Nigdy nie myślał o sobie. Wkrótce zostanie świętym

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 10:46
Jan Paweł II nie zabiegał o popularność, ale zdawał sobie sprawę ze swego moralnego autorytetu - powiedział Joaquin Navarro-Valls.

Były rzecznik prasowy Watykanu, który przez ponad 20 lat pracował u boku papieża-Polaka, mówił o nim we włoskiej telewizji RAI.

W popularnym programie "Che tempo che fa" - jaka jest pogoda - w trzecim kanale publicznej telewizji RAI Navarro-Valls miał mówić o swej najnowszej książce, skończyło się jednak na tym, że przeszedł do tematu Jana Pawła II.

Powiedział, że tajemnicą jego popularności było zarówno to, co mówił, jak i sposób, w jaki to mówił. "Nigdy nie musiałem pobudzać zainteresowania opinii publicznej papieżem" - zapewnił były watykański rzecznik.

Jan Paweł II miał wielką zdolność, by nie zajmować się sobą - przekonywał Navarro-Vals. I dodał, że papież-Polak myślał o ludziach i ideach, które im przekazywał, ale nigdy nie myślał o sobie. Tym, co wzbudzało jego największą irytację, była fizyczna i moralna przemoc wobec człowieka, wspominał Navarro-Valls.

Na zakończenie wywiadu Navarro-Vals stwierdził, że można mieć moralną pewność, że Jan Paweł II wkrótce zostanie świętym.

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Watykan Jan Paweł II
Czytaj także

Ważny krok na drodze do beatyfikacji Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 07:31
Komisja kardynałów wyda opinię poprzedzającą decyzję o wyniesieniu papieża na ołtarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziś dekrety ws. Jana Pawła II i ks. Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2009 09:09
Papież Benedykt XVI ma dziś złożyć swój podpis pod dekretami: o heroiczności cnót Jana Pawła II i męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zd3

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2009 16:00
Jak to było 20 lat temu? I od czego się zaczeło? Już dziś początek uroczystości związanych z wolnymi wyborami w 1989 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstaje nowe muzeum Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2010 18:41
W Wadowicach wmurowano dziś akt erekcyjny pod budowę nowego muzeum "Domu Rodzinnego Karola Wojtyły".
rozwiń zwiń