X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Orkan Ksawery nad Polską. 10 tys. interwencji, blisko 200 tys. domów bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 21:03
Trwa walka ze skutkami przejścia przez Polskę huraganu, który spowodował śmierć pięciu osób. 50 osób zostało rannych.
Audio
  • Polska po ataku Ksawerego - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Strażacy usuwają ciężarówkę blokującą jeden z pasów ruchu na drodze krajowej nr 5 w pobliżu miejscowości Sobiejuchy
Strażacy usuwają ciężarówkę blokującą jeden z pasów ruchu na drodze krajowej nr 5 w pobliżu miejscowości SobiejuchyFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Ponad 10 tysięcy interwencji strażackich, tysiące policjantów opanowujących chaos na drogach, całe wsie bez dostaw prądu - to bilans orkanu Ksawery, który przeszedł nad Polską.
Paweł Frątczak z Państwowej Straży Pożarnej mówi, że tylko w sobotę funkcjonariusze jego formacji wyjeżdżali ponad 2,5 tysiąca razy, by usuwać skutki żywiołu.
Najczęściej zabezpieczano uszkodzone dachy, sprzątano ulice i szlaki kolejowe z powalonych drzew. Cały czas bardzo trudna sytuacja panuje w województwie kujawsko-pomorskim. Tam przez obfite opady śniegu nieprzejezdnych jest wiele dróg. Z wielu samochodów, zablokowanych w zaspach śniegu, wydostawano ludzi.

195 tys. domów bez prądu
Stopniowo usuwane są uszkodzenia linii energetycznych. Według danych, które podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji bez prądu jest nadal 195 tysięcy gospodarstw domowych. Jest to stan z godziny 16. Ekipy remontowe sukcesywnie naprawiają usterki, stąd liczba ta powinna z każdą godziną się zmniejszać. Najwięcej awarii występuje w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim.
Podmuchy wiatru znacznie zelżały i w sobotę nie wyrządziły poważniejszych szkód. Wyjątkiem jest kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Dębicy, gdzie wichura zerwała około 400 metrów kwadratowych dachu. Część konstrukcji uderzyła w stojący w sąsiedztwie dom wybijając okna, niszcząc ogrodzenie, część elewacji. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

TVN24/x-news

Huragan przyniósł śnieżyce, powalił drzewa, w konsekwencji utrudniając komunikację. Policja przez cały czas trwania zatorów, tam gdzie to możliwe, organizowała objazdy lub ruch wahadłowy. Karol Jakubowski z Komendy Głównej Policji zapewnia, że jego koledzy pomagają także służbom ratunkowym w obsłudze pługów śnieżnych oraz podnośników i holowników w dotarciu na miejsce powstania zatoru.

TVN24/x-news

Samochody w rowach

Nadzwyczaj trudne warunki drogowe spowodowały w sobotę, że na poboczach i w rowach znalazło się wiele samochodów, w tym szczególnie dużo ciężkich ciężarówek. Do ich wyciągania skierowano cały sprzęt ratownictwa technicznego, jakim dysponuje straż pożarna i wezwano pomoc z ościennych województw.

- Z Wielkopolski skierowano na południe województwa kujawsko-pomorskiego cztery wozy ratownictwa technicznego, a kolejny wysłano na pomoc z Mazowsza. W akcji byli także żołnierze i ciężki sprzęt udostępniony przez wojsko - powiedział Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.

Opady śniegu w nocy zmusiły do przerwania podróży kilka wycieczek szkolnych, które poruszały się autokarami w południowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Pomocy dzieciom i młodzieży natychmiast udzieliły lokalne samorządy, udostępniając możliwość noclegu i wyżywienia w szkołach.

Lepiej nie wyjeżdżać

Policja apeluje do wszystkich kierowców o rozsądek na drogach, słuchanie komunikatów dotyczących stanu dróg podawanych na bieżąco przez policjantów za pośrednictwem mediów, a najlepiej - jeśli jest to możliwe o niewyruszanie w drogę.

TVN24/x-news

W poniedziałek minister rozwoju i infrastruktury Elżbieta Bieńkowska będzie miała pełny raport dotyczący strat spowodowanych na drogach i na kolei przez huragan. Minister zapewniła, że informacje o sytuacji w całej Polsce otrzymuje na bieżąco - co pół godziny, także w nocy. Dodała, że wszelkie utrudnienia w transporcie są stosunkowo szybko usuwane.

IAR, PAP, bk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orkan Ksawery. Rekordowa liczba interwencji strażaków

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 09:41
- Od 5 grudnia strażacy wyjeżdżali 10 tysięcy razy tylko do usuwania skutków orkanu Ksawery - mówił w Jedynce Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ksawery w Polsce. Utrudnienia na drogach. W akcji ciężki sprzęt i żołnierze

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 15:31
Nadal najtrudniejsza sytuacja na drogach panuje w województwie kujawsko-pomorskim. Służby drogowe i straż pożarna apelują do kierowców o omijanie dróg w pięciu powiatach: inowrocławskim, włocławskim, żnińskim, radziejowskim, mogileńskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dębica: zerwany dach kościoła spadł na jeden z domów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 11:40
Fragment dachu kościoła Miłosierdzia Bożego spadł na pobliski budynek, wybijając szyby i niszcząc ogrodzenie. Nikomu nic się nie stało - informuje tvn24.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkan Ksawery w Polsce. Gigantyczne korki, zerwane dachy, brak prądu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 16:20
Sytuacja na drogach powoli stabilizuje się. Większość tras krajowych ma w tej chwili czarną i mokrą nawierzchnię - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
rozwiń zwiń