Kard. Stanisław Dziwisz zaprosił patriarchę Cyryla na Światowe Dni Młodzieży 2016

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2013 20:55
Kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
Audio
  • Kardynał Stanisław Dziwisz o zaproszeniu patriarchy Cyryla na Światowe dni Młodzieży w Krakowie (IAR)
Cyryl I
Cyryl I Foto: Wikipedia/CC/Serge Serebro, Vitebsk Popular News

Zaproszenie zostało przekazane w niedzielę przewodniczącemu Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej metropolicie Hilarionowi. Jak powiedział metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, jego wielkim pragnieniem byłoby, by spotkało się ono z pozytywną odpowiedzią.
- To są nasze życzenia, może jeszcze więcej niż życzenia. Byłoby to wydarzenie, ponieważ przyjedzie cały świat do Krakowa, a jeśli przyjechałby patriarcha, to oczywiście byłby przyjęty z wielkim entuzjazmem - powiedział kard. Dziwisz. - Patriarcha jest oczekiwany z wielkim entuzjazmem i jest to pragnienie wielu ludzi - dodał.
"Patriarcha Cyryl lubi Polskę"
Metropolita Hilarion nie mógł potwierdzić, czy głowa rosyjskiego kościoła prawosławnego przyjedzie do Krakowa. Zaznaczył, że patriarcha Cyryl bardzo lubi Polskę i bywał tu wielokrotnie będąc jeszcze metropolitą.

Hilarion zapytany, czy podczas ewentualnej wizyty patriarchy na Światowych Dniach Młodzieży mogłoby dojść do jego spotkania z papieżem Franciszkiem odpowiedział, że nie wyklucza, iż do takiego spotkania może dojść jeszcze przez ŚDM. - My w naszych wzajemnych kontaktach nie rozmawiamy o czasie i miejscu tego spotkania, a poruszamy kwestie dotyczącego treści takiego spotkania - powiedział.
Przewodniczący Wydziału Zagranicznego Patriarchatu Cerkwi Rosyjskiej odwiedził w niedzielę Kraków, po zakończeniu polsko-rosyjskiej konferencji w Warszawie "Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Rosji".
W towarzystwie kard. Dziwisza zwiedził cerkiew prawosławną pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Szpitalnej, Kościół Mariacki oraz Katedrę na Wawelu. Metropolita krakowski gościł go też w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie

Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, zapoczątkowane z inicjatywy Jana Pawła II w 1985 roku. Odbywają się co dwa-trzy lata. Są to spotkania z papieżem, organizowane w formie religijnego festiwalu, skupiające młodych z całego świata, którzy chcą wspólnie spędzić czas i modlić się.

O tym, że to Kraków będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku poinformował papież Franciszek na zakończenie tegorocznego spotkania młodych w Brazylii. Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży, trwały od dwóch lat. Kard. Stanisław Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 roku.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Papież dziękuje Polakom za organizację ŚDM

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 12:46
Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież przypomniał, że najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w naszym kraju. Podziękował "rodakom błogosławionego Jana Pawła II" za gotowość zorganizowania tego spotkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszyły przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 19:05
W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie zorganizowano pierwsze spotkanie księży odpowiedzialnych za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie. Kard. Dziwisz zdradził szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 15:24
Jak poinformował metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, Światowe Dni Młodzieży odbędą się w ostatnim tygodniu lipca 2016 roku.
rozwiń zwiń