Ukraina: krytyczny brak węgla. Za dzień, dwa nie będzie prądu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 20:51
Ukrainie brakuje węgla. Kilku elektrowniom wystarczy go najwyżej na dwa dni. Władze wzywają obywateli do ograniczania zużycia prądu.
Audio
  • Na Ukrainie brakuje węgla - z Kijowa Piotr Pogorzelski (IAR) Minister paliw i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn (tłumaczenie): - Ta sytuacja jest dość trudna. Wczoraj zrobiliśmy eksperyment polegający na dobrowolnym ograniczeniu zużycia . Dziś rozmawiałem z tymi, którzy się nie dostosowali. Tylko samoograniczenie może stabilizować system.
Ukraińskie władze apelują do mieszkańców o ograniczanie zużycia prądu. Węgla dla elektrowni wystarczy jeszcze najwyżej  na 2 dni
Ukraińskie władze apelują do mieszkańców o ograniczanie zużycia prądu. Węgla dla elektrowni wystarczy jeszcze najwyżej na 2 dniFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Węgla brakuje, ponieważ ukraińskie elektrownie nie otrzymują surowca, który zalega na składach w Zagłębiu Donieckim, bądź jest tam wydobywany.

Władze obarczają za to winą separatystów. Dlatego minister paliw i przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn podkreśla, że konieczne będzie ograniczenie produkcji prądu, a także jego wykorzystania przez odbiorców. Zdaniem ministra, tylko poprzez dobrowolne oszczędzanie można ustabilizować system.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Wyjściem byłoby przejście niektórych elektrociepłowni na mazut. Eksperci zwracają uwagę, że o tym, że będzie brakować węgla wiadomo było już od dawna, jednak władze nie podjęły żadnych kroków, na przykład, skandalem zakończyła się próba importu surowca z RPA. Okazało się, że sprowadzone za prawie 400 mln hrywien paliwo nie może być wykorzystywane w ukraińskich elektrociepłowniach - z powodu niskiej jakości. Prokuratura chce za to pociągnąć do odpowiedzialności sądowej zarząd państwowej firmy handlu zagranicznego w branży energetycznej - Ukrinterenergo.

(TVN 24/x-news)
Obwód charkowski, Ukraina. Śpią w ubraniach i czapkach, a w oknach zawieszają koce - w taki sposób uchodźcy z Donbasu, którzy zostali zakwaterowani w domkach letniskowych pod Charkowem, bronią się przed zimnem. Budynki nie są przystosowane do mieszkania w nich w zimie. Władze obiecują podłączyć ogrzewanie w najbliższym czasie. Kiedy to nastąpi - nie wiadomo. Uchodźcom pomagają wolontariusze, dostarczając im grzejniki, ciepłe rzeczy i kołdry. Według szacunków władz w Kijowie, na terytorium Ukrainy przebywa ponad 400 tys. osób, które wyjechały z obwodów donieckiego i ługańskiego, gdzie trwają walki ukraińskich żołnierzy z prorosyjskimi separatystami.

JU/IAR

Czytaj także

Były doradca Putina: władze w Kijowie nic nie robią

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 08:00
- Putin ma plan zniszczenia Ukrainy, a jej władze mu pomagają, nie robiąc nic dla reformy gospodarki i społeczeństwa. Jakie sankcje wprowadziła Ukraina wobec Rosji? Żadne - mówi portalowi PolskieRadio.pl były doradca prezydenta Rosji Andriej Iłłarionow.
rozwiń zwiń
Czytaj także

South Stream: Unia uważa, że gazociąg może zostać zbudowany

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 21:04
South Stream wciąż może zostać zbudowany - tak uważa przewodniczący Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker. Odniósł się on w ten sposób do deklaracji prezydenta Władimira Putina, który w czasie wizyty w Ankarze powiedział, że w obecnych warunkach Rosja nie może realizować projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Awaria w elektrowni atomowej na Ukrainie. MAEA uspokaja: nie doszło do skażenia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 22:05
Władze Ukrainy poinformowały w środę o awarii w elektrowni atomowej w Zaporożu na południowym wschodzie kraju. Zapewniono jednak, że nie stanowi ona żadnego zagrożenia. Komunikat w sprawie wydarzeń za naszą wschodnią granicą wydała także Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukraina: Petro Poroszenko zapowiada zawieszenie broni od wtorku

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 17:21
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: Niemcy nie wierzą w skuteczność sankcji wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 10:29
51 proc. Niemców wyraża zrozumienie dla obaw Rosjan przed zagrożeniem ze strony Zachodu - wynika z sondażu opublikowanego przez pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ONZ: pół miliona uciekinierów na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 19:30
Wojna na Ukrainie zmusiła pół miliona ludzi do ucieczki z terenu walk - podała agencja ONZ ds. uchodźców (UNHCR).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sondaż: wojna w Ukrainie zagraża Polsce

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:55
Ponad dwie trzecie Polaków (69 proc.) uważa, że sytuacja na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, a w ocenie 62 proc. bezpieczeństwu w Europie - wynika z listopadowego sondażu CBOS.
rozwiń zwiń