X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

09.12.2013 Protesty na Ukrainie. Milicja wkroczyła do akcji [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 03:12
Ukraińskie MSW oświadczyło, że rozpoczęło akcję oczyszczania jezdni z protestujących w Kijowie ludzi oraz ustawionych przez nich barykad i namiotów.
Audio
  • Napięcie w centrum Kijowa. Na Majdanie wyczekują Berkutu - korespondencja Tomasza Majki (IAR)
Jeden z protestujących stoi przed milicyjną barykadą
Jeden z protestujących stoi przed milicyjną barykadąFoto: EPA/ALEXEY FURMAN

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Milicja otacza Majdan Niepodległości - zobacz zdjęcia >>>

Milicja próbuje zakończyć protesty w Kijowie - zobacz zdjęcia >>>

05.36

Ukraińskie siły porządkowe zlikwidowały ostatnią barykadę w centrum stolicy. Nikogo nie zatrzymano.

4.40

Padają kolejne barykady protestujących. Opozycjoniści wycofali się, ponieważ nie mieliby szans w ewentualnym starciu z oddziałami specjalnymi Berkut.

Protestujący
Protestujący przed kolumną milicjantów/ fot, EPA/ALEXEY FURMAN

 

04.00

Funkcjonariusze rozbijają ostatnie barykady w pobliżu Administracji Prezydenta. Na jednej z nich manifestantów odsuwano tarczami.

03.30

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która we wtorek przyjeżdża do Kijowa, wydała oświadczenie, w którym zaapelowała do ukraińskich władz o powstrzymanie się od użycia siły. Podkreśliła, że z zaniepokojeniem śledziła informacje, iż siły porządkowe przeszukały biuro partii Ojczyzna Julii Tymoszenko. Jej zdaniem, takie działania mogą doprowadzić do zerwania planowanych na wtorek rozmów opozycji i władzy.

03.00

Siły wojsk wewnętrznych ukraińskiego MSW i milicyjnego specnazu Berkut wypchnęły zwolenników opozycyjnej partii Swoboda z ich miasteczka namiotowego w Kijowie za pomocą tarcz, ale bez użycia pałek. Protestujący skandowali "Chwała Ukrainie" i odśpiewali ukraiński hymn państwowy. Wśród demonstrantów byli deputowani do Rady Najwyższej (parlamentu).

02.30

Milicja otoczyła miasteczko, znajdujące się na ulicy Luterańskiej, poza Majdanem. Kordon milicjantów napierał na manifestantów stojących przed jedną z barykad.

02.14

Po zajściach w okolicy Bankowej wzmocniono barykadę chroniącą wejście na Majdan od ulicy Instytuckiej. Za barykadą zebrało się ok. 200 demonstrantów, którzy ustawili się w zwartej grupie. Skandują: "Milicja z narodem". Protestujący są spokojni, nie zachowują się agresywnie.

01.31

Jednostki specjalne ukraińskiej milicji odepchnęły demonstrantów zgromadzonych przy barierkach blokujących wylot ul. Bankowej w Kijowie, która prowadzi do siedziby prezydenta Wiktora Janukowycza.

00.53

W siedzibie kijowskiego magistratu wyłączono prąd. Po odcięciu elektryczności znaczna część demonstrantów opuściła budynek i zgromadziła się przed wejściem.

23.46

Napięcie w centrum Kijowa. Protestujący wzywają do zbiórki na Majdanie by odeprzeć spodziewany atak oddziałów specjalnych Berkut. Według niepotwierdzonych informacji ukraińskie MSW ma do rana usunąć manifestujących z Placu Niepodległości.

23.19

Przemarsz milicjantów. Jedno z najczęściej publikowanych zdjęć na portalach społecznościowych. Więcej niezwykłych zdjęć z Kijowa - TUTAJ >>>

fot.
fot. Facebook

 

23.13

Rozmowy Janukowycza z opozycją przy okrągłym stole to "wirtualny projekt". Tak mówi IAR eurodeputowany Paweł Kowal, który ponownie przebywa w Kijowie. Władze ukraińskie potwierdziły, że chcą spotkania z liderami protestów, ale jednocześnie siły bezpieczeństwa wkraczały do siedziby partii Julii Tymoszenko i rozbierały barykady.

22.49

Paweł Kowal na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

22.21

We wtorek debata w Parlamencie Europejskim na temat wyników Szczytu Wschodniego oraz stanowiska Wspólnoty wobec Rosji. Dyskusja nad rezolucją w tej sprawie odbędzie się na wniosek eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego. Chce on stanowczych działań Brukseli wobec Moskwy.

21.52

Na kijowskim Majdanie, jak na razie jest spokojnie. Milicja nie podejmuje prób szturmu na plac Niepodległości.

21.25

Z kijami w ręku i schowani za prowizorycznymi barykadami - ukraińscy demonstranci, którzy zajęli budynek Urzędu Miasta w Kijowie, przygotowują się na ewentualny szturm milicji.

Źródło: UA 1+1/x-news

21.06

Wiceprezydent USA Joe Biden wyraził zaniepokojenie sytuacją na Ukrainie. Biden dzwonił dziś w tej sprawie do prezydenta Janukowycza.

Czytaj więcej >>>

20.49

We wtorek szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton udaje się z dwudniową wizytą do Kijowa. Jej głównym celem jest pomoc w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Ukrainie.

20.37

Według niepotwierdzonych informacji ukraińskie MSW ma do wtorku usunąć manifestujących z Majdanu.

20.11

Na placu Niepodległości w Kijowie zwolennicy opozycji wzmacniają barykady. Po tym jak wojska wewnętrzne zlikwidowały zapory w dzielnicy rządowej protestujący obawiają się pacyfikacji Majdanu.

19.45

Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski domaga się stanowczych działań Brukseli wobec Moskwy. W jego ocenie, Kreml chce, wywierając presję ekonomiczną na Kijów, zdławić europejskie aspiracje Ukraińców. Europoseł Platformy Obywatelskiej tłumaczy w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Moskwa "brutalnymi metodami" zakwestionowała politykę sąsiedztwa, która jest filarem polityki zagranicznej Unii Europejskiej.

19.33

- Wydaje się, że najbardziej konkretyzowana jest propozycja lansowana przez część polityków ukraińskich i przez polityków Unii Europejskiej dotycząca tak zwanego rządu technicznego - powiedział europoseł Paweł Kowal.

Źródło: TVN24/x-news

19.22

Pracownicy opuszczają sztab partii Witalija Kliczki UDAR "w związku z groźbą zajęcia pomieszczenia".

19.04

Polska ambasada w Kijowie wzywa obywateli polskich do zachowania szczególnej ostrożności w centrum miasta. Dyplomaci na jednym z portali społecznościowych apelują o ostrożność w związku ze wzmożoną aktywnością sił porządkowych.

Czytaj więcej >>>

18.41

- Prezydent Wiktor Janukowycz nie zastraszy narodu rewizjami i aresztami, a na miejscu namiotów zwolenników opozycji, które w poniedziałek zlikwidowała milicja, powstaną nowe - oświadczył jeden z liderów ukraińskiej opozycji Arsenij Jaceniuk.

18.16

Milicja wypiera protestujących.

fot.
fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

18.03

Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którzy wtargnęli do siedziby opozycyjnej partii Batkiwszczyna, wynieśli z niej wszystkie serwery - podała gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się na obecnych na miejscu świadków.

17.51

Siedzibę opozycyjnej partii Batkiwszczyna zajęli nie milicjanci, lecz funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którzy wkroczyli także do znajdujących się w tym budynku redakcji dwóch portali internetowych i gazety - donoszą obecni na miejscu i cytowani przez media świadkowie.

17.44

Około dwustu ubranych w kaski i uzbrojonych w pałki i tarcze milicjantów krok po kroku naciera na tłum przed siedzibą Rady Ministrów w Kijowie, próbując wypchnąć go z tego miejsca.

17.40

Źródło: TVN24/x-news

17.31

Nie nadużywajcie cierpliwości władz! - zwrócił się do uczestników antyrządowych protestów w Kijowie prokurator generalny Ukrainy Wiktor Pszonka.

17.06

Opozycyjna partia Batkiwszczyna Julii Tymoszenko przekazała wiadomość o milicyjnym szturmie na jej siedzibę przy ulicy Turiwskiej w Kijowie. Informację tę potwierdziła PAP jedna z rzeczniczek tego ugrupowania Natalia Łysowa.

Czytaj więcej >>>

16.58

- Milicja zaczęła wypierać protestujących z jezdni na ulicach Instytuckiej i Hruszewskiego, gdzie zablokowany jest ruch samochodowy. Do incydentów do chwili obecnej nie doszło - przekazało centrum prasowe ukraińskiego MSW.

Czytaj więcej >>>

16.56

MSW: odblokowujemy ulice w Kijowie.

fot.
fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

16.53

Ukraińskie MSW oświadczyło, że rozpoczęło akcję oczyszczania jezdni z protestujących w Kijowie ludzi oraz ustawionych przez nich barykad i namiotów. Resort podkreślił, że odblokowywane są jedynie budynki dzielnicy rządowej, a nie Majdan Niepodległości, gdzie obozują przeciwnicy rządu.

16.45

Najdalsze barykady na dojściach do Majdaniu Niepodległości w Kijowie, gdzie już trzeci tydzień trwają protesty, zostały już zlikwidowane. Rozebrali je młodzi ludzie, ochraniani przez zwarte kordony wyekwipowanej w kaski, pałki i tarcze milicji .

16.17

- Będziemy bronić naszego Majdanu - mówi na placu Niepodległości ukraiński opozycjonista Arsenij Jaceniuk.

16.01

Na kijowskim Majdanie protestują nie tylko studenci.

fot.
fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

15.51

Ukraińska opozycja twierdzi, że milicja niszczy barykady oponentów władz. Poinformował o tym lider Swobody Ołeh Tiahnybok.

Czytaj więcej >>>

15.37

Jeden z przywódców ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko oświadczył, że jest gotów przeprowadzić - wraz z innymi liderami opozycji - "kompromisowe rozmowy" z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

15.19

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do władz UE i wszystkich państw członkowskich, "by było jasne w Kijowie", że gdyby doszło do rozwiązania siłowego, to Europa zastosuje sankcje wobec osób za to odpowiedzialnych w postaci blokady kont czy zakazu wjazdu.

15.01

Niezwykła panorama kijowskiego Majdanu. LINK >>>

14.57

Ukraińscy opozycjoniści na barykadach.

fot.
fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

14.55

Wiktor Janukowycz zgodził się na organizację okrągłego stołu. Mają przy nim zasiąść przedstawiciele opozycji i władzy.

Czytaj więcej >>>

14.48

Ukraińska opozycja uspokaja: władze nie odważą się na szturm Majdanu. Wokół placu Niepodległości i Chreszczatyka zgromadzono wyjątkowo duże siły milicji.

14.42

Powinniśmy kibicować, ale nie angażować się bezpośrednio w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Zdaniem Tomasza Kamińskiego podkarpackiego posła SLD należy zachęcać Ukrainę, aby wybrała kurs na Europę.

14.38

Milicja zablokowała ulice prowadzące na kijowski Majdan, czyli Plac Niepodległości.

Źródło: TVN24/x-news

14.35

Unia Europejska oczekuje od Kijowa jasnego stanowiska w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej. Bruksela apeluje o pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie i liczy, że proeuropejskie manifestacje w tym kraju dadzą impuls do podpisania unijno-ukraińskiego porozumienia.

14.27

Porozmawiać z żołnierzami wojsk wewnętrznych wyszedł między innymi opozycjonista Witalij Kliczko. - Demonstracja jest pokojowa - podkreślił. - Pomyślcie, tam na placu mogą być wasi przyjaciele, rodzina, znajomi. Ludzie wyszli na ulice nie po to, aby na kogoś napadać, a dlatego, że chcą normalnie żyć, bo mają już mają dosyć - dodał Kliczko.

Czytaj więcej >>>

14.16

Funkcjonariusze prawdopodobnie przygotowują się do odbicia zajętych ponad tydzień temu przez manifestantów dwóch budynków - położonego z jednej strony Chreszczatyka ratusza i znajdującej się po przeciwnej stronie siedziby państwowych związków zawodowych. Niewykluczone jednak, że celem jest rozbicie pokojowej manifestacji. Obecnie na placu Niepodległości i Chreszczatyku jest kilka tysięcy osób.

Czytaj więcej >>>

14.00

Ukraińska milicja, oddziały specjalne Berkut i wojska wewnętrzne otoczyły centrum Kijowa, gdzie odbywają się antyrządowe protesty. Opozycjoniści prowadzą negocjacje z funkcjonariuszami.

Czytaj więcej >>>

Demonstracje na Ukrainie

Protesty na Ukrainie rozpoczęły się 21 listopada, kiedy to rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Podpisanie miało nastąpić na ubiegłotygodniowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

W sobotę i niedzielę (30 listopada i 1 grudnia) milicja użyła wobec demonstrantów siły, za co opozycja obwinia rządzących. W związku z tymi wydarzeniami złożono wniosek o dymisję rządu. Parlament Ukrainy nie przyjął jednak rezolucji o wotum nieufności dla rządu Mykoły Azarowa.

'' PAP/IAR/polskieradio.pl/aj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Milicja otacza Euromajdan. Może dojść do rozbicia protestów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 13:22
Na główną ulicę Kijowa, Chreszczatyk, zaczęły wjeżdżać milicyjne autobusy, a obok siedziby władz miasta, zajętej przez uczestników protestów antyrządowych, strażacy rozwijają węże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty na Ukrainie. Witalij Kliczko apeluje do Ukraińców: wszyscy na Majdan!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 12:45
- Apelujemy o bezzwłoczne stawienie się. Im więcej nas będzie, tym szybciej zerwiemy plany władz! - powiedział jeden z liderów ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: Janukowycz chce okrągłego stołu z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 13:20
Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz poparł propozycję byłego prezydenta kraju Leonida Krawczuka w sprawie uregulowania konfliktu między władzami a opozycją przy okrągłym stole - poinformowała administracja prezydencka w Kijowie.
rozwiń zwiń