o. Adam Żak. Wszystkie dokumenty zostały przesłany do Stolicy Apostolskiej.
Pytany wówczas o ewentualne odszkodowania finansowe dla ofiar księży pedofilów sekretarz generalny episkopatu bp Polak przypomniał, że KEP stoi na stanowisku, że odpowiedzialność cywilną i karną ponosi sprawca - także w kwestii odszkodowań.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach>>>

PAP, bk

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2013-11-30 20:23 Zgłoś
Ale ofiary pedofilów świeckich niech same sobie radzą, bo do niczego się nie przydadzą, nie będzie można posłużyć się nimi w walce z Kościołem. Dosyć jasno określony cel, Weredyk nie pozostawia wątpliwości
Weredyk2013-11-30 18:31 Zgłoś
Najlepsza pomoc dla ofiar pedofilii to delegalizacja chorej instytucji ktora lupi swe owieczki od dwoch tysiecy lat.

Czytaj także

Episkopat powtarza: zero tolerancji dla pedofilii i obiecuje pomoc ofiarom

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 17:30
- Episkopat przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w ubiegłym roku wytycznych na temat procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych - poinformował sekretarz generalny episkopatu bp Wojciech Polak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świadek: namawiałem chłopców na spotkania z arcybiskupem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 23:59
Nowe oskarżenia wobec byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, arcybiskupa Józefa Wesołowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Afera pedofilska na Dominikanie. Nowy nuncjusz zastąpił abp. Wesołowskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 07:42
Nigeryjski duchowny Jude Thaddeus Okolo zastąpił arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, odwołanego latem ze stanowiska nuncjusza apostolskiego z powodu oskarżeń o pedofilię.
rozwiń zwiń