X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rząd postawił na swoim. Sejm uchwalił zmiany w OFE

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 17:49
Sejm znowelizował ustawę o systemie emerytalnym. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 232 posłów, przeciwko 216. Od głosu wstrzymał się 1 poseł. Opozycja mówi o psuciu państwa.
Audio
  • Sejm uchwalił zmiany w OFE. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
Sejm: ławy rządowe podczas głosowania ws. OFE
Sejm: ławy rządowe podczas głosowania ws. OFEFoto: PAP/EPA/Grzegorz Jakubowski

Zgodnie z nowelizacją, ponad 50% oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazana do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli cztery miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłą emeryturę gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE będą stopniowo przenoszone na subkonto w ZUS-ie.

Posłowie przyjęli poprawkę PO, która zapewniła, że tekst ustawy ma brzmienie takie jak proponował rząd. Posłowie Solidarnej Polski zgłosili podczas drugiego czytania 999 poprawek. Przyjęcie poprawki PO spowodowało, że wszystkie inne poprawki zgłoszone do projektu, a było ich ogółem ponad tysiąc, stały się bezprzedmiotowe.

Sejmowe prace nad ustawą o zmianach w OFE trwały zaledwie 4 dni. Harmonogram ustalony przez PO i PSL jest więc utrzymany. Zgodnie z nim w przyszłym tygodniu do ustawy ma się odnieść Senat. Ma to zapewnić, że prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję czy ustawę podpisze czy odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. Efekty zmian zapisane zostały już wcześniej w projekcie budżetu na przyszły rok.

 

Sejm uchwalił zmiany w OFE. Sejm/x-news.

Posłowie opozycji nie kryją oburzenia z powodu niezwykle szybkiego uchwalania tak ważnej dla przyszłych emerytów ustawy. Zapowiadają złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Pozew zbiorowy ws. OFE>>>

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło uważa, że ustawa zmniejsza bezpieczeństwo emerytalne dla tych, którzy pozostaną w OFE. Przekonuje, że nie będzie już nadzoru nad funduszami, a opłaty za zarządzanie się nie zmniejszą.

Jak podkreśla PiS, ewentualne zakwestionowanie ustawy przez Trybunał Konstytucyjny może wywołać bardzo poważne konsekwencje. Zdaniem wiceprezes Szydło, powstałby wówczas dylemat czy budżet państwa uchwalony i przyjęty na podstawie niekonstytucyjnej ustawy jest ważny.

- Tryb uchwalenia ustawy o OFE budzi poważne zastrzeżenia - uważa Leszek Miller. Szef SLD mówi, że jego klub nie mógł nawet nawiązać dialogu z rządem i zgłosić poprawek, po tym jak PO na komisji zgłosiła w formie poprawki nową ustawę. - Terrorysta przystawił nam do głowy pistolet, a my nie negocjujemy z terrorystami - skwitował Miller.

Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiadają zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Bardzo wielu ekonomistów uważa, że zasadniczym celem zmian jest szybkie przejęcie dwóch trzecich obecnych zasobów emerytalnych Polaków. Docelowo zaś likwidacja funduszy i powrót do monopolu ZUS.
Rząd broni zmian twierdząc, że umorzenie obligacji skarbu państwa jest konieczne, gdyż jak mówił minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz - nie stać nas na jałowy obieg pieniądza.

Dzięki reformie OFE już w przyszłym roku o ponad 15 miliardów złotych zmniejszy się dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Podczas uchwalania ustawy na sali obrad nie było obecnego ministra finansów Mateusza Szczurka, co wywołało zdumienie i oburzenie posłów opozycji.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym. OFE czy ZUS?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 13:52
Sejmie uchwalił zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazanych do ZUS-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twój Ruch: ustawa o OFE do Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 14:28
Ustawa o OFE trafi do Trybunału Konstytucyjnego. Skierowanie uchwalonego w piątek przez Sejm projektu zmian w systemie emerytalnym zapowiedział Twój Ruch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tusk spokojny o konstytucyjność zmian w OFE

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 15:28
Premier spokojny o konstytucyjność zmian w OFE. Zgodnie z przyjętymi przez Sejm rozwiązaniami, ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazanych do ZUS-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Marek Chmaj: w Sejmie naruszono dobre obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 16:26
Ekspresowe tempo prac nad ustawą o OFE to złamanie pewnych obyczajów parlamentarnych. Ale nie mówiłbym, że doszło do naruszenia ustawy zasadniczej - komentował gość radiowej Jedynki konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.
rozwiń zwiń