Żołnierze USA pomogą w walce z ebolą w Afryce Zachodniej

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 08:45
3 tysiące żołnierzy amerykańskich będzie pomagać w walce z epidemią eboli w w Afryce Zachodniej. Zbudują tam 17 centrów leczenia tej choroby.
Audio
  • Wojsko USA przeciwko eboli: korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)
Amerykańscy żołnierze mają wpierać walkę z chorobą w Liberii. Połowa zmarłych w wyniku epidemii eboli to mieszkańcy tego kraju
Amerykańscy żołnierze mają wpierać walkę z chorobą w Liberii. Połowa zmarłych w wyniku epidemii eboli to mieszkańcy tego krajuFoto: EPA/AHMED JALLANZO

Obama określa epidemię eboli, jako "kryzys bezpieczeństwa narodowego". Ma zaprezentować plan działań jego zwalczania we wtorek, podczas wizyty w siedzibie Centrum Zwalczania i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie - poinformował anonimowo wysoki rangą przedstawiciel władz USA. Ujawnił też główne punkty amerykańskich zamierzeń.

Większość działań zostanie podjęta w Liberii, w jednym z trzech krajów, obok Sierra Leone i Gwinei, najbardziej dotkniętych wirusem. Centrum dowodzenia operacją będzie w stolicy Liberii, Monrovii.
Żołnierze głównie zajmą się budową 17 nowych ośrodków leczenia na obszarach najbardziej dotkniętych epidemią, a amerykańskie władze pomogą w rekrutowaniu i szkoleniu odpowiedniego personelu.

Amerykanie zamierzają szkolić 500 pracowników służby zdrowia tygodniowo..
Obama już wcześniej zapowiadał, że wojska amerykańskie udzielą pomocy krajom dotkniętym epidemią eboli i organizacjom charytatywnym, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, zanim stanie się on zagrożeniem dla USA.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że tempo rozprzestrzeniania eboli w Afryce Zachodniej przekracza możliwości udzielenia pomocy wszystkim zarażonym. Wirus spowodował już śmierć ponad 2400 osób wśród 4784 chorych.
Organizacje pomocowe z całego świata wysyłają do krajów Afryki Zachodniej sprzęt medyczny i pieniądze, ale mimo to epidemia szerzy się coraz szybciej.
Zdaniem ekspertów, problem leży nie tyle w braku sprzętu, ile w niedostatecznej liczbie wykwalifikowanego personelu medycznego i słabo rozwiniętym systemie ochrony zdrowia w Afryce Zachodniej. Sytuację pogarsza dodatkowo bieda i niski poziom higieny panujący w tej części świata.

JU/PAP

Czytaj także

Epidemia Eboli: zmarł lekarz, który otrzymywał eksperymentalny lek

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 20:06
Dr Abraham Borbor, zastępca dyrektora największego szpitala w Liberii, był jednym z trzech Afrykańczyków otrzymujących eksperymentalny lek ZMapp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejny Amerykanin zarażony wirusem Ebola

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 07:37
Obecność wirusa, wywołującego gorączkę krwotoczną, stwierdzono u lekarza, pracującego w prowadzonym przez misjonarzy szpitalu w Liberii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obama: wojska USA udzielą pomocy krajom dotkniętym epidemią Eboli

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 13:32
O pomoc poprosiła USA m.in. organizacja Lekarze Bez Granic, według której próby opanowania epidemii w Afryce Zachodniej są chaotyczne i nieefektywne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ebola rozprzestrzenia się w postępie geometrycznym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 20:50
Liczba zachorowań na ebolę wzrasta w Liberii w postępie geometrycznym – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Według niej, w ciągu najbliższych trzech tygodni wirusem zarazi się w tym kraju wiele tysięcy ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych eboli w zachodniej Afryce

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 18:06
Do 2296 ofiar śmiertelnych wzrósł bilans najgorszej w historii epidemii wirusa eboli w Afryce Zachodniej - podała Światowa Organizacja Zdrowia(WHO).
rozwiń zwiń