X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Protesty w Kijowie. Obalono pomnik Lenina

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 19:02
Pomnik został obalony przez dwie grupy młodych ludzi z zakrytymi twarzami. Kiedy Lenin runął na ziemię tłum rzucił się w jego kierunku. Monument zaczęto rozbijać młotami.
Audio
  • W Kijowie obalono pomnik Lenina. Relacja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Kijów: obalono pomnik Lenina
Kijów: obalono pomnik LeninaFoto: EPA/SERGEY DOLZHENKO

Młodzi ludzie przynieśli ze sobą drabinę. A następnie rzucali na monument żelazne liny, które ciągnęli. Towarzyszący im tłum śpiewał hymn państwowy. Kierowcy przejeżdżających obok samochodów trąbili pozdrawiając zgromadzonych.

Próba obalenia monumentu trwała kilkanaście minut. Gdy postać Lenina lekko się przechyliła, ludzie zaczęli głośno klaskać i radośnie wykrzykiwać "Chwała Ukrainie!". Kiedy Lenin runął na ziemię tłum rzucił się w jego kierunku. Monument zaczęto rozbijać ogromnymi młotami.

(źródło: youtube.com)

Wiadomość o powaleniu pomnika szybko dotarła na Majdan Niepodległości. Jeden z polityków opozycyjnej, nacjonalistycznej partii Swoboda Andrij Ilienko pokazał fragment pomnika. - Co za przykre samobójstwo - powiedział o zniszczeniu monumentu lider Swobody Ołeh Tiahnybok. Jego kolega partyjny Ihor Mirosznyczenko oświadczył, że ugrupowanie, które reprezentuje, bierze na siebie całą odpowiedzialność za to, co stało się z Leninem.
Z kolei Witalij Kliczko, szef opozycyjnej partii Udar zastrzegł, że sztab protestów nie podejmował żadnych decyzji o powaleniu pomnika. Dodał, że Lenin przewrócił się pewnie z zazdrości. - A wiecie dlaczego? Bo udało mu się zrobić tylko jedną rewolucję, a Janukowycz zrobił ich aż dwie!

(źródło: UA 1+1/x-news)

Pomnik wodza rewolucji był nieraz atakowany. Ostatnio tydzień temu, także w czasie demonstracji opozycji. Wtedy otoczyli go funkcjonariusze milicji, którzy obronili monument. Tym razem milicja nie interweniowała.
W 2009 roku ukraińscy nacjonaliści domagający się usunięcia komunistycznych symboli, oderwali Leninowi nos i rękę, które potem wróciły na swoje miejsca.
Granitowego wodza rewolucji o wysokości prawie 3,5 metra postawiono w Kijowie w 1946 roku. Jego autorem był rzeźbiarz Siergiej Mierkułow. Był to jedyny taki pomnik w centrum ukraińskiej stolicy.

W Kijowie odbył się w niedzielę marsz miliona . To kolejny dzień protestu przeciwko prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi i rządowi Mykoły Azarowa. Ludzie na ulicach stolicy Ukrainy domagają się ich dymisji, rozpisania wyborów i podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

W centrum miasta, w którym prócz drogówki prawie nie widać milicji, znajdują się setki tysięcy ludzi. Siły milicyjne skoncentrowane są przy budynkach rządowych. Na ulicy prowadzącej do siedziby rządu zbudowali barykady . - Będziemy siedzieć tu dotąd, dopóki nie wygonimy tej bandy! - mówią Ukraińcy.

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

IAR/PAP/asop

Zobacz więcej na temat: Kijów Rosja Ukraina
Komentarze1
aby dodać komentarz
Oberek2013-12-08 23:54 Zgłoś
Lepiej późno, niż wcale

Czytaj także

Protesty przed ukraińskimi stacjami telewizyjnymi. "Chcemy prawdy!"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 19:29
Milicja i oddziały Berkut przejęły kontrolę nad centrum telewizyjnym w Kijowie, by nie dopuścić do opanowania go przez uczestników Euromajdanu, czyli trwających w tym kraju masowych protestów przeciwko władzom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińska opozycja oburzona spotkaniem Janukowycza z Putinem. "Będzie nowy ZSRR"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 20:58
Jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk ostrzega, że Majdan zareaguje na próbę sprzedania Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saakaszwili: na Majdanie nastąpi klęska "Imperium Rosyjskiego"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 18:20
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył w sobotę na kijowskim Majdanie, że wierzy w zwycięstwo demonstrantów i jest przekonany, że trwające od 21 listopada akcje protestacyjne doprowadzą do klęski "Imperium Rosyjskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buzek: Ukraińcy boją się podziału kraju i rozruchów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 20:50
- Ukraińska opozycja i władze boją się podziału państwa, a także rozruchów z powodu konieczności wyboru między UE a Rosją - uważa były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Dodał, że podział wynikający ze strategicznych różnic w polityce zagranicznej jest niebezpieczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marsz miliona" w Kijowie. Tymoszenko: odsunąć prezydenta!

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 13:16
Protest w Kijowie zgromadził kilkusettysięczny tłum. Ukraińcy demonstrują, bo rząd nie podpisał w Wilnie umowy z Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: pomnik Lenina obalony! Stają nowe barykady

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 19:42
Najpierw żelaznymi linami ściągnęli monument w dół. A gdy spadł, wielkimi młotami zaczęli go rozwalać na kawałki.
rozwiń zwiń