X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chorwacja: nie będzie małżeństw homoseksualnych. Referendum ważne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 14:40
Przeciwko legalizacji małżeństw jednej płci wypowiedziało się blisko 66% głosujących w niedzielnym referendum. Wynik jest ważny bez względu na frekwencję, która wyniosła 38 proc.
Chorwacja: nie będzie małżeństw homoseksualnych. Referendum ważne
Foto: sxc.hu

Chorwaci zdecydowali żeby do ich konstytucji została wprowadzona definicja małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety. Tym samym opowiedzieli się przeciwko małżeństwom homoseksualnym.
Referendum w sprawie poprawki do konstytucji zostało rozpisane przez parlament, po tym jak  katolickie ugrupowanie "W Imieniu Rodziny" zebrało ponad 740 tys. podpisów w sprawie jego przeprowadzenia.
Teraz w chorwackiej konstytucji nie ma definicji małżeństwa.
- Dla społeczeństwa jest niebezpiecznie, gdy instytucja demokratyczna (referendum) jest wykorzystywana, aby szkodzić demokracji. Ta poprawka jest sprzeczna z duchem konstytucji, która powinna chronić i gwarantować równość, wolność i sprawiedliwość - powiedział Zoran Puszić, działacz na rzecz praw człowieka. Dodał, że poprawka odnosi się do mniejszości, których prawa nie zagrażają innym.
Zwolennicy definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny wyjaśniali, że referendum uprzedziło możliwą inicjatywę centrolewicowego rządu, który miał zaproponować parlamentowi projekt ustawy o "partnerstwie między osobami tej samej płci".
Słaba frekwencja w referendum, najniższa w historii kraju, świadczy według analityków, że uwaga społeczeństwa jest skoncentrowana na innych problemach, takich jak poważny kryzys ekonomiczny, który od lat trapi Chorwację.
- Obywatele chcą żyć lepiej i widzieć, jak kraj szuka rozwiązań kryzysu. To referendum jest uznawane za próbę elit politycznych odwrócenia uwagi od zasadniczych problemów - uważa analityk polityczny Zoran Kurelić.
Jednocześnie działacze środowisk homoseksualnych podkreślili, że - życie w rodzinie partnerskiej tej samej płci, z dziećmi bądź bez, jest rzeczywistością, której żadna poprawka do konstytucji nie jest w stanie zmienić.
W 2003 roku Chorwacja przyznała parom tej samej płci identyczne prawa jak parom heteroseksualnym żyjącym w wolnych związkach, co oznaczało m.in. uznanie wspólnoty majątkowej takich związków.
Chorwacja w lipcu stała się 28. członkiem Unii Europejskiej. Około 90 procent z 4,4 mln mieszkańców Chorwacji deklaruje się jako katolicy.

Małżeństwa jednopłciowe w Europie:

Uznanie
Uznanie małżeństw jednopłciowych w Europie

 

Granatowy: uznanie małżeństw jednopłciowych

Niebieski: rejestrowane związki partnerskie

Czerwony: małżeństwo zdefiniowane w konstytucji jako związek kobiety i mężczyzny

PAP/iz

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozszerzenie UE. Chorwacja wchodzi do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 08:42
Piętnastu prezydentów, trzynastu premierów, kilkudziesięciu przedstawicieli europejskich parlamentów zapowiedziało swój udział w niedzielnych uroczystościach wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strasburg: homoseksualiści mają prawo do związków partnerskich.

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 15:44
Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stwierdziła, że przepisy umożliwiające rejestrowanie związków partnerskich powinny dotyczyć także par homoseksualnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chorwacja odbierze prawa związkom homoseksualnym? Masowe protesty

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 19:15
W przeddzień niedzielnego referendum w sprawie zakazu małżeństw homoseksualnych, w sobotę ponad tysiąc osób manifestowało w Zagrzebiu na rzecz prawa do zawierania takich małżeństw.
rozwiń zwiń