X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

10.12.2013 Protesty na Ukrainie. Nocna likwidacja Majdanu [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 06:19
Funkcjonariusze oddziałów specjalnych Berkut i żołnierze wojsk wewnętrznych wdarli się w nocy z wtorku na środę na plac Niepodległości.
Audio
  • Polityczny pat na Ukrainie - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
  • Ukraińskie MSW: szturm na Majdan w celu demontażu barykad - korespondencja Piotra Pogorzelskiego (IAR)
Demonstranci na Majdanie
Demonstranci na MajdanieFoto: EPA/STR

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

05.50

4-godzinny atak na Majdan zakończył się wycofanierm milicji.

05.38

- Stany Zjednoczone wyrażają niesmak z powodu decyzji władz ukraińskich, aby odpowiedzieć na pokojową demonstrację na Majdanie w Kijowie specjalnymi oddziałami policji, buldożerami i pałkami, a nie poszanowaniem demokratycznych praw i ludzkiej godności - powiedział amerykański skeretarz stanu John Kerry

05.18

Choć padły barykady padły, na Majdanie jest coraz więcej ludzi. Niszczenie barykad obserwował specjalny wysłannik Polskiego Radia, Tomasz Majka.

Czytaj więcej >>>

04.44

Na Majdanie zebrało się ok. 15 tysięcy ludzi.

04.32

Kijowianie przybywajcie! - apelują uczestnicy manifestacji na placu Niepodległości. W ukraińskiej stolicy nie ma nocnego transportu publicznego, dlatego liczba protestujących zacznie wzrastać, gdy ruszą metro i autobusy.

04.05

Kijowski ratusz nadal w rękach opozycji. W środku zabarykadowało się około 200 manifestantów.

Czytaj więcej >>>

Milicja
Milicja szturmuje barykady na Majdanie, fot, foto: EPA/ROMAN PILIPEY

 

04.00

- Nie przebaczymy. Jutro będą tu miliony i ten reżim upadnie. Prezydent Janukowycz napluł w twarz Ameryce i 28 krajom UE - powiedział jeden z przywódców opozycji ukraińskiej Arsenij Jaceniuk.

Czytaj więcej >>>

03.04

Na placu Niepodległości coraz więcej protestujących.

03.26

Oddziały specjalne Berkut szturmują kijowski ratusz. W środku zabarykadowało się około 200 manifestantów.

03.00

- Jestem pewien, że się obronimy! Jest nas 46 milionów obywateli, którzy chcą żyć w normalnym kraju. Zaraz będzie nas na Majdanie więcej. Zwracam się do Berkuta: nie łamcie prawa! - nawołuje ze sceny Kliczko.

Protestujący
Protestujący bronią barykady, foto: EPA/VALENTINA SVISTUNOVA

02.53

 

- Wszyscy na Majdan! - nawołuje ze sceny na placu Niepodległości w Kijowie jeden z liderów ukraińskiej opozycji i znany bokser Witalij Kliczko, podczas gdy ok. tysiąca ubranych w kaski milicjantów napiera na to miejsce od południowej części placu.

02.40

Ambasador USA w Kijowie Geoffrey Pyatt napisał na Twitterze, że opozycja "pokazuje opanowanie, jak Gandhi".

02.36

Unia Europejska apeluje do ukraińskich służb. Unijna ambasada w Kijowie poinformowała, że próbuje się skontaktować z "kompetentnymi i odpowiedzialnymi” osobami w organach ścigania, aby zaapelować o niewykorzystywanie siły w stosunku do zwykłych obywateli.

02.31

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt na Twitterze: "Represje to nie droga do przodu dla Ukrainy - potrzebne są reformy".

fot.
fot. Twitter

02.28

Według rozkazu - milicja ma do rana usunąć protestujących z placu Niepodległości.

02.23

WItalij Kliczko jest już na Majdanie. Lider partii UDAR przemawia do protestujących.

02.18

Milicja spycha protestujących wgłąb placu Niepodległości.

02.14

Funkcjonariusze Berkutu zniszczyli ostatnią barykadę otaczającą plac Niepodległości w Kijowie!

02.10

Agnieszka Romaszewska na Twitterze:

fot.
fot. Twitter

02.06

Funkcjonariusze Berkutu próbują sforsować jedną z ostatnich barykad na placu Niepodległości. Demonstranci stawiają opór, ale Berkut powoli stawia na swoim.

01.56

Na Majdanie nie dochodzi do poważniejszych zamieszek. Na plac przyjechał ciężki sprzęt, którym prawdopodobnie będą usuwane elementy barykad.

Czytaj więcej >>>

01.45

Milicja i służby komunalne rozbierają barykady na głównym placu stolicy Ukrainy. Ludzie stoją naprzeciwko kordonów milicyjnych i krzyczą "Razem i do końca!"

01.38

Oddziały samoobrony stawiały opór na barykadzie, ale jej nie obroniły. Funkcjonariusze otoczyli siedzibę państwowych związków zawodowych, gdzie mieści się sztab protestu.

Zobacz relację wideo z miejsca zdarzenia >>>

01.20

Majdan został oddzielony od sztabu w siedzibie państwowych związków zawodowych.

Czytaj więcej >>>

01.12

Oddziały specjalne ukraińskiej milicji przedostały się na Majdan. Wcześniej otoczyły plac z kilku stron.

01.00

Wojska Wewnętrzne MSW w towarzystwie specjalnych oddziałów milicji Berkut zablokowały wszystkie dojścia do Majdanu Niepodległości w Kijowie.

Czytaj więcej >>>

00.40

Milicjanci, których jest ok. 2 tysięcy, próbują zniszczyć barykadę na ulicy Instytuckiej w Kijowie, która jest jedną z ostatnich przeszkód na drodze do Majdanu Niepodległości.

Jednostki
Jednostki milicji na ulicach Kijowa fot. EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

00.30

Na ulicy Instytuckiej i przed ratuszem oficjalnie przeczytano decyzję sądu mówiącą o tym, że nie wolno blokować chodników i dróg umieszczając różne przedmioty.

00.15

Duże siły milicyjne przystąpiły do barykady przed Majdanem.

Czytaj więcej >>>

22.30

John Vinocur, były redaktor naczelny "International Herald Tribune", pisze w "Wall Street Journal", że Ukraina i jej sąsiedzi muszą liczyć na siebie, by bronić się przed agresją Władimira Putina. "Nie oczekujcie, że Niemcy przeciwstawią się Rosji".

21.03

Wydarzenia na Ukrainie są historycznie nieodwracalne i oznaczają transformację geopolityczną; odrodzona ukraińska tożsamość narodowa idzie w parze z dążeniem do poprawy bytu - ocenił na łamach brytyjskiego dziennika "Financial Times" Zbigniew Brzeziński.

20.23

Z ukraińskimi opozycjonistami oprócz Catherine Ashton, spotkała się także reprezentująca amerykańskiego sekretarza stanu Victoria Nuland.

Czytaj więcej >>>

19.09

Jak poinformowała rzeczniczka Ashton, podczas spotkania szefowej unijnej dyplomacji z Wiktorem Janukowyczem omówiono "wszystkie najważniejsze problemy". Nie wiadomo jednak, jakie są konkretne rezultaty spotkania. Na placu Niepodległości manifestanci powitali Catherine Ashton okrzykami "Europa!" i "Dziękujemy!".

Czytaj więcej >>>

18.35

Catherine Ashton przybyła na kijowski plac Niepodległości. Przedtem szefowa dyplomacji Unii Europejskiej przez trzy godziny rozmawiała z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Czytaj więcej >>>

18.04

Wiktor Janukowycz i Catherine Ashton podczas spotkania w Kijowie.

fot.
fot. PAP/EPA/ANDRIY MOSIENKO / POOL

17.51

Ulicami Lublina przeszedł marsz poparcia dla ukraińskich studentów. Uczestnicy marszu spotkali się na deptaku, skąd przeszli na Plac litewski.

17.29

Komisarz do spraw rozszerzenia i sąsiedztwa Stefan Fuele zapewnił, że Unia Europejska jest gotowa do udzielenia szerszej pomocy Ukrainie. Apelował o uwolnienie zatrzymanych podczas demonstracji w Kijowie i o pokojowe rozwiązanie konfliktu. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata poświęcona wynikom szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

17.12

Agata Wierzbowska-Miazga z Ośrodka Studiów Wschodnich uważa, że Rosja prowokuje Wiktora Janukowycza do siłowej reakcji wobec ukraińskiej opozycji.

17.03

Ukraińcy demonstrowali w Londynie.

fot.
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

16.37

Kryzys ukraiński na forum europejskim. W Kijowie rozpoczęło się spotkanie szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

16.03

Poprzednicy Janukowycza, pierwszy i drugi prezydent Ukrainy - Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma - zasugerowali podczas okrągłego stołu, że konflikt między władzami a opozycją, do której przyłączyła się część ukraińskiego społeczeństwa, mógłby zostać rozwiązany poprzez zmianę rządu.

15.26

Okrągły stół bez opozycji. Ołeh Tiahnybok z opozycyjnej Swobody nazwał okrągły stół manipulacją. - Nie wiemy, jaki będzie jego rezultat , ale wiemy, że jest to wyreżyserowana komedia, która ma na celu wybielenie oblicza tej władzy - zaznaczył

15.01

Obrady okrągłego stołu w Kijowie.

fot.
fot. PAP/EPA/ANDRIY MOSIENKO / POOL

14.44

Rosyjscy parlamentarzyści wezwali Unię Europejską, aby przestała mieszać się w sprawy Ukrainy. Uchwałę tej treści przyjęła dziś Duma Państwowa, izba niższa rosyjskiego parlamentu.

14.17

Prezydent Wiktor Janukowycz twierdzi, że winne zamieszek na Majdanie są obydwie strony. W sobotę 30 listopada funkcjonariusze Berkutu rozpędzili przed świtem pokojową manifestację na placu Niepodległości. Ich akcja była wyjątkowo agresywna, milicjanci bili i kopali nawet leżących na ziemi.

13.54

Okrągły stół w Kijowie bez udziału opozycji. Liderzy przeciwników obecnych władz na Ukrainie twierdzą, że nikt ich tam oficjalnie nie zaprosił. Poza tym uważają, że oprócz polityków w obradach powinni wziąć udział przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i Unii Europejskiej.

Czytaj więcej o ukraińskim okrągłym stole>>>

13.50

Zdjęcia z minionej nocy.

Około godziny 1 w nocy uzbrojone oddziały specjalne ukraińskiej milicji przystąpiły do szturmu na barykady przy budynkach administracji państwowej. W starciach 12 osób zostało rannych, w tym dwóch milicjantów. Ostatecznie protestujący musieli się wycofać, a milicja rozmontowała prowizoryczne fortyfikacje.

(źródło:UA 1+1/x-news)

13.40

Koniec blokady wejścia do unijnej ambasady w Kijowie. Wcześniej budynek pikietowała grupa około 350 młodych ludzi, dresiarzy, protestujących przeciwko działaniom Brukseli.

czytaj więcej>>>

13.15

Asystentka sekretarza stanu ds.Europy Victoria Nuland i ambasador USA na Ukrainie Geoff Pyatt w drodze na Majdan.

 

Victora
Victora Nuland oraz Geoff Pyatt

12.45

Spotkanie Victorii Nuland, asystentki sekretarza stanu ds. Europy w Amerykańskim Departamencie Stanu z przedstawicielami ukraińskiej opozycji. Od lewej: Ołeh Tiahnybok, Arsenij Jaceniuk i Witalij Kliczko.

 

Spotkanie

12.30

W odległości około 100 metrów od budynku Rady Miasta w Kijowie ustawiono kordon z autobusów. Stoi też szpaler uzbrojonych milicjantów. W budynku koczuje około 1500 osób. Ludzie obawiają się, że władza użyje w końcu siły. Są gotowi na szturm i zapowiadają walkę z milicjantami.

11.51

Około 200 ubranych na sportowo młodych ludzi zablokowało wejście do przedstawicielstwa UE w Kijowie, domagając się od Zachodu wstrzymania nacisków na Ukrainę.

czytaj więcej>>>

10.46

Alarm bombowy w kijowskim metrze. Zdaniem opozycji zamykanie stacji kolejki podziemnej to decyzja władz, które chcą utrudnić ludziom dojazd na Majdan. W okolice placu można dostać się samochodem, jednak w związku z tym, że od poniedziałku w Kijowie sypie śnieg, miasto jest bardzo zakorkowane.

czytaj więcej>>>

9.14

Oddziały milicji i autobusy służb bezpieczeństwa blokują drogi prowadzące na Majdan. Na ulicach Kijowa - spokój.

czytaj więcej>>>

8.23

Pomysł okrągłego stołu na Ukrainie jest dziwaczny - uważa eurodeputowany Marek Siwiec. Polityk Twojego Ruchu mówił w radiowej Jedynce, że stroną w proteście są ludzie, którzy wyszli na ulice, a nie byli politycy.

(źródło: TVN24/x-news)

7.40

Ukraińska opozycja nie rezygnuje z blokowania centrum Kijowa. Wieczorem i w nocy milicja i wojska wewnętrzne zlikwidowały wszystkie barykady poza tymi przy placu Niepodległości. Doszło do przepychanek z manifestującymi. Milicjanci wykorzystywali tarcze, odpychając protestujących.

czytaj więcej>>>

(źródło:CNN Newsource/x-news)

7.12

Unia Europejska traktuje Ukrainę jak swoją kolonię - twierdzi "Rossijskaja Gazieta". Według rządowego dziennika, Bruksela z jednej strony finansuje ukraińską opozycję, a z drugiej wzywa władze w Kijowie do prowadzenia negocjacji. Wśród państw, które finansują ukraińskich "rewolucjonistów" wymieniana jest też Polska.

czytaj więcej>>>

6.44

Plac Niepodległości w Kijowie o poranku.

Centrum
Centrum Kijowa

Niezwykłe zdjęcia z Kijowa>>>

6.30

Szefowa unijnej dyplomacji jedzie do Kijowa. Catherine Ashton liczy, że uda jej się pomóc w rozwiązaniu kryzysu politycznego na Ukrainie. W planach ma spotkania zarówno z przedstawicielami władz, jak i opozycji. Unijni dyplomaci mogą odegrać dużą rolę w Kijowie. Ukraińcy wyszli na ulice po tym, jak rząd Mykoły Azarowa wstrzymał przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

6.10

Około 400 milicjantów brało udział w likwidacji ostatniej barykady w centrum miasta. Funkcjonariusze rozdzielili protestujących na dwie grupy a następnie odsuwali tarczami z zajmowanych pozycji. Przed Administracją Prezydenta także milicja usunęła barykady. Według internetowej telewizji Obywatelskiej, 10 osób ucierpiało. Wśród poszkodowanych jest co najmniej dwóch milicjantów.

Zobacz, co się działo w Kijowie w poniedziałek 9.12 >>>

Milicja otacza Majdan Niepodległości - zobacz zdjęcia >>>

Milicja próbuje zakończyć protesty w Kijowie - zobacz zdjęcia >>>

IAR/PAP/polskieradio.pl/asop

eden z przywódców opozycji ukraińskiej Arsenij Jaceniuk powiedział w środę nad ranem, przemawiając do zgromadzonych na kijowskim Majdanie, że po ataku milicji"będą miliony" demonstrantów.

"Nie przebaczymy. Jutro będą tu miliony i ten reżim upadnie" - powiedział Jaceniuk. Dodał, że prezydent Janukowycz "napluł w twarz Ameryce i 28 krajom UE"
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty na Ukrainie. Julia Tymoszenko apeluje do Ukraińców: kontynuujcie walkę

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 22:03
W specjalnym oświadczeniu Julia Tymoszenko napisała, że rozwiązanie obecnej sytuacji na Ukrainie widzi w odsunięciu od władzy prezydenta kraju Wiktora Janukowycza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kijów: milicjanci i opozycjoniści pilnują porządku na wspólnych patrolach

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 16:27
W Kijowie pojawiły się wspólne patrole złożone z milicjantów i wolontariuszy z opozycyjnego Majdanu. Ma to budować zaufanie między dwiema stronami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińska opozycja oburzona spotkaniem Janukowycza z Putinem. "Będzie nowy ZSRR"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 20:58
Jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk ostrzega, że Majdan zareaguje na próbę sprzedania Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Saakaszwili: na Majdanie nastąpi klęska "Imperium Rosyjskiego"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 18:20
Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oświadczył w sobotę na kijowskim Majdanie, że wierzy w zwycięstwo demonstrantów i jest przekonany, że trwające od 21 listopada akcje protestacyjne doprowadzą do klęski "Imperium Rosyjskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Buzek: Ukraińcy boją się podziału kraju i rozruchów

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2013 20:50
- Ukraińska opozycja i władze boją się podziału państwa, a także rozruchów z powodu konieczności wyboru między UE a Rosją - uważa były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Dodał, że podział wynikający ze strategicznych różnic w polityce zagranicznej jest niebezpieczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekretarz generalny ONZ wzywa Janukowycza do dialogu z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 09:26
Ban Ki-Moon podkreślił, że nie można uciekać się do przemocy i wezwał siły polityczne Ukrainy do pokojowych rozmów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Protesty w Kijowie. Nowe barykady, dzielnica rządowa zablokowana

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 12:11
Protestujący w Kijowie wzmocnili w nocy barykady w dzielnicy rządowej. Ulice są tam nieprzejezdne.
rozwiń zwiń